AZ-kvíz

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 21294  
Sdílet
| Poslat odkaz

Minulý test konkurzu do soutěže

A

Tyto organické sloučeniny se vyskytují především v rostlinách a mají velice silné fyziologické účinky. Patří mezi ně například morfin, atropin, chinin nebo kofein. Jak se vyjmenované látky nazývají cizím slovem na -á?

B

Systematická administrativní činnost, pro níž je charakteristické hierarchické uspořádání, specializace funkcí a činnost podle pevných pravidel, se označuje slovem cizího původu na -bé. Jak tento výraz s dnes poněkud pejorativním zabarvením zní?

C

Pojmenujte hlavní jednotku elektrického náboje v soustavě SI.

Č

Tohoto malého zpěvného ptáčka příbuzného drozdovi rozeznáte podle charakteristické rezavé náprsenky. Živí se hmyzem, ale na podzim a v zimě také různými bobulemi. Uveďte rodové jméno na -čé tohoto vesměs tažného ptáčka.

D

Německý vynálezce Werner von Siemens zkonstruoval ve druhé polovině 19. století přístroj, který přeměňuje mechanickou energii na elektrickou ve formě stejnosměrného proudu. Jak se zařízení nazývá?

E

Kterým výrazem cizího původu nazýváme vydání nebo vydávání, například cenných papírů, bankovek či známek?

F

Rusko, Německo, Brazílie nebo Indie. Který typ státního zřízení je společný vyjmenovaným zemím?

G

Jak se jmenuje městský obvod na jihovýchodě Londýna, jímž prochází tzv. nultý poledník?

H

Součástí zoologie je také nauka o plazech. Jak se jí odborným termínem říká?

Ch

V názvech mnoha českých obcí najdeme knižní pojmenování menšího, většinou zalesněného kopce. Které slovo na -chá mám na mysli?

I

Ve kterém uměleckém stylu tvořil francouzský malíř Auguste Renoir?

J

Tento převážně zelenavý minerál patří mezi silikáty ze skupiny pyroxenů. Je většinou neprůhledný, ale na hranách průsvitný, s mastným až skelným leskem. Tvrdí se o něm, že je kamenem lásky, harmonie a klidu. Jak zní jméno minerálu?

K

Je to tabulka, patník či jinak provedený nápis na dopravní spojnici, který v určitých rozestupech ukazuje vzdálenost místa od počátku cesty. Jak se taková tabulka s číslem nazývá?

L

Latinský název tohoto souhvězdí severní oblohy zní Cygnus. Jeho nejjasnější hvězdou je Deneb a bývá také nazýváno Severní kříž. O které souhvězdí jde?

M

Jihozápadně od Indie leží v Indickém oceánu turisticky atraktivní souostroví, zahrnující dlouhý řetězec korálových atolů. Jak se souostroví, které tvoří státní celek, jmenuje?

N

Jak se říká hudební skladbě vyjadřující poklidnou večerní či noční náladu?

O

Tento typ sloupu se stavěl už ve starém Egyptě. Má podobu štíhlého komolého jehlanu, který ukončuje další nízký jehlan. Jak se architektonický prvek, oblíbený později v období empíru, nazývá?

P

Po smrti Alexandra Velikého se jeden z jeho vojevůdců prohlásil králem v Egyptě. Založil tak dynastii egyptských panovníků řecko-makedonského původu, jejíž poslední členkou byla královna Kleopatra. Jak se dynastie podle svého zakladatele nazývala?

R

Jak se nazývají přímky v rovině, které mají jeden společný bod?

S

Klobouk této jedlé houby je vejčitého tvaru. Je zbrázděn hlubokými jamkami, navzájem oddělenými sítí přepážek. Jak zní jednoslabičné jméno houby, tvořené pouze souhláskami?

Š

Muzikanti dobře znají další pojmenování pro klarinet - říká se mu též veselé či sladké dřevo - a někdy bývá označován výrazem na písmeno -eš. Jak se klarinet také nazývá?

T

Tato cibulnatá rostlina z čeledi liliovitých je domovem ve střední Asii. Do Evropy se dostala v polovině 16. století patrně z Turecka. Jak se květina, která se pak rozšířila do ostatních zemí Evropy, jmenuje?

U

Jde o lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a terapií chorob močového ústrojí a mužských pohlavních orgánů. Jak zní název tohoto oboru?

V

Tato součást strojů je zpravidla vejčitého tvaru a zajišťuje převod otáčivého pohybu na posuvný. Typickým příkladem užití je zvedák ventilu. Jak se strojní součástka nazývá?

W

Jak zní příjmení moderátora, kterého známe jako průvodce publicistickým pořadem Reportéři ČT?

Z

Který chemický prvek na písmeno zet má stejnou značku jako citoslovce bolesti?

Ž

Dnešní Slovanský ostrov v Praze na Vltavě vznikl v 17. století nánosem půdy. Nejprve byl nazýván Barvířský podle tamější barvírny kůží. V roce 1838 byl přejmenován. Jak znělo jeho tehdejší jméno?

Správné odpovědi

A) alkaloidy

B) byrokracie

C) coulomb /kulomb/

Č) červenka

D) dynamo

E) emise

F) federace

G) Greenwich /grínyč/

H) herpetologie

Ch) chlum, chlumec

I) impresionismus

J) jadeit

K) kilometrovník

L) Labuť

M) Maledivy

N) nokturno

O) obelisk

P) Ptolemaiovci (Ptolemaios I. Sotér - případně uznat)

R) různoběžky (ne rovnoběžky, ty nemají žádný společný bod)

S) smrž

Š) štěbenec

T) tulipán

U) urologie

V) vačka

W) Wollner

Z) zlato

Ž) Žofín

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2015 – ST  HD
Žánr: Zábava