Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Demise Sobotkova kabinetu

Vláda Bohuslava Sobotky směřuje ke svému konci. Demisi předá premiér do rukou prezidenta už zítra odpoledne. A potom Pražský hrad oznámí, jakým způsobem bude současnou politickou krizi řešit.

Reakce na konec vlády

Hostem Událostí je ministr vnitra Milan Chovanec /ČSSD/.

Prezidentovo rozhodnutí o demisi

Hostem Událostí je ministr vnitra Milan Chovanec /ČSSD/.

Scénáře vývoje po schválení demise

Živý vstup redaktorky Štěpánky Martanové.

Scénáře vývoje po schválení demise

Živý vstup redaktora Ivana Lukáše.

Scénáře vývoje po schválení demise

Živý vstup redaktora Pavla Schröttera.

Konec vlády tématem volebních kampaní

Jestli budou volby do sněmovny v řádném termínu, nebo jestli půjdou lidé volit předčasně, ještě není vůbec jisté. U politiků ale oznámení o plánované demisi každopádně odstartovalo další část předvolební kampaně.

Vývoj kurzu koruny v reakci na politickou krizi

Česká měna navzdory vládní krizi posílila – vůči euru od včerejšího večera o 12 haléřů. Kurz tak je pod 26 korunami a 80 haléři za euro.

Vliv demise na české hospodářství

Demise vlády by neměla ohrozit českou ekonomiku. Ta totiž – i přes současnou politickou nestabilitu – těží z toho, že se jí dlouhodobě daří. Podle zaměstnavatelů ale i odborů by se stejně neměla zastavit důležitá vyjednávání – třeba ta o mzdách.

Razie kvůli dotacím ve sportu

Policie spustila rozsáhlou razii kvůli dotacím na sport. V poutech skončil i vládce českého fotbalu Miroslav Pelta. Mezi zadrženými je také vlivný právník ČSSD a šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Výslechy zadržených v dotační kauze

Živý vstup redaktorky Natálie Forsterové.

Telefonát mezi Putinem a Trumpem

Poprvé od amerického náletu na cíle syrského režimu, který Moskva tak kritizovala, spolu telefonovali Donald Trump a Vladimir Putin. Shodli se, že násilí v této zemi je třeba ukončit.

Odstavení Navalného od prezidentské kandidatury

Tvář ruské opozice a kritik Kremlu – Alexej Navalnyj – nemůže kandidovat na prezidenta. Zabránila mu v tom justice, když potvrdila podmíněný pětiletý trest za údajné okradení lesnického podniku.

Policejní jednotka pro práci s drony

Policie by měla zřídit novou jednotku, jejíž členové budou používat drony. Záměr ministerstva vnitra schválila vláda. Jednotka by – kromě používání dronů například při pátrání v nepřístupném terénu – měla zlepšit také ochranu před drony.

Ústavní soud o zadluženém vězni

Ústavní soud se zastal vězně, který při odpykávání 11letého trestu nemohl kvůli exekuci nakládat s invalidním důchodem. Podle dnešního nálezu by v budoucnu soudy měly lidem v exekuci ponechat minimálně polovinu peněz.

Epidemie spalniček v Moravskoslezském kraji

Živý vstup redaktora Tomáše Indreie.

Ministr Stropnický v USA

Americký ministr obrany ocenil roli Česka v boji s terorismem v Iráku a Afghánistánu i pomoc s ochranou Pobaltí. James Mattis a Martin Stropnický mluvili v Pentagonu také o zakázce vrtulníků pro zdejší armádu.

Salmonela v masu z Brazílie

Veterinární správa nařídila stáhnout z prodeje přes 30 tun kuřecích řízků původem z Brazílie – obsahují totiž bakterie salmonely. Některé z nich se dostaly i do vojenského stravovacího zařízení. Právě tam se na salmonelu v mase přišlo.

Likvidace nevybuchlé munice

Tisíce kusů granátů, min a nábojů zůstává v Bořím lese na jižní Moravě. Pyrotechnici oblast čistí rok a půl, zatím se tam podařilo najít přes 600 kusů munice z druhé světové války. Tu, kterou mohou převézt, likvidují v přes 300 kilometrů vzdáleném Ralsku.

Odročený soud s Čechy v Řecku

Na 15. května odročil řecký soud případ dvou Čechů obviněných ze špionáže – nepřišel jeden z hlavních svědků obžaloby. Podle té programátoři Martin Pezlar a Ivan Buchta fotografovali vojenské objekty u hranic s Tureckem.

Vzpomínky na Věru Čáslavskou

Živý vstup redaktorky Ley Surovcové.

Zákaz pro drožkaře v lázeňských ulicích

Do lázeňských ulic Karlových Varů nesmí od května koňmi tažené kočáry. Jejich provozovatelé se dostali do sporu s radnicí a odmítli podepsat dodatek smlouvy, který zkrátil původně domluvenou spolupráci o 2 roky.

Záchrana dětí z potopeného auta

Teď dramatické záběry z amerického Texasu – příběh se šťastným koncem zaujal na internetu desítky tisíc lidí. Sledujeme, jak záplavy smetly a na střechu otočily auto se dvěma dětmi. Pomohli projíždějící řidiči.

Zdokumentovaný osud Jana Patočky

V Belgii měl premiéru dokument o Janu Patočkovi. První mluvčí Charty 77, která se kromě jiného zasazovala o dodržování lidských práv v Československu, zemřel před 40 lety – po tvrdém výslechu StB.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD