Minulý test konkurzu do soutěže

A

Zrychlení nazýváme někdy také výrazem cizího původu na písmeno -á. Jak zní tento alternativní výraz pro zrychlení.

B

Napište jméno, pod kterým vystupuje jedna z největších hvězd světového popu, americká zpěvačka, manželka rappera Jay-Z.

C

Jak se jmenuje hojně navštěvovaný ostrov v Itálii, ležící na jižním okraji Neapolského zálivu Tyrhénského moře? Má mírné podnebí, bohatou flóru a najdeme na něm krásné zahrady a vily.

Č

Je to vyvřelá hornina tmavé barvy, jejíž jiný název zní bazalt. Uveďte český název horniny na -čé.

D

Tyto hnědé oválné plody se jedí syrové i sušené a navíc jsou bohatým zdrojem draslíku a železa. Na které ovoce, jehož domovem je severní Afrika a Blízký východ, se ptám?

E

Jak se obecně říká tekuté látce, která rozpouští iontové sloučeniny a proto je vodivá?

F

V úvodních tónech Smetanovy symfonické básně Vltava zazní dva dechové nástroje, které napodobují rychlou melodií zvuk bublajícího potůčku ubíhajícího ze šumavských kopců. Který nástroj to je?

G

Je vám předložen zapečený pokrm s křupavou krustou na povrchu. Jak se této gastronomické úpravě jídla říká slovem na -gé?

H

Je to živočich či rostlina napadená parazity. Jak se organismu, který se stal domovem cizopasníka, říká česky?

Ch

Poblíž kterého moravského městečka se narodil legendární hanácký král Ječmínek?

I

Kterým slovesem cizího původu na písmeno I se označuje činnost, kdy někdo působí silným dojmem či vzbuzuje úctu, případně obdiv?

J

Napište český rodový název stromu s latinským názvem Fraxinus se silným rovným kmenem a lichozpeřenými listy, jenž poskytuje cenné dřevo.

K

Jak se nazývá horský masiv téměř na rovníku v Tanzanii při hranici s Keňou?

L

Swiftův románový hrdina Gulliver se po ztroskotání lodi ocitl v bájné zemi, kterou obývali lidé výrazně malého vzrůstu. Podle jména této země se dodnes nazývá nepřirozeně malý člověk. Jak se bájná země nazývala?

M

Americký profesor Alexander Graham Bell zkonstruoval první použitelný telefon a gramofon. K jeho vynálezům se však řadí ještě jeden, který se hojně využívá dodnes například při živých hudebních vystoupeních. O který vynález se jedná?

N

Pojmenujte stav napětí a neklidu, který se u člověka projevuje i v pohybech a v jednání. Může být buď přechodný, anebo trvalý. Zejména přechodný stav tohoto typu je přirozenou reakcí na stres a napětí či na nové a nečekané situace.

O

Slovem cizího původu na O pojmenujte oční lékařství.

P

Uveďte výraz pro hromadný výskyt infekčního onemocnění bez prostorového a časového omezení, tedy pro stav, kdy se onemocnění rozšíří napříč územím více států nebo i světadílů. O který termín se jedná?

R

Tento malý stěhovavý pták z řádu svišťounů patří k nejlepším letcům vůbec. Ve vzduchu se živí a dokonce i spí. Přezimuje v Africe. Jak zní rodové jméno tohoto zdatného letce?

S

Jeden z latinskoamerických tanců zažívá u nás v poslední době boom. Jde o smyslný párový či skupinový tanec ve čtyřčtvrťovém rytmu. Jak se tanec pocházející z Kuby jmenuje?

Š

Jak se odborně nazývá vrstva kůže těsně pod pokožkou, v níž je množství krevních a nervových zakončení?

T

Jedná se o modrý nebo zelený polodrahokam, vodnatý fosforečnan mědi a hliníku, který se brousí do tzv. muglí. Jak se nazývá?

U

Metan, etan, propan či butan lze označit nadřazeným výrazem na -ú. Do které skupiny organických sloučenin tyto látky patří?

V

Jedná se o starý český šlechtický rod, jednu z větví Markvarticů. Jeho zřejmě nejslavnější příslušník se výrazně zapsal do dějin třicetileté války. Napište jméno tohoto rodu.

W

Výrazem na dvojité –vé označujeme náboženství pocházející z karibského státu Haiti. Obsahuje především prvky polyteistické tradice západní Afriky a římského katolicismu. Napište jeho název.

Z

Nazývá se tak pás dvanácti souhvězdí, kterými prochází ekliptika, hlavní kružnice na nebeské sféře. Podle názvů těchto souhvězdí jsou mezi nimi například Beran, Rak, Lev, Kozoroh a další – získal tento pás svůj název. Jak zní?

Ž

Z čínštiny se k nám rozšířilo pojmenování pro východoasijskou vytrvalou bylinu rodu Panax z čeledi aralkovitých, jejíž kořen má stimulační účinky na lidský organismus. Jak této léčivé rostlině říkáme?

Správné odpovědi

A) akcelerace

B) Beyoncé, bíjonsei

C) Capri

Č) čedič

D) datle

E) eletrolyt. eletrolyty

F) flétna, flétny

G) gratinování

H) hostitel

Ch) Chropyně

I) imponovat

J) jasan

K) Kilimandžáro

L) Liliput

M) mikrofon

N) nervozita

O) oftalmologie

P) pandemie

R) rorýs

S) salsa

Š) škára

T) tyrkys

U) uhlovodíky

V) Valdštejnové

W) woodoo, voodoo, vúdú

Z) zvířetník, zvěrokruh, zodiac

Ž) ženšen