Buvoli

16. 10. 2016

Z víru berlínského nočního života směrujeme do krásné přírody na Ukrajinu. Dva mladí lidé tu před léty začali chovat vzácné zvířata. Žijí na samotě bez tekoucí vody. I tak anebo právě proto jim je co závidět.

videoUkrajina: buvoli
...
video video

Ukrajina: buvoli

Mapa

Přejít na obsah dílu


Alexej Stachanov

5. 6. 2016

Jméno hornického rekordmana Alexeje Stachanova je u nás dobře známé. Zrod i pád stachanovské legendy pro vás na východě Ukrajiny zmapovala Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoAlexej Stachanov
...
video video

Alexej Stachanov

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zakarpatská Ukrajina

1. 5. 2016

Zakarpatskou Ukrajinu teď uvidíme z pohledu místních obyvatelů. Třeba očima dvou mladých Čechů, kteří tam našli nový domov. Vyrazíme za pastýři
huculských koní, které tyto louky obývají už stovky roků. Ochutnáme specialitu, žabí stehýnka, které místní loví jen do první jarní bouřky. Čas se jim krátí.

videoZakarpatská Ukrajina
...
video video

Zakarpatská Ukrajina

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zakarpatská Ukrajina

22. 11. 2015

Zakarpatská Ukrajina a její chutě a vůně. Jaké je typické jídlo tamních pastevců a co si rádi dají jako dezert? I to se dozvíte v reportáži Karolíny Kočí, která vše samozřejmě také ochutnala. A uvidíte i jak vypadá svatba v ukrajinské Koločavě. Začíná brzo ráno a končí pozdě v noci, ale to je asi tak jediné, co má společného se svatbou, tak jak ji známe my.

videoZakarpatská Ukrajina
...
video video

Zakarpatská Ukrajina

Mapa

Přejít na obsah dílu


Donbas

13. 9. 2015

Míříme na východní Ukrajinu. Ta je v poslední době bolavým místem Evropy. Válka mezi ukrajinskými vojsky a proruskými povstalci tu trvá už více než rok. Tomáš Vlach po celou dobu jezdí do postižených oblastí s humanitární pomocí a přitom točí. V jeho reportáži vám teď nabízíme unikátní pohled do života obyčejných lidí přímo na frontové linii. Jak se nové situaci museli přizpůsobit, s čím se musí vyrovnávat a jak moc si přejí, aby to všechno co nejdříve skončilo.

videoDonbas
...
video video

Donbas

Mapa

Přejít na obsah dílu


Život na vesnici

8. 2. 2015

Míříme na Ukrajinu – probíhající válka na východě země má dopad i na tak vzdálené místo, jakým je Zakarpatí. Kdysi to bývalo vyhledávané místo českých turistů, teď jich tam zavítá jen hrstka. S Objektivem teď můžete nahlédnout do života obyvatel tamních vesniček. Jak říká autorka reportáže Karolína Kočí, jejich pohostinnost je neuvěřitelná – ocitnete se u nich doma, ani nevíte jak. A řádně vás pohostí.

videoŽivot na vesnici
...
video video

Život na vesnici

Mapa

Přejít na obsah dílu


Černobyl

13. 7. 2014

Objektiv vás vezme na exkurzi do Černobylu. Podíváme se do místa, kde se odehrála největší jaderná katastrofa všech dob. A nebojte. Exkurze je zcela bezpečná. Zdraví klientů je na prvním místě. I když radioaktivnímu záření jsou tam návštěvníci vystaveni i dnes, 28 let od katastrofy.

videoČernobyl
...
video video

Černobyl

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hladomor

29. 6. 2014

Objektiv pravidelně odhaluje nejenom krásy světa, ale i příběhy lidí, kteří v něm žijí. A ne vždy jsou to příběhy radostné. Vyrazíme teď do ukrajinské osady Katričivka, abychom poodhalili jednu z největších novodobých tragédií – ukrajinský hladomor. Někteří historici ho označují za plánovanou akci Josifa Stalina, aby urychlil kolektivizaci. Zemřeli tehdy tři miliony lidí. Tady je příběh jednoho, který zázračně přežil.

videoHladomor
...
video video

Hladomor

Mapa

Přejít na obsah dílu


Oděsa

18. 5. 2014

O ukrajinské Oděse slýcháme v poslední době hlavně ve zpravodajských relacích. I v současné situaci ale město nabízí otevřenou náruč cestovatelům a návštěvníkům. A rozhodně má co nabídnout. Třeba proslulé podzemní chodby. Lidé je tu kdysi vyhloubili, když dobývali kámen na stavbu domů. Chodby podzemního labyrintu jsou dlouhé kolem tří tisíc kilometrů. V oděském podzemí natáčela Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoOděsa
...
video video

Oděsa

Mapa

Přejít na obsah dílu


Volyňští Češi

6. 4. 2014

Na pomezí Ukrajiny a Polska žila řada Volyňských Čechů už od poloviny 19. století. Protrpěli tady dvě světové války; a tu druhou provázelo skutečně nelítostné masové vraždění. Před 70 lety, počátkem jara 1944, se naši krajani hromadně hlásili do československé východní armády. Po osvobození se pak většina z nich vrátila do své původní vlasti. Po stopách válečných událostí na Volyni se pro Objektiv vydali Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoVolyňští Češi
...
video video

Volyňští Češi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Černobyl

19. 1. 2014

Objektiv vás teď vezme na exkurzi do Černobylu. Ano, slyšíte dobře. Podíváme se do místa, kde se odehrála největší jaderná katastrofa všech dob. A nebojte. Exkurze je zcela bezpečná. Zdraví klientů je na prvním místě. I když radioaktivnímu záření jsou tam návštěvníci vystaveni i dnes, téměř 28 let od katastrofy.

videoČernobyl
...
video video

Černobyl

Mapa

Přejít na obsah dílu


Halič

4. 8. 2013

Je málo míst na světě, která mají za sebou takovou proměnu, jako ukrajinská Halič. Ještě před druhou světovou válkou tu žilo na milion židů, jejich komunity byly v každém městečku a region se těšil pověsti důležitého centra židovské kultury. Po nacistickém holocaustu se domů vrátilo jen několik málo jednotlivců. Během války zmizely i mnohé židovské památky, další schátraly během sovětských let. Po tom, co po bohaté židovské historii v Haliči zbylo, pátrali Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoHalič
...
video video

Halič

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bachmači

31. 3. 2013

Na obzoru je stoleté výročí od historické anabáze československých legií, kdy se vydaly revolučním Ruskem přes Sibiř až k pobřeží Pacifiku. Ještě před tím ale svedly u ukrajinského městečka Bachmače bitvu s početnou a dobře vybavenou německou armádou. Po stopách legionářů na někdejší bojiště se vydalo z Česka asi sto nadšenců. A spolu s nimi i Tomáš Vlach, tady je jeho reportáž.

videoBachmači
...
video video

Bachmači

Mapa

Přejít na obsah dílu


Židé

6. 1. 2013

Evropský Jeruzalém - tak se v předválečné době mluvilo o Podkarpatské Rusi, která byla jedním z center židovské kultury v Evropě. Početnou komunitu Židů byste tehdy našli snad v každé vesnici. Tragickou čáru udělala druhá světová válka. Z dopadů nacistické genocidy se zdejší Židé už nevzpamatovali. Pod Karpaty ale zůstalo ale velké množství synagog, hřbitovů a dalších památek. A právě na některé z nich se v Objektivu můžete podívat.

videoŽidé
...
video video

Židé

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sokolovo

11. 11. 2012

A teď míříme na Ukrajinu, konkrétně do jedné vesnice, která se na první pohled nijak zvlášť neliší od těch ostatních. Pro české dějiny má ale mimořádný význam. Tou vesnicí je Sokolovo. V březnu tomu bude 70 let, co tu českoslovenští vojáci vybojovali vůbec první bitvu na východní frontě. S Objektivem se teď můžete podívat, jak to v Sokolovu vypadá dnes a jak místní na Čechoslováky vzpomínají. Přesně na den výročí bitvy se tam chystá její rekonstrukce. Místní nadšenci dokonce nedaleko vesnice obnovili původní zákopy. Na místo se vypravila Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach a sami říkají, že vyhledat pamětníky, kteří by zavzpomínali na tehdejší události, nebylo vůbec nic snadného.

videoSokolovo
...
video video

Sokolovo

Mapa

Přejít na obsah dílu


České stopy

29. 4. 2012

Sen o Podkarpatské Rusi vydržel Čechům 20 let a byl jednou z nejzajímavějších epizod v dějinách. Když se v roce 1919 stala součástí první republiky, stát začal s masivní obnovou infrastruktury. Dodnes jsou tu k vidění v nedotčené podobě díla špičkových českých architektů jako byl třeba Josef Gočár. Taky výlety do Karpat patřily k dobovému bontonu a oblast detailně popisují staré turistické průvodce. Po české stopě na dnešní Zakarpatské Ukrajině se vydali Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoČeské stopy
...
video video

České stopy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Krymští Češi

20. 11. 2011

Češi, kteří žijí na Ukrajině, si v těchto dnech slaví – je to přesně 150 let, co tam vznikla první česká vesnice. Leží až na Krymu a jmenuje se Lobanovo. Dříve se jí říkalo Bohemka, i dnes se jí vlastně ještě někdy tak říká. Vědělo se o ní v širokém okolí, ale veřejný život tu zcela potlačila válka a následná desetiletí známé historie, kdy naplno propukl komunismus. Hned po válce Bohemka přišla o své původní jméno a přejmenovali ji na Lobanovo. I tak si ale Krymští dokázali udržet jazyk i tradice. Jak probíhaly oslavy sto padesátého výročí? Na to už se podívejte v reportáži Tomáše Vlacha.

videoKrymští Češi
...
video video

Krymští Češi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Krym

16. 10. 2011

Na řadě je Ukrajina a její autonomní republika Krym. V závěrečné reportáži, podobně jako v té první, navážeme na předchozí vydání, tentokrát v osobě našeho reportéra Mirka Karase. Ten opustil romantické kouty Moldavska a jeho cestovatelská trajektorie dnes míří na slunný Krym. Nevynecháme víno, ani etnický a nábožensky pestrý mix poloostrova v Černém moři. Koho Puškinovy bachčisarajské fontány, teď má jedinečnou šanci - jsou tu v barvě i s patřičnou legendou…

videoKrym
...
video video

Krym

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lvov

3. 10. 2010

Jezdily odtamtud dostavníky do Krakova a Vídně. Historické centrum je na seznamu UNESCO. Ve městě často pobýval Honore de Balzac. Hudební školu tady založil Mozartův syn, car Petr Veliký podepsal mírovou smlouvu, kterou nakonec stejně nedodržel. A ještě nejčerstvější údaj, ke dnešnímu dni pokrývá dlažbu ve městě 813 tisíc 725 žulových kostek. Mluvíme o ukrajinském Lvovu - o městě, které osobně navštívil a po českých stopách pátral náš zpravodaj Miroslav Karas.

videoUkrajina: Lvov
...
video video

Ukrajina: Lvov

Mapa

Přejít na obsah dílu