Minulý test konkurzu do soutěže

A

Přesmyčka je slovo, které vznikne z původního slova tak, že se použijí všechna písmena ve slově obsažená a změní se jejich pořadí. Který výraz cizího původu pro tento jev používáme?

B

Symbolem států bývají i různé rostliny. Která rostlina je národním symbolem Skotska?

C

Na podobném principu jako lidská zornička funguje zařízení, které reguluje množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu. Jak se mu říká?

Č

V tomto podniku se můžeme občerstvit horkým nápojem různých druhů, někde je možno také vykouřit vodní dýmku. Většinou se jedná o tichá místa s tlumeným osvětlením a s meditativní hudbou. Jak se takovému podniku říká slovem na -čé?

D

Jak se nazýval umělecký směr ve 20. letech 20. století ve Francii, který byl předchůdcem surrealismu a odmítal stávající kulturní tradice a konvence ve společenském životě?

E

František Lexa, Zbyněk Žába, Miroslav Verner či Miroslav Bárta patří k významným českým představitelům jednoho speciálního oboru archeologie. Který je to obor?

F

Rusko, Německo, Brazílie nebo Indie. Který typ státního zřízení je společný vyjmenovaným zemím?

G

Hornina zvaná žula je známa svou zrnitou strukturou, způsobenou přítomností více druhů nerostů. Jak zní mineralogický název pro žulu, který je odvozen od latinského výrazu pro zrno?

H

Jak se jmenoval jeden z největších vojevůdců starověku, který v čele kartaginského vojska i se slony v roce 218 před naším letopočtem překročil Alpy a následně několikrát porazil Římany?

Ch

Hláskou -chá začíná název orientální cukrovinky z pražených olejnatých jader, například slunečnicových, a kanditové hmoty. Jak jí cukráři říkají?

I

Kterým synonymem cizího původu na -í můžeme nahradit slovo obrazotvornost?

J

Toto heraldické bájné zvíře se považovalo za symbol čistoty. Usínalo prý jen v klíně panny. Které je to zvíře?

K

V Pošumaví leží dvacetitisícové město, které založil Přemysl Otakar Druhý. Jak se okresní město jižně od Plzně jmenuje?

L

Jak se jmenuje strunný drnkací hudební nástroj s rezonanční skříní oválného tvaru s okrouhlým výřezem uprostřed, který má hmatník zakončený typickou lomenou hlavicí?

M

Jak se jmenuje plzeňská pop-rocková kapela, v jejichž podání můžete slyšet hity, jako jsou Šrouby a matice nebo Hledá se žena?

N

Pojmenujte stav napětí a neklidu, který se u člověka projevuje i v pohybech a v jednání. Může být buď přechodný, anebo trvalý. Zejména přechodný stav tohoto typu je přirozenou reakcí na stres a napětí či na nové a nečekané situace.

O

Dnes toto české slovo zaslechneme jen málokdy. Má hanlivý význam a označuje umělecky bezcennou, nevkusnou a často i primitivní písničku nebo skladbu, která častým zpíváním a hraním zevšedněla. Jak výraz zní?

P

Marián Labuda si ve filmu Vesničko má středisková zahrál řidiče družstevního náklaďáku. Napište příjmení této filmové postavy.

R

Příjem kyslíku a výdej oxidu uhličitého, tak zní zjednodušená definice dýchání. Kterým odborným výrazem na -er se tento jev také označuje?

S

Ve kterém městě bydlí Simpsonovi - rodinka známá z populárního kresleného seriálu Matta Groeninga?

Š

Podle francouzského klenotníka z 18. století je pojmenováno silně olovnaté sklo užívané na výrobu šperků. Jak se jmenuje tento materiál připomínající svým leskem drahokamy?

T

Kdo to zažil, ví, jak je pro cestující nepříjemné, jestliže se letadlo začne vlivem nárazového větru a vzdušných vírů kymácet a propadat. Jak se tomuto atmosférickému jevu říká slovem cizího původu na -té?

U

Podle názvu spisu Thomase Morea se označují fantastické, vysněné a neuskutečnitelné představy. O který pojem zkrácený hláskou -ú se jedná?

V

Aromatické koření původem z Mexika se používá zejména při přípravě sladkých jídel a nápojů. Jedná se o tobolku některých druhů orchidejí. Jak říkáme koření, které ochucuje například zmrzlinu?

W

Jak zní příjmení hudebního skladatele a dvorního textaře Marie Rottrové a také autora hitů Řeka lásky a Vrátil se zpátky, ten vánoční čas?

Z

Uveďte souhrnný název pro objekty způsobující zvýšení vodní hladiny ve vodním toku a umožňující převést plavidla mezi horní a dolní hladinou zpět.

Ž

Co popisuje Slovník spisovného jazyka českého, z něhož čtu: Je to „nářadí ze dvou štěřin a řady příčlí k nim kolmých“. Co jsem popsala?

Správné odpovědi

A) anagram

B) bodlák

C) clona

Č) čajovna

D) dadaismus, dada

E) egyptologie

F) federace

G) granit

H) Hannibal

Ch) chalva

I) imaginace

J) jednorožec

K) Klatovy

L) loutna

M) Mandrage

N) nervozita

O) odrhovačka

P) Pávek

R) respirace

S) Springfield

Š) štras

T) turbulence

U) Utopie

V) vanilka

W) Wykrent

Z) zdymadlo, zdymadla

Ž) žebřík