Životopisný portrét zakladatele genetiky J. G. Mendela se sofistikovanými přesahy do současnosti. Režie O. M. Schmidt a J. K. Studničková

Autorská a režisérská dvojice – Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková představují další dokumentární film s hranými prvky, tentokrát o největším českém vědci, který při pokusech s hrachem objevil základy dědičnosti. Film odkrývá Mendelův život, jeho víru, inspiraci, ale i vývoj genetiky až po dnešní fascinující čtení genetického kódu. Ve filmu se prolíná život a dílo Gregora Johana Mendela se současným pohledem na vývoj genetiky. Jako hudební doprovod zní tvorba Leoše Janáčka, se kterým si Mendel byl duchovně blízký. Janáčkova hudba, zvláště ta varhanní, v sobě také nese spojení Ducha a matematiky, tak jako u Mendela je vědecká práce ovlivněná Duchem, Janáčkovou hudbou a rovněž matematikou.

„S tvůrci a režiséry Otakárem M. Schmidtem a Janou K. Studničkovou spolupracujeme již několik let. Jejich styl přinesl do českého filmu unikátní přístup zaměřený hlavně na mladou generaci. Využívají klipovitého vyprávění, zábavných kombinací hrané akce v dokumentárním prostoru. Místo kázání o tom, co je dobré a co zlé, nabízejí lidské příklady osobností, které svým životem dokázaly oslovit okolní svět. V Mendelovi ukazují příklad pracovitého a činorodého vědce, opata a předsedy městské rady, který se dostal na první stránky všech učebnic biologie na celém světě,“ říká producent Ondřej Beránek.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2016
 ST AD HD
ŽánrDokument