Příběh z Mojžíšovy hory

10. 9. 2017

Říká vám něco román Čtyřicet dnů od Franze Werfela? Židovský spisovatel v něm popsal události, které byly před více než sto lety předzvěstí holocaustu. Tehdejší Osmanská říše deportovala do syrské pouště celou svou arménskou menšinu, zemřelo tehdy půldruhého milionu lidí. Werfel čerpal ze skutečného příběhu, skupina Arménů z vesnic pod Mojžíšovou horou na jihu Turecka se postavila na odpor a po 40 dnech se jí podařilo zachránit. Jejich potomci dodnes žijí v Turecku a Libanonu, po stopách příběhu z Mojžíšovy hory se vydala Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoTurecko: Příběh z Mojžíšovy hory
...
video video

Turecko: Příběh z Mojžíšovy hory

Mapa

Přejít na obsah dílu


Istanbul

16. 8. 2015

Turecký Istanbul očima mladého spolupracovníka Objektivu Petra Srny vám nabídne další reportáž. Barevná tržiště, káva a čaj tolik typické pro tuhle metropoli. A jak se v Turecku žije Čechům, kteří se rozhodli, že se tam usadí? Co je na životě v Istanbulu baví a co naopak ne tak docela? Uvidíte v další reportáži.

videoIstanbul
...
video video

Istanbul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Balkánská cesta

21. 6. 2015

Pokud byste po zemi vyrazili z Prahy do Istanbulu, viděli byste kus Evropy. My se ale vrátíme na začátek 2. světové války. Balkánskou cestou prošly tisíce těch, kteří utíkali před nacisty, aby se mohli přidat k zahraniční armádě. Někteří z nich svoje zážitky popsali v knihách. My se dnes s Tomášem Vlachem vydáme po stopách českých vlastenců s kamerou Objektivu.

videoBalkánská cesta
...
video video

Balkánská cesta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kappadokie

11. 1. 2015

Nedávno jsme vás s Objektivem vzali do bizarního skalního světa turecké Kappadokie. Tato polopouštní část centrální Anatolie se rozkládá zhruba v trojúhelníku ohraničeném městy Nevsehir, Göreme a Kayseri. Dnes se do Kappadokie podíváme znovu. Věděli jste, že zdejší historická podzemní města mohla ukrývat až desetitisíce lidí?

videoKappadokie
...
video video

Kappadokie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kappadokia

2. 11. 2014

Skály neopustíme ani v následující reportáži. Přesuneme se za nimi z Jordánska o kus dál. V turecké Anatolii nás čeká neuvěřitelná příroda. Turisty vyhledávané chrámy vyřezané do skály, ale také zákoutí, které přímo zarážejí svým tichem.

videoKappadokia
...
video video

Kappadokia

Mapa

Přejít na obsah dílu


Altinbesik

29. 12. 2013

Sto padesát kilometrů od turecké přímořské Antalye se v horách u městečka Ibradi skrývá jeskyně s lákavým názvem Altinbesik. Do češtiny by se název jeskyně dal přeložit jako „zlatá kolébka“. A letos se tohle místo stalo cílem společné turecko-české speleologické expedice. Objektiv byl u toho, a tak se i vy můžete stát součástí objevování tureckého podzemí.

videoAltinbesik
...
video video

Altinbesik

Mapa

Přejít na obsah dílu


Osmanská architektura

26. 2. 2012

A teď do Turecka s reportérkou Julií Urbišovou. Ta nám potvrdí, že Turci se rádi obracejí do historie. Osmanskou éru připomínají taky architektonické památky. V některých místech dodnes fungují staré čtvrti, v nichž si můžeme připomínat, jak se dříve chytře stavělo a příjemně žilo.

videoOsmanská architektura
...
video video

Osmanská architektura

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jeskyně Altinbešik

5. 2. 2012

Turecko je už hodně dlouho populární destinací nejen českých dovolenkářů. A každým rokem jich přibývá. Není se co divit - možná jste tam už také byli. Dost pravděpodobně jste se ale nevydali do tamních hor. A to je velká škoda. Hory jsou na dosah od známých turistických center. S Objektivem se teď podíváme do pohoří Taurus. Do míst, kde leží jeden z nejkrásnějších krasových útvarů v Turecku a dost možná i v celé Asii.

videoJeskyně Altinbešik
...
video video

Jeskyně Altinbešik

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zlato

8. 1. 2012

Jak bychom popsali Turecko? Určitě najdeme hodně přívlastků, které mají co dělat s exotikou. Země zlata, to určitě napadne mnohé z nás. Za levnějším zlatem a všemožnými šperky do Turecka jezdí nejeden turista. Zlatnictví ale není jen jedním z odvětví tamního turistického businessu. Naštěstí. Pečlivý výběr, nakupování a střádání zlatých penízků a drahých šperků patří k jedné z nejstarších a nejpevnějších tureckých tradic.

videoZlato
...
video video

Zlato

Mapa

Přejít na obsah dílu


Olejové zápasy

11. 12. 2011

Uhodli byste, který ze sportů v Turecku považují za ten „svůj národní sport“? Možná si řeknete, že podle množství až fanatických příznivců by to měl být fotbal. Ale není to tak. I když fotbal je tam ohromně populární. Po staletí ale Turky fascinuje zápas. Na první pohled se podobá řecko-římskému zápasu, který je mimochodem jeden z nejstarších sportů vůbec. Zdání ale klame. Turecký zápas má mnoho zvláštností. Jakých? To se dozvíte v reportáži Julie Urbišové, která vás vezme na turnaj, a to hned na ten s nejdelší historií, první zápasníci se na něm střetli před stovkami let.

videoOlejové zápasy
...
video video

Olejové zápasy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Egejské moře

18. 9. 2011

A teď už nás čeká slibovaná plavba podél tureckého pobřeží. Možná jste byli v Turecku letos na dovolené a některá místa vám třeba budou připadat povědomá. Naši plavbu začneme na jihu, navštívíme nejen přístavy, ale třeba i půvabnou vesničku, bahenní lázně, nebo skalní hrobky. A nebude chybět ani ochutnávka místní kuchyně, většinu času sice strávíme na lodi, to ale vůbec nevadí, z čerstvých surovin se totiž dá vařit i tady. Vařit bude muž, mladý plavčík. Říká, že pro ženy je vaření řemeslem, pro muže je to umění.

videoEgejské moře
...
video video

Egejské moře

Mapa

Přejít na obsah dílu


Cesta do Indie II

11. 9. 2011

A pokračujeme dál. Ivan s Pepkem přeci jenom mají před sebou ještě pořádný kus cesty. Z Rumunska přes Bulharsko. Tam se na chvíli zastavíme. A podíváme se na jeden unikát. A sice na nejstarší osídlené místo v zemi, jmenuje se Veliko Tarnovo. A jak sám Ivan říká je to jedno z nejnádhernějších míst celého Balkánu. Pokud byste měli cestou do Indie udělat jen jedinou zastávku v Bulharsku, tak by to mělo být právě tady. Pak už nás čeká Turecko, most přes Bospor a budeme spolu s naší výpravou v Asii. Ale pěkně popořadě.

videoCesta do Indie II
...
video video

Cesta do Indie II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Istanbul - knihy

10. 7. 2011

Turecký Istanbul býval v minulosti lákadlem obchodníků, dobrodruhů i intelektuálů. Jedny přitahovaly ulice přeplněné vzácným zbožím z orientu, jiné zase všudypřítomná exotika, osmanská architektura, nebo umění. Julie Urbišová vás dnes vezme na místo, kde si lidé v Istanbulu už po několik staletí pořizují novinky do svých knihoven. A od nákupů pod širým nebem je neodradí ani vtíravá zima během nejchladnějších istanbulských dní.

videoIstanbul - knihy
...
video video

Istanbul - knihy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Istanbul – káva

3. 7. 2011

Jakou máte rádi kávu? Pijete někdy tureckou kávu, tedy zkráceně turka? A chutná vám? Káva přelitá vařicí vodou, podávaná často ve skle, je dnes pro někoho přežitkem minulé doby. Jiní ale na ní nedají dopustit. Svého turka zkrátka milují a je to pro ně naprosto nejoblíbenější nápoj. Pokud se ovšem přímo v Turecku snažíte tamním vysvětlit, co si Češi pod pojmem turecká káva představují, vstávají Turkům vlasy zděšením. Alespoň to říká Julie Urbišová, která to zkusila. Turci pak prý mají o to větší potřebu vám nabídnout tu pravou tureckoku kávu. A když poprvé usrknete, pochopíte proč.

videoIstanbul – káva
...
video video

Istanbul – káva

Mapa

Přejít na obsah dílu


Antalya

5. 6. 2011

Turecká Antalya patří k nejkrásnějším letoviskům ve středomořském regionu. Samozřejmě si vysloužila pozornost davů turistů z celé Evropy včetně Česka. Její památky a krásné moře zcela právem přitahují davy. Kameraman Jan Línek ale pohlédl tak trochu za známé kulisy města. Dostaneme se tam, kam normálně kroky běžných dovolenkářů nemíří. Třeba do typického a hodně starého tureckého domu nebo do zcela luxusního a stylového hotelu.

videoAntalya
...
video video

Antalya

Mapa

Přejít na obsah dílu