Kláštery

11. 1. 2015

Arménie je považována za nejstarší křesťanskou zemi světa – křesťanství tu lidé přijali jako státní náboženství už v roce 301 po Kristu. Země je doslova poseta velmi vzácnými, prastarými apoštolskými stavbami, které vznikly na místech, kde lidé věřili v obzvláště silnou přítomnost Boha. Jen za nimi člověk musí na hodně odlehlá místa. Objektiv vás teď zavede do těch nejstarších a nejkrásnějších a nemusíte při tom ani opustit práh svého domu.

videoKláštery
...
video video

Kláštery

Mapa

Přejít na obsah dílu


Klášter Tatev

2. 10. 2011

Arménské křesťanské památky patří k nejstarším na světě a země se právem považuje za jednu z kolébek křesťanství. Právě v Arménii působila plejáda světců – mezi nimi i Svatý Tadeáš. K tomuto mučedníkovi se obracejí věřící hlavně ve chvílích, kdy se zdá, že už není naděje na vyslyšení. Těžce zkoušený arménský národ zasvětil právě Tadeášovi vysoko v horách klášter Tatev. Cesta z metropole Jerevanu je dlouhá, ale reportér David Jakš, který ji projel, hovoří o neuvěřitelné duchovní energii.

videoKlášter Tatev
...
video video

Klášter Tatev

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jezero Sevan

10. 4. 2011

Je to jedno z nejvýše položených jezer na světě. Lidé tu prý pociťují nepříjemné pohyby zemské kůry. A samotná voda v jezeře je údajně nejprůzračnější na celém Kavkazu. Možná už víte, řeč je o jezeru Sevan. Arméni netroškaří, ti mu rovnou říkají moře. Zabírá necelých 5 procent rozlohy celé země. Bohužel, dodnes tu můžete vidět důsledky nevydařených stalinských experimentů. Ale zároveň je to místo, kde najdete vůbec nejstarší křesťanské památky na světě.

videoArménie: jezero Sevan
...
video video

Arménie: jezero Sevan

Mapa

Přejít na obsah dílu


Obnova země

13. 12. 2009

Arménie patří k dlouhé řadě zemí, na nichž se těžce podepsaly moderní dějiny. Tragické spory s velmocemi a sousedy ji vehnaly do částečné izolace a materiálního nedostatku. Přesto se i tady dějí zázraky. My teď budeme vyprávět příběh muže, kterému se podařilo téměř nemožné – v jednom z nejchudších regionů vybudoval univerzitu i nemocnici, dal práci a vzdělání tisícům lidí. Investuje také do budoucnosti v unikátním projektu, který se snaží sblížit děti z různých etnik. Nové generace tak jednou možná překlenou hluboké spory svých předků.

videoArménie: obnova země
...
video video

Arménie: obnova země

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sousedské vztahy

11. 10. 2009

Arménie, to je země s obrovským historickým a kulturním dědictvím; doplácí ale na špatné vztahy se sousedy. Dá se odtud vyjet do Gruzie nebo do Íránu. Hranice s Ázerbájdžánem a Tureckem ale zůstávají uzavřené. A tento fakt se neodráží jen v ekonomice země. Mnohá symbolická místa národní historie jsou Arménům vzdálená – a mnohá jsou nepřístupná, přestože leží na dohled, ovšem v bezprostředním sousedství ostnatých drátů.

videoArménie: sousedské vztahy
...
video video

Arménie: sousedské vztahy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bleší trh

8. 2. 2009

Míříme do arménské metropole na jednu zvláštní akci. Koná se každou sobotu v centru hlavního města Jerevanu, ale hrdí Arméni z ní velkou radost nemají. Tradičnímu blešímu trhu tedy aspoň říkají vernisáž. Přitom se vůbec nemají za co stydět, množstvím nabízených věcí totiž „blešák“ předčí všechny podobné akce v okolí. Jerevanská vernisáž nabízí výjimečnou exkurzi o několik desetiletí zpátky a svým způsobem dokumentuje pohnuté dějiny země.

videoArménie: bleší trh
...
video video

Arménie: bleší trh

Mapa

Přejít na obsah dílu