Příběh sebevraha, který předtím, než se zastřelí, napočítá do tisíce. Záznam monodramatu P. Turriniho z divadla Kolowrat, komorní scény pražského Národního divadla. Hraje Bronislav Poloczek. Kamera K. Slach. Divadelní a televizní režie M. Porubjak

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

PETER TURRINI se narodil v roce 1944 v St. Margarethen v Korutanech. Maturoval v roce 1963 a v následujících osmi letech střídal nejrůznější zaměstnání (pracoval například jako reklamní textař, jeden čas žil na Rhodosu v komunitě hippies). Psaní románů a divadelních textů, které mu vynesly světovou proslulost, se věnuje od roku 1967. Slavným se stal o několik let později, v roce 1971, provokativním dramatem Rozznjagd (Hon na krysy). Od té doby žil ve Vídni jako svobodný spisovatel.

Převážná část jeho dramatického díla se vyznačuje silnou kritikou společnosti a jejích falešných morálních hodnot. Uvedení jeho her pravidelně doprovázely skandály. Turrini se navíc angažoval nejen jako spisovatel, ale třeba také osobně rozdával letáky proti volbě Kurta Waldheima – bývalého důstojníka Wehrmachtu za spolkového prezidenta Rakouska.

Přesto všechno obdržel v roce 1981 v Berlíně prestižní literární cenu Gerharda Hauptmanna.

V současné době se Turrini odstěhoval z Vídně na venkov, kde se věnuje psaní divadelních her. Jednou z posledních je monodrama HOTOVO! KONEC. (ENDLICH, SCHLUSS).

„V této hře vyprávím o tom, jak lidé sice navenek perfektně fungují, ale uvnitř se stále více rozpadají,“ řekl Turrini o své hře.

Hotovo! Konec. – mělo světovou premiéru v Burghteatru v roce 1997 v režii Clause Peymanna a s jedním z nejlepších rakouských herců – Gertem Vossem.

Českou premiéru měla hra v roce 2002 v pražském Národním divadle, na scéně Divadla Kolowrat, kde ji s Bronislavem Poloczekem nastudoval Martin Porubjak.

Stopáž62 minut
Rok výroby 2003
 ST
ŽánrFilm