Po světě na vozíku » Archiv


Márovi v USA III

30. 3. 2014

Všechno, co souvisí se sopkami, gejzíry a veškerými geotermálními jevy, Jirka Mára přímo miluje. A právě v poslední části své cesty si to pořádně užil. Cestovatelé také zamířili k jednomu z nejznámějších vězení světa – jak se asi cítili v jeho kobkách? A úplně na konec je čekala Havaj – a to doslova a do písmene.

videoMárovi v USA III
...
video video

Márovi v USA III

Mapa

Přejít na obsah dílu


Márovi v USA II

30. 3. 2014

V další části svého putování zamířili přerovští cestovatelé rovnou na divoký západ. Zažili poněkud divoký výlet, kdy se už trochu báli, že přecenili možnosti cestování s vozíkem. Ale naštěstí všechno dobře dopadlo a zvládli to. Nahlédli do života indiánů. Státy Utah a Arizona jim předvedly své přírodní i historické skvosty v plné kráse.

videoMárovi v USA II
...
video video

Márovi v USA II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Márovi v USA I

30. 3. 2014

Po západu Spojených států budeme putovat s rodinou Márových. Do exotických míst a vzdálených krajů se vypravili už poosmé. 23letý Jirka Mára je kvůli nevyléčitelné nemoci na vozíku. Navzdory tomu ale s rodiči a sestrou Monikou podnikají expedice po celém světě. V Objektivu je neuvidíte poprvé.

videoMárovi v USA I
...
video video

Márovi v USA I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Austrálie III

27. 1. 2013

Když tady říkáme, že se Márovi – coby cestovatelé, dokážou vzepřít handicapu, jak se patří, máme proto i hmatatelné důkazy. Byla to prostě túra jako řemen. Okolo celé Austrálie urazili celkem 24 tisíc kilometrů, a to za 44 dní. Pohybovali se po zemi, na vodě, vzduchem i na kolejích. A bude na co vzpomínat, navštívili historickou věznici, eukalyptovou rozhlednu i tajuplný ostrov, kde se zastavil čas a podnikli mnoho dalších zajímavých věcí. Čeká nás mimo jiné setkání s delfíny, žraloky nebo třeba ježurou australskou.

videoAustrálie III
...
video video

Austrálie III

Mapa

Přejít na obsah dílu


Austrálie II

27. 1. 2013

Zatímco u doma na Hané všichni řádně slavili zimou prodchnuté Vánoce se stromkem a cukrovím a vším, co ke svátkům patří, Márovi se australským létem vydali vstříc žhavému dobrodružství, které voní mystikou. Odhalili tajemství Ďáblových kamenů i posvátné Uluru možná lépe známé také jako Ayers Rock. Domorodý kontinent okořenili romantikou a opepřili porcí adrenalinu a Nový rok oslavili s nebezpečnými predátory.

videoAustrálie II
...
video video

Austrálie II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Austrálie I

27. 1. 2013

Že se dá po světě cestovat i na vozíku, to Jirka Mára z Přerova už dokázal všem. 21letý mladík trpící neléčitelnou svalovou dystrofií navštívil jako první český vozíčkář všechny obydlené kontinenty a drží tak národní rekord. Jeho dalším cílem se tentokrát stal nejmenší světadíl. Na cestě kolem Austrálie Jirku a jeho nejbližší – rodiče a sestru Moniku, čekal prales, pověstný korálový útes i nezapomenutelní domorodci.

videoAustrálie I
...
video video

Austrálie I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Afrika III

15. 4. 2012

Márovi mají za sebou deset dní v Namibii a míří do Botswany, nebo spíše na území, kterému se říká BONAZÍZA - je to taková spravedlivá zkratka - tedy Botswana, Namibie, Zimbabwe a Zambie. A aby si výpravu ještě více zpestřili, tak tentokrát se plavili po řece Čobe. Společnost jim dělali krokodýli, varani, hroši, anebo sloni. Vezmou nás i ke slavným Viktoriiným vodopádům. A na úplný konec svého afrického putování si nechali pohled z Božího okna. Co to přesně je a kde ho najdete? To se dozvíte právě teď.

videoAfrika III
...
video video

Afrika III

Mapa

Přejít na obsah dílu


Afrika II

15. 4. 2012

V Namibii si Márovi užívali hlavně krásnou přírodu. Setkali se s exotickými zvířaty, které doposud viděli jen v zoo, doslova tváří v tvář. Asi málokomu se poštěstí zjistit, jaké to je, když vám u nohou leží gepard, Márovi vám to prozradí. A jak vypadá Přímorožeč jihoafrický? I to uvidíte. Dalším silným zážitkem bylo jejich setkání s domorodci. I když, těžko říct, která strana si to užívala víc - zda Márovi anebo domorodí Himbové. A kdo myslíte, že u domorodců budil větší pozornost - syn Jirka na vozíčku, anebo jeho sestra Monika? A co Márovi říkali na pravou africkou večeři?

videoAfrika II
...
video video

Afrika II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Afrika I

15. 4. 2012

Expedice po Africe byla podle slov rodiny Márů asi zatím ta nejnáročnější. A to už toho procestovali opravdu hodně. Tentokrát se vydali tak trochu ve stopách slavného cestovatele Emila Holuba. Letadlem se dostali do Kapského města, tam dobrodružství začalo. Vydali se k Mysu dobré naděje, kde je čekalo setkání s tučňáky. Pak následovala Namibie. Tam se Jirka mladší rozhodl, že by se chtěl podívat na Mrtvé údolí. Cesta pouští byla tak náročná, že to na chvilku vypadalo, že s vozíčkem to asi nepůjde, ale to neznáte Márovy. Samozřejmě, že to zvládli. Jak jinak.

videoAfrika I
...
video video

Afrika I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Grónsko

22. 5. 2011

A míříme na vrchol severské výpravy rodiny Márových. Naším cílem nemůže být vlastně nic jiného, než návštěva největšího ostrova světa – ostrova s poněkud paradoxním názvem „zelený“, pokud tedy bereme v potaz, že jeho velkou část většinu roku pokrývá sníh a led. Ano, tušíte správně, víte, že je tu řeč o Grónsku. Právě tady si naši cestovatelé užili riskantní procházku po obrovské kře v ledovém jezeře, pozorovali velryby nebo telení ledovců. Pokud nevíte, oč kráčí? Tak se s Jirkou Márou vypravte rovnou za polární kruh.

videoGrónsko
...
video video

Grónsko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Island

22. 5. 2011

Při výpravě na sever nemohli Márovi pochopitelně minout ani Island – zemi vulkánů a termálních pramenů. Čekaly je ledovce neuvěřitelných tvarů, sprcha u vodopádů i pohled do kráteru sopky. Dotkli se slávy filmových hvězd a připomněli si taky velké okamžiky moderní historie. Podstoupili i speciální rybářskou zkoušku a navštívili unikátní muzeum. Zkrátka bylo toho moc. Ovšem i tenhle podivuhodný ostrov procestoval Jirka Mára – jak jinak než na svém vozíku.

videoIsland
...
video video

Island

Mapa

Přejít na obsah dílu


Dánsko

22. 5. 2011

Tak na začátek si pojďme jen v rychlosti zrekapitulovat, kam jsme se s Márovými v Objektivu už podívali. Začali jsme na západní polokouli ve středu a na jihu amerického kontinentu – například v Ekvádoru a na Galapágách. Ale to nestačilo a posunuli jsme se ještě dál na západ přes vlny Pacifiku až na japonské ostrovy. Od těchto cest Márovy neodradila ani nevyléčitelná svalová dystrofie syna Jirky. A aby toho nebylo málo Márovi připravili další pokračování svých cest tentokrát na sever – na začátek se podíváte do království pohádkového mága Andersena.

videoDánsko
...
video video

Dánsko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Japonsko III

2. 5. 2010

Tak a teď s Jiřím Márou a jeho rodinou zpátky na druhý konec světa do Japonska. Mimochodem je pozoruhodné, to zjištění, že ze všech zemí, které mladý cestovatel na vozíku už projel, se právě Japonsko chová k vozíčkářům jednoznačně nejpřátelštěji. Teď nás ale čeká závěr rodinné pouti a s ním navštěva romantických vodopáů v národním parku, jedno z nejúžasnějších akvárií světa s mořskými živočichy v Sace i dobře známé údolí, kde žijí zřejmě nejčistotnější opice na světě. A přesvědčíme se nakonec také, že i v údolí pekel se můžete cítit, no, jako v ráji.

videoJaponsko na vozíku III.
...
video video

Japonsko na vozíku III.

Přejít na obsah dílu


Japonsko II

2. 5. 2010

Velké výprava malé přerovské rodiny do Země vycházejícího slunce pokračuje. Víme, že Jirka Mára je kvůli těžké nemoci na vozíku, ale připomeňme ten pozoruhodný fakt, že je to právě on, kdo je hlavním inspirátorem ambiciózních expedic. Jeho handicapem se rodinný team nechá omezovat jen té míry, do níž je to nevyhnutelně nutné – tedy vlastně vůbec. Cestování pro Márovy tak není jen pohledem do exotické výkladní skříně přes skla auta nebo autobusu. Je taky o setkáních, zážitcích, vůni a chuti. I to je dobrý důvod k návštěvě japonsko-české rodiny a ochutnávce místních specialit.

videoJaponsko na vozíku II.
...
video video

Japonsko na vozíku II.

Přejít na obsah dílu


Japonsko I

2. 5. 2010

Cestovatele Jiřího Máru z Přerova tedy už z Objektivu znáte. Dnes osmnáctiletý mladík, kterého nevyléčitelná nemoc upoutala na vozík, dokázal svým nadšením pro cestování a exotické kraje strhnout celou rodinu. Dovedete si určitě představit, že několikatýdenní cesta do zámoří může znamenat pro vozíčkáře četné překážky a útrapy; zážitky a poznání ale stojí za to. Dokumentují to záběry, které Márovi už pořídili na Novém Zélandu, v Ekvádoru nebo na Galapágách – i ty jsme s Márovými mohli vidět už i v Objektivu. A dnes k nim nejnověji přibude zatím poslední výprava, a to až do Japonska. Jedna z nejneobvyklejších cestovatelských rodin v Česku vám ostrovy ukáže vlastní zvláštní perspektivou; na začátek si v krátkém sestřihu připomeneme a ukážeme, kam už se Márovi s vozíkem dostali.

videoJaponsko na vozíku I.
...
video video

Japonsko na vozíku I.

Přejít na obsah dílu


Galapágy

24. 8. 2008

Už dvakrát jsme se vypravili v Objektivu za krásami Jižní Ameriky s rodinou Márových z Přerova. Více než měsíční a náročnou cestu podnikli s těžce nemocným synem, který se pohybuje jen na vozíku. Cestování je jeho obrovské hobby a on ani jeho rodiče se nechtějí vzdát svých snů. Spolu s Jiřím Márou tedy nakonec zažijeme ještě dobrodružství v ekvádorském pralese, indiánský rituál i to, jak chutnají mravenci. A nakonec nás čeká to nejlepší – unikátní souostroví Galapágy, součást světového dědictví UNESCO.

videoGalapágy
...
video video

Galapágy

Přejít na obsah dílu


Ekvádor

10. 8. 2008

Míříme na jihoamerický kontinent do země, která si vetkla rovník do svého názvu, do Ekvádoru. A jak už asi víte, nečeká nás žádná obyčejná výprava. Je to cesta za snem. Rodina Márova z Přerova vyrazila na výpravu i se synem Jiřím upoutaným na vozík, navzdory jeho nevyléčitelné nemoci. Po mezipřistání na ostrově Bonaire v Karibiku je vyprovodíme do Ekvádoru. Země, kde si nejen můžete sáhnout na rovník, ale ohřát se u sopky, naučit se pár španělských vět nebo si dát třeba – pečené morče.

videoEkvádor
...
video video

Ekvádor

Přejít na obsah dílu


Tibet

3. 8. 2008

Jestli se vám na výpravě s Jiřím Márou líbilo, můžeme vám slíbit pokračování. Uvidíte, že se na vozíku dostaneme třeba až do džungle. Ale vraťme se ještě na druhý konec planety – do Tibetu, na vysokohorské pláně, kde ve výškách 3000 metrů nad mořem stále jako před stovkami let žijí nomádi i jejich stáda. Bez nich by nebylo možné v drsné přírodě vůbec existovat a přežít.

videoTibet
...
video video

Tibet

Přejít na obsah dílu


Bonaire

3. 8. 2008

Cestovat může každý. Řeknete, co na tom, ale my pro vás máme skvělou zprávu. Lépe řečeno příběh: Jiří Mára z Přerova měl sen. Chtěl poznávat vzdálené kraje a exotickou přírodu. Ovšem od deseti let je na vozíku, kam ho upoutala vážná nemoc. Jeho rodina se ale rozhodla, že ani nevyléčitelná svalová dystrofie nesmí Jirku připravit o cestovatelské zážitky. Takže z toho byla měsíční výprava do Střední a Jižní Ameriky. A my teď spolu s Jiřím Márou vyrážíme na Nizozemské Antily, na ostrov Bonaire.

videoBonaire
...
video video

Bonaire

Přejít na obsah dílu