Nový film Petra Václava Skokan sleduje recidivistovu cestu za štěstím

Klikněte pro větší obrázekJe začátek května. Julius je propuštěn z vězení. Slunce svítí, ale v rodném severočeském ghettu panuje temný život. Jak tam žít? Bude bez práce, chytí se znovu stejných lidí, začne zase prodávat drogy. Do zimy bude opět v base. Ne. To se nesmí stát. V televizi se mluví o festivalu v Cannes. Nějaký opilec, neherec, tam prý dostal cenu za film a stal se slavným. Být herec, být slavný, to je dnes jediná šance pro toho, kdo nemá školy. Je třeba vyrazit do Cannes. Stopem.

Do hlavní role režisér Petr Václav obsadil bývalého feťáka, několikrát trestaného Julia Oračka. „Hrál okrajovou roli v mém předešlém filmu Cesta ven a byl v ní natolik pozoruhodný, že jsem se rozhodl zasvětit mu celý film,“ vysvětlil režisér. Stejně tak další protagonisty filmu už diváci znají z předcházejících Václavových filmů – ať už jde o držitelku Českého lva a dalších prestižních ocenění Klaudii Dudovou, Zdeňka Godlu (Cesta venNikdy nejsme sami) nebo Milana Cifru (Marian, Cesta ven). Naopak vůbec poprvé roli v českém filmu přijala známá francouzská herečka Karidja Touré, která si ve Skokanovi zahrála průvodkyni hlavního hrdiny v Cannes. Karidja Touré v roce 2015 získala francouzského Césara za objev roku, popularitu jí přinesly filmy Bande de filles (2014) či Sage femme (2017).

„Film je fikcí o fiktivní postavě, je však také studiem protagonisty, který ztělesňuje sama sebe. Je to pohádka s dokumentárními rysy či snad dokonce i dokument s rysy pohádky,“ charakterizoval svůj nový film Petr Václav a dodal: „Postava hrdiny je variací Hloupého Honzy, kterým je v našem případě mladý multirecidivista. Princeznou, kterou osvobodí, je mladá žena přinucená k prostituci. Příběh je také velmi volně inspirován dvěma road-movie osmnáctého století, kterými jsou Jakub Fatalista nebo Candide.“

Natáčelo se v létě, den za dnem, během cesty přes Francii a Itálii. Tvůrci pracovali s volným, rámcovým scénářem, jak upřesnil Petr Václav: „Většinu scén jsme natáčeli stylem improvizace, která využívala míst, do kterých jsme se dostali, a světelné atmosféry, která se naskýtala. Především jsem se snažil zachytit prožívání hlavního hrdiny, postihnout jeho přístup k životu. Celý příběh i jeho detaily vycházejí z jeho charakteru, z jeho životní zkušenosti, z jeho názorů a jeho způsobu řešení daných situací.

Stopáž94 minut
Rok výroby 2017
 P HD
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize