AZ-kvíz

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 20943  
Sdílet
| Poslat odkaz

Minulý test konkurzu do soutěže

A

Jak se jmenuje bájný ostrov, jenž je podle legendy místem posledního odpočinku krále Artuše a jeho ženy? První zmínka o něm se v literatuře objevila už ve 12. století.

B

Jak se nazývá věda zkoumající organismy, jejich struktury, funkce a vztahy k živé i neživé přírodě?

C

Jeden druh kořenové a naťové zeleniny se botanicky jmenuje miřík. Jak této zelenině běžně říkáme?

Č

Pojmenujte tvrdý sýr pocházející z jihozápadní Anglie, který se přibližně od roku 1170 tradičně vyrábí z kravského mléka ve tvaru bubnovitých bochníků o váze 27,5 kg. Ty se pak obvazují, aby získaly tvrdou hnědou kůru, a nechávají se 6 až 18 měsíců zrát.

D

Zlatou minci s názvem na -dé razili poprvé v Benátkách koncem 13. století. Rozšířila se i do střední Evropy, byla ražena i u nás a hlavně v Uhrách. Dodnes se tak nazývají některé pamětní či obchodní ražby ze zlata. Která je to mince?

E

V Petrohradu je jedno z největších a nejznámějších muzeí v Rusku i v celém světě. Jeho sbírky, které čítají okolo 3 milionů položek, jsou uloženy v šesti budovách na břehu řeky Něvy. Nejznámější z nich je Zimní palác. Jak se komplex nazývá?

F

Tímto slovem na písmeno eF nazýváme malá dvířka pro pěší, která jsou součástí vrat brány, obvykle v klášterech nebo v opevnění.

G

Kterým výrazem na písmeno Gé také můžeme pojmenovat žulu?

H

Tato skupina francouzských protestantů přijala v 16. století v Paříži ženevské vyznání víry. Její stoupenci byli pronásledováni a během Bartolomějské noci jich bylo pobito více než 2000. Pod kterým názvem známe tyto protestanty?

Ch

Chceme slyšet název poloostrova v řecké Makedonii, tvořícího na jihu tři úzké výběžky, prstovitě vybíhající do Egejského moře.

I

Který termín cizího původu se používá pro vysvětlení či výklad textu, ale také pro umělcovo ztvárnění dramatického či hudebního díla?

J

Kterým latinským výrazem se označují literární díla z mladistvých let autora, často jeho prvotiny?

K

Jak se nazývá volná filmová trilogie Francise Forda Coppoly o mafiánském klanu?

L

Rovnice prvního stupně - tedy rovnice, které mají neznámou nejvýše v první mocnině - jsme řešili běžně na základní škole. Jak se jim říká v matematické terminologii?

M

Jak se nazývá společenský tanec jihoamerického původu ve čtyřčtvrtečním taktu, který vznikl spojením kubánské rumby, bolera a jazzových prvků? Do Evropy se dostal po roce 1945.

N

Jak se jmenuje ruská řeka vytékající z Ladožského jezera a ústící do Finského zálivu?

O

Slovem cizího původu na písmeno –O- pojmenujte oční lékařství.

P

Jak se nazývá vojenská jednotka, jejíž plný početní stav čítá v závislosti na době a zemi sílu 300-1500 mužů? Tyto útvary se obvykle člení na roty nebo se sdružují do pluků, brigád či rovnou divizí. Velitelem takové jednotky je většinou major nebo podplukovník.

R

Byl mistrem barokního stylu a nejvýznamnějším vlámským malířem 17. století. Mezi jeho nejznámější díla patří Tři Grácie, Venuše a Adonis, či Autoportrét s Isabellou Brandotovou. Uveďte umělcovo příjmení.

S

Je to stará odrůda vinné révy pocházející pravděpodobně z jihozápadní Francie z okolí Bordeaux. Má intenzivní vůni, připomínající kvetoucí kopřivu nebo černý rybíz. Jak se toto bílé víno jmenuje?

Š

Uveďte název platidla používaného v Izraeli.

T

Pojmenujte šedý až stříbřitě bílý lehký kov, poměrně hojně zastoupený v zemské kůře. Je tvrdý a mimořádně odolný proti korozi i ve slané vodě.

U

Kterým slovem na písmeno U bychom mohli nazvat v češtině trailer?

V

Odonata jsou řád okřídleného velkého hmyzu s úzkým a velmi protáhlým tělem. V hmyzím světě patří mezi nejlepší letce a jsou hmyzem s nejdokonalejším zrakem. Napište jejich český název.

W

Bratři Jan a Matěj Homolovi jsou zpěváky české hudební skupiny, která vznikla v roce 1996. Jejich hudební styl je někde na pomezí mezi punkem a rockem. Nejnovější album této skupiny se jmenuje Laskonky a kremrole. Pod kterým názvem se kapela proslavila?

Z

Roku 1549 odlil mistr Tomáš Jaroš z Brna zvon, který se nachází v hlavní věži pražské Svatovítské katedrály. Jak se největší český zvon jmenuje?

Ž

Bodrost, veselost či dobromyslnost můžeme pojmenovat také výrazem cizího původu na písmeno Žet. Kterým?

Správné odpovědi

A) Avalon

B) biologie

C) celer

Č) čedar, čedary

D) dukát, dukáty

E) Ermitáž

F) fortna

G) granit

H) Hugenoti

Ch) Chalkidiki

I) interpretace

J) juvenilie (uznat juvenálie)

K) Kmotr

L) lineární

M) mambo

N) Něva

O) oftalmologie

P) prapor, prapory

R) Rubens (Peter Paulus)

S) sauvignon /soviňon/

Š) šekel

T) titan

U) upoutávka

V) vážka

W) Wohnout

Z) Zikmund

Ž) žoviálnost

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2014 – ST  HD
Žánr: Zábava
Další díly ve vysílání
Podle Arrheniovy a Brönstedovy teorie je to látka schopná uvolnit proton. S některými kovy reaguje za vzniku solí. Který obecný název pro takovou látku začíná písmenem K?
Související pořady