Spolujízda

3. 6. 2018

Lucie Radová má dobrodružnou povahu. Sama se vydala přes celý Balkánský poloostrov – jejím cílem byl Istanbul. A jaký způsob cestování zvolila? Spolujízdu. Je to vlastně hodně podobné stopování, jen s drobnou změnou – pomocí internetu si můžete vybrat spolucestující i řidiče. Několik z nich vám Lucie ve své reportáži představí.

videoSpolujízda v Istanbulu
...
video video

Spolujízda v Istanbulu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Příběh z Mojžíšovy hory

10. 9. 2017

Říká vám něco román Čtyřicet dnů od Franze Werfela? Židovský spisovatel v něm popsal události, které byly před více než sto lety předzvěstí holocaustu. Tehdejší Osmanská říše deportovala do syrské pouště celou svou arménskou menšinu, zemřelo tehdy půldruhého milionu lidí. Werfel čerpal ze skutečného příběhu, skupina Arménů z vesnic pod Mojžíšovou horou na jihu Turecka se postavila na odpor a po 40 dnech se jí podařilo zachránit. Jejich potomci dodnes žijí v Turecku a Libanonu, po stopách příběhu z Mojžíšovy hory se vydala Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoTurecko: Příběh z Mojžíšovy hory
...
video video

Turecko: Příběh z Mojžíšovy hory

Mapa

Přejít na obsah dílu


Istanbul

16. 8. 2015

Turecký Istanbul očima mladého spolupracovníka Objektivu Petra Srny vám nabídne další reportáž. Barevná tržiště, káva a čaj tolik typické pro tuhle metropoli. A jak se v Turecku žije Čechům, kteří se rozhodli, že se tam usadí? Co je na životě v Istanbulu baví a co naopak ne tak docela? Uvidíte v další reportáži.

videoIstanbul
...
video video

Istanbul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Balkánská cesta

21. 6. 2015

Pokud byste po zemi vyrazili z Prahy do Istanbulu, viděli byste kus Evropy. My se ale vrátíme na začátek 2. světové války. Balkánskou cestou prošly tisíce těch, kteří utíkali před nacisty, aby se mohli přidat k zahraniční armádě. Někteří z nich svoje zážitky popsali v knihách. My se dnes s Tomášem Vlachem vydáme po stopách českých vlastenců s kamerou Objektivu.

videoBalkánská cesta
...
video video

Balkánská cesta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kappadokie

11. 1. 2015

Nedávno jsme vás s Objektivem vzali do bizarního skalního světa turecké Kappadokie. Tato polopouštní část centrální Anatolie se rozkládá zhruba v trojúhelníku ohraničeném městy Nevsehir, Göreme a Kayseri. Dnes se do Kappadokie podíváme znovu. Věděli jste, že zdejší historická podzemní města mohla ukrývat až desetitisíce lidí?

videoKappadokie
...
video video

Kappadokie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kappadokia

2. 11. 2014

Skály neopustíme ani v následující reportáži. Přesuneme se za nimi z Jordánska o kus dál. V turecké Anatolii nás čeká neuvěřitelná příroda. Turisty vyhledávané chrámy vyřezané do skály, ale také zákoutí, které přímo zarážejí svým tichem.

videoKappadokia
...
video video

Kappadokia

Mapa

Přejít na obsah dílu


Altinbesik

29. 12. 2013

Sto padesát kilometrů od turecké přímořské Antalye se v horách u městečka Ibradi skrývá jeskyně s lákavým názvem Altinbesik. Do češtiny by se název jeskyně dal přeložit jako „zlatá kolébka“. A letos se tohle místo stalo cílem společné turecko-české speleologické expedice. Objektiv byl u toho, a tak se i vy můžete stát součástí objevování tureckého podzemí.

videoAltinbesik
...
video video

Altinbesik

Mapa

Přejít na obsah dílu


Osmanská architektura

26. 2. 2012

A teď do Turecka s reportérkou Julií Urbišovou. Ta nám potvrdí, že Turci se rádi obracejí do historie. Osmanskou éru připomínají taky architektonické památky. V některých místech dodnes fungují staré čtvrti, v nichž si můžeme připomínat, jak se dříve chytře stavělo a příjemně žilo.

videoOsmanská architektura
...
video video

Osmanská architektura

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jeskyně Altinbešik

5. 2. 2012

Turecko je už hodně dlouho populární destinací nejen českých dovolenkářů. A každým rokem jich přibývá. Není se co divit - možná jste tam už také byli. Dost pravděpodobně jste se ale nevydali do tamních hor. A to je velká škoda. Hory jsou na dosah od známých turistických center. S Objektivem se teď podíváme do pohoří Taurus. Do míst, kde leží jeden z nejkrásnějších krasových útvarů v Turecku a dost možná i v celé Asii.

videoJeskyně Altinbešik
...
video video

Jeskyně Altinbešik

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zlato

8. 1. 2012

Jak bychom popsali Turecko? Určitě najdeme hodně přívlastků, které mají co dělat s exotikou. Země zlata, to určitě napadne mnohé z nás. Za levnějším zlatem a všemožnými šperky do Turecka jezdí nejeden turista. Zlatnictví ale není jen jedním z odvětví tamního turistického businessu. Naštěstí. Pečlivý výběr, nakupování a střádání zlatých penízků a drahých šperků patří k jedné z nejstarších a nejpevnějších tureckých tradic.

videoZlato
...
video video

Zlato

Mapa

Přejít na obsah dílu