Rozhovor s autorem scénáře Jiřím Stránským

Klikněte pro větší obrázekKterými povahovými vlastnostmi se vám Antonín Maděra podobá?

Maděra se především podobá svému skutečnému předobrazu, jemuž jsem kdysi slíbil, že jeho totožnost nikdy neprozradím. Nic na tom nemění, že už je dva roky mrtvý.

V čem se Antonín Maděra během let změnil? A změnil se k dobrému, nebo se prohloubily jeho méně chvályhodné povahové rysy?

Maděra se nezměnil – měnila se doba a on na to musel reagovat na základě svého uzpůsobení, často bolavě. Jestli se to jeho nejbližšímu okolí jevilo míň chvályhodné, je to spíš ku prospěchu jak postavy, tak příběhu.

V prvních sériích byl Maděrův příběh výrazně ovlivněn vašimi osobními zkušenostmi. Do jaké míry je Maděrův příběh autobiografický v třetí sérii?

Jestli v něčem, tak v tom, že i já jsem na počátku sedmdesátých let šel znovu do vězení.

Zdivočelá země nejsou jen příběhy mužů, ale také žen, žijících (někdy spíš přežívajících) v blízkosti „kaubojů". Znáte příběh podobný osudům Ilonky Maděrové? Kde vede hranice, kdy i ta nejchápavější žena řekne dost a přestane ustupovat?

Klikněte pro větší obrázekKdybych neznal příběh podobný příběhu Ilonky, nenapsal jsem ho. Mnohokrát jsem už veřejně řekl, že ani příběhy, ani jejich postavy si nepotřebuji vymýšlet, protože jsem je potkal. A hranice ustupování je dána charakterem postavy. Tedy i charakterem (a samozřejmě zkušenostmi a uzpůsobením) Ilonky.

Vašim hrdinům nechybí hrdost, i když někdy s ní zacházejí až s furiantskou lehkomyslností. Myslíte, že jsou se svou hrdostí typickými Čechy, nebo spíš představují výjimku?

V každém člověku dlí společně s dalšími jeho vlastnostmi i hrdost. Jestli ji pomůže projevit se Zdivočelá země, budu rád.