Po světě na vozíku » Archiv


Márovi v USA III

30. 3. 2014

Všechno, co souvisí se sopkami, gejzíry a veškerými geotermálními jevy, Jirka Mára přímo miluje. A právě v poslední části své cesty si to pořádně užil. Cestovatelé také zamířili k jednomu z nejznámějších vězení světa – jak se asi cítili v jeho kobkách? A úplně na konec je čekala Havaj – a to doslova a do písmene.

videoMárovi v USA III
...
video video

Márovi v USA III

Mapa

Přejít na obsah dílu


Márovi v USA II

30. 3. 2014

V další části svého putování zamířili přerovští cestovatelé rovnou na divoký západ. Zažili poněkud divoký výlet, kdy se už trochu báli, že přecenili možnosti cestování s vozíkem. Ale naštěstí všechno dobře dopadlo a zvládli to. Nahlédli do života indiánů. Státy Utah a Arizona jim předvedly své přírodní i historické skvosty v plné kráse.

videoMárovi v USA II
...
video video

Márovi v USA II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Márovi v USA I

30. 3. 2014

Po západu Spojených států budeme putovat s rodinou Márových. Do exotických míst a vzdálených krajů se vypravili už poosmé. 23letý Jirka Mára je kvůli nevyléčitelné nemoci na vozíku. Navzdory tomu ale s rodiči a sestrou Monikou podnikají expedice po celém světě. V Objektivu je neuvidíte poprvé.

videoMárovi v USA I
...
video video

Márovi v USA I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Austrálie III

27. 1. 2013

Když tady říkáme, že se Márovi – coby cestovatelé, dokážou vzepřít handicapu, jak se patří, máme proto i hmatatelné důkazy. Byla to prostě túra jako řemen. Okolo celé Austrálie urazili celkem 24 tisíc kilometrů, a to za 44 dní. Pohybovali se po zemi, na vodě, vzduchem i na kolejích. A bude na co vzpomínat, navštívili historickou věznici, eukalyptovou rozhlednu i tajuplný ostrov, kde se zastavil čas a podnikli mnoho dalších zajímavých věcí. Čeká nás mimo jiné setkání s delfíny, žraloky nebo třeba ježurou australskou.

videoAustrálie III
...
video video

Austrálie III

Mapa

Přejít na obsah dílu


Austrálie II

27. 1. 2013

Zatímco u doma na Hané všichni řádně slavili zimou prodchnuté Vánoce se stromkem a cukrovím a vším, co ke svátkům patří, Márovi se australským létem vydali vstříc žhavému dobrodružství, které voní mystikou. Odhalili tajemství Ďáblových kamenů i posvátné Uluru možná lépe známé také jako Ayers Rock. Domorodý kontinent okořenili romantikou a opepřili porcí adrenalinu a Nový rok oslavili s nebezpečnými predátory.

videoAustrálie II
...
video video

Austrálie II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Austrálie I

27. 1. 2013

Že se dá po světě cestovat i na vozíku, to Jirka Mára z Přerova už dokázal všem. 21letý mladík trpící neléčitelnou svalovou dystrofií navštívil jako první český vozíčkář všechny obydlené kontinenty a drží tak národní rekord. Jeho dalším cílem se tentokrát stal nejmenší světadíl. Na cestě kolem Austrálie Jirku a jeho nejbližší – rodiče a sestru Moniku, čekal prales, pověstný korálový útes i nezapomenutelní domorodci.

videoAustrálie I
...
video video

Austrálie I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Afrika III

15. 4. 2012

Márovi mají za sebou deset dní v Namibii a míří do Botswany, nebo spíše na území, kterému se říká BONAZÍZA - je to taková spravedlivá zkratka - tedy Botswana, Namibie, Zimbabwe a Zambie. A aby si výpravu ještě více zpestřili, tak tentokrát se plavili po řece Čobe. Společnost jim dělali krokodýli, varani, hroši, anebo sloni. Vezmou nás i ke slavným Viktoriiným vodopádům. A na úplný konec svého afrického putování si nechali pohled z Božího okna. Co to přesně je a kde ho najdete? To se dozvíte právě teď.

videoAfrika III
...
video video

Afrika III

Mapa

Přejít na obsah dílu


Afrika II

15. 4. 2012

V Namibii si Márovi užívali hlavně krásnou přírodu. Setkali se s exotickými zvířaty, které doposud viděli jen v zoo, doslova tváří v tvář. Asi málokomu se poštěstí zjistit, jaké to je, když vám u nohou leží gepard, Márovi vám to prozradí. A jak vypadá Přímorožeč jihoafrický? I to uvidíte. Dalším silným zážitkem bylo jejich setkání s domorodci. I když, těžko říct, která strana si to užívala víc - zda Márovi anebo domorodí Himbové. A kdo myslíte, že u domorodců budil větší pozornost - syn Jirka na vozíčku, anebo jeho sestra Monika? A co Márovi říkali na pravou africkou večeři?

videoAfrika II
...
video video

Afrika II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Afrika I

15. 4. 2012

Expedice po Africe byla podle slov rodiny Márů asi zatím ta nejnáročnější. A to už toho procestovali opravdu hodně. Tentokrát se vydali tak trochu ve stopách slavného cestovatele Emila Holuba. Letadlem se dostali do Kapského města, tam dobrodružství začalo. Vydali se k Mysu dobré naděje, kde je čekalo setkání s tučňáky. Pak následovala Namibie. Tam se Jirka mladší rozhodl, že by se chtěl podívat na Mrtvé údolí. Cesta pouští byla tak náročná, že to na chvilku vypadalo, že s vozíčkem to asi nepůjde, ale to neznáte Márovy. Samozřejmě, že to zvládli. Jak jinak.

videoAfrika I
...
video video

Afrika I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Grónsko

22. 5. 2011

A míříme na vrchol severské výpravy rodiny Márových. Naším cílem nemůže být vlastně nic jiného, než návštěva největšího ostrova světa – ostrova s poněkud paradoxním názvem „zelený“, pokud tedy bereme v potaz, že jeho velkou část většinu roku pokrývá sníh a led. Ano, tušíte správně, víte, že je tu řeč o Grónsku. Právě tady si naši cestovatelé užili riskantní procházku po obrovské kře v ledovém jezeře, pozorovali velryby nebo telení ledovců. Pokud nevíte, oč kráčí? Tak se s Jirkou Márou vypravte rovnou za polární kruh.

videoGrónsko
...
video video

Grónsko

Mapa

Přejít na obsah dílu