Istanbul

16. 8. 2015

Turecký Istanbul očima mladého spolupracovníka Objektivu Petra Srny vám nabídne další reportáž. Barevná tržiště, káva a čaj tolik typické pro tuhle metropoli. A jak se v Turecku žije Čechům, kteří se rozhodli, že se tam usadí? Co je na životě v Istanbulu baví a co naopak ne tak docela? Uvidíte v další reportáži.

videoIstanbul
...
video video

Istanbul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Balkánská cesta

21. 6. 2015

Pokud byste po zemi vyrazili z Prahy do Istanbulu, viděli byste kus Evropy. My se ale vrátíme na začátek 2. světové války. Balkánskou cestou prošly tisíce těch, kteří utíkali před nacisty, aby se mohli přidat k zahraniční armádě. Někteří z nich svoje zážitky popsali v knihách. My se dnes s Tomášem Vlachem vydáme po stopách českých vlastenců s kamerou Objektivu.

videoBalkánská cesta
...
video video

Balkánská cesta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kappadokie

11. 1. 2015

Nedávno jsme vás s Objektivem vzali do bizarního skalního světa turecké Kappadokie. Tato polopouštní část centrální Anatolie se rozkládá zhruba v trojúhelníku ohraničeném městy Nevsehir, Göreme a Kayseri. Dnes se do Kappadokie podíváme znovu. Věděli jste, že zdejší historická podzemní města mohla ukrývat až desetitisíce lidí?

videoKappadokie
...
video video

Kappadokie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kappadokia

2. 11. 2014

Skály neopustíme ani v následující reportáži. Přesuneme se za nimi z Jordánska o kus dál. V turecké Anatolii nás čeká neuvěřitelná příroda. Turisty vyhledávané chrámy vyřezané do skály, ale také zákoutí, které přímo zarážejí svým tichem.

videoKappadokia
...
video video

Kappadokia

Mapa

Přejít na obsah dílu


Altinbesik

29. 12. 2013

Sto padesát kilometrů od turecké přímořské Antalye se v horách u městečka Ibradi skrývá jeskyně s lákavým názvem Altinbesik. Do češtiny by se název jeskyně dal přeložit jako „zlatá kolébka“. A letos se tohle místo stalo cílem společné turecko-české speleologické expedice. Objektiv byl u toho, a tak se i vy můžete stát součástí objevování tureckého podzemí.

videoAltinbesik
...
video video

Altinbesik

Mapa

Přejít na obsah dílu


Osmanská architektura

26. 2. 2012

A teď do Turecka s reportérkou Julií Urbišovou. Ta nám potvrdí, že Turci se rádi obracejí do historie. Osmanskou éru připomínají taky architektonické památky. V některých místech dodnes fungují staré čtvrti, v nichž si můžeme připomínat, jak se dříve chytře stavělo a příjemně žilo.

videoOsmanská architektura
...
video video

Osmanská architektura

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jeskyně Altinbešik

5. 2. 2012

Turecko je už hodně dlouho populární destinací nejen českých dovolenkářů. A každým rokem jich přibývá. Není se co divit - možná jste tam už také byli. Dost pravděpodobně jste se ale nevydali do tamních hor. A to je velká škoda. Hory jsou na dosah od známých turistických center. S Objektivem se teď podíváme do pohoří Taurus. Do míst, kde leží jeden z nejkrásnějších krasových útvarů v Turecku a dost možná i v celé Asii.

videoJeskyně Altinbešik
...
video video

Jeskyně Altinbešik

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zlato

8. 1. 2012

Jak bychom popsali Turecko? Určitě najdeme hodně přívlastků, které mají co dělat s exotikou. Země zlata, to určitě napadne mnohé z nás. Za levnějším zlatem a všemožnými šperky do Turecka jezdí nejeden turista. Zlatnictví ale není jen jedním z odvětví tamního turistického businessu. Naštěstí. Pečlivý výběr, nakupování a střádání zlatých penízků a drahých šperků patří k jedné z nejstarších a nejpevnějších tureckých tradic.

videoZlato
...
video video

Zlato

Mapa

Přejít na obsah dílu


Olejové zápasy

11. 12. 2011

Uhodli byste, který ze sportů v Turecku považují za ten „svůj národní sport“? Možná si řeknete, že podle množství až fanatických příznivců by to měl být fotbal. Ale není to tak. I když fotbal je tam ohromně populární. Po staletí ale Turky fascinuje zápas. Na první pohled se podobá řecko-římskému zápasu, který je mimochodem jeden z nejstarších sportů vůbec. Zdání ale klame. Turecký zápas má mnoho zvláštností. Jakých? To se dozvíte v reportáži Julie Urbišové, která vás vezme na turnaj, a to hned na ten s nejdelší historií, první zápasníci se na něm střetli před stovkami let.

videoOlejové zápasy
...
video video

Olejové zápasy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Egejské moře

18. 9. 2011

A teď už nás čeká slibovaná plavba podél tureckého pobřeží. Možná jste byli v Turecku letos na dovolené a některá místa vám třeba budou připadat povědomá. Naši plavbu začneme na jihu, navštívíme nejen přístavy, ale třeba i půvabnou vesničku, bahenní lázně, nebo skalní hrobky. A nebude chybět ani ochutnávka místní kuchyně, většinu času sice strávíme na lodi, to ale vůbec nevadí, z čerstvých surovin se totiž dá vařit i tady. Vařit bude muž, mladý plavčík. Říká, že pro ženy je vaření řemeslem, pro muže je to umění.

videoEgejské moře
...
video video

Egejské moře

Mapa

Přejít na obsah dílu


Cesta do Indie II

11. 9. 2011

A pokračujeme dál. Ivan s Pepkem přeci jenom mají před sebou ještě pořádný kus cesty. Z Rumunska přes Bulharsko. Tam se na chvíli zastavíme. A podíváme se na jeden unikát. A sice na nejstarší osídlené místo v zemi, jmenuje se Veliko Tarnovo. A jak sám Ivan říká je to jedno z nejnádhernějších míst celého Balkánu. Pokud byste měli cestou do Indie udělat jen jedinou zastávku v Bulharsku, tak by to mělo být právě tady. Pak už nás čeká Turecko, most přes Bospor a budeme spolu s naší výpravou v Asii. Ale pěkně popořadě.

videoCesta do Indie II
...
video video

Cesta do Indie II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Istanbul - knihy

10. 7. 2011

Turecký Istanbul býval v minulosti lákadlem obchodníků, dobrodruhů i intelektuálů. Jedny přitahovaly ulice přeplněné vzácným zbožím z orientu, jiné zase všudypřítomná exotika, osmanská architektura, nebo umění. Julie Urbišová vás dnes vezme na místo, kde si lidé v Istanbulu už po několik staletí pořizují novinky do svých knihoven. A od nákupů pod širým nebem je neodradí ani vtíravá zima během nejchladnějších istanbulských dní.

videoIstanbul - knihy
...
video video

Istanbul - knihy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Istanbul – káva

3. 7. 2011

Jakou máte rádi kávu? Pijete někdy tureckou kávu, tedy zkráceně turka? A chutná vám? Káva přelitá vařicí vodou, podávaná často ve skle, je dnes pro někoho přežitkem minulé doby. Jiní ale na ní nedají dopustit. Svého turka zkrátka milují a je to pro ně naprosto nejoblíbenější nápoj. Pokud se ovšem přímo v Turecku snažíte tamním vysvětlit, co si Češi pod pojmem turecká káva představují, vstávají Turkům vlasy zděšením. Alespoň to říká Julie Urbišová, která to zkusila. Turci pak prý mají o to větší potřebu vám nabídnout tu pravou tureckoku kávu. A když poprvé usrknete, pochopíte proč.

videoIstanbul – káva
...
video video

Istanbul – káva

Mapa

Přejít na obsah dílu


Antalya

5. 6. 2011

Turecká Antalya patří k nejkrásnějším letoviskům ve středomořském regionu. Samozřejmě si vysloužila pozornost davů turistů z celé Evropy včetně Česka. Její památky a krásné moře zcela právem přitahují davy. Kameraman Jan Línek ale pohlédl tak trochu za známé kulisy města. Dostaneme se tam, kam normálně kroky běžných dovolenkářů nemíří. Třeba do typického a hodně starého tureckého domu nebo do zcela luxusního a stylového hotelu.

videoAntalya
...
video video

Antalya

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nový Istanbul

10. 4. 2011

Turecký Istanbul má bohatou a pestrou minulost. O tom asi nepochybuje nikdo z nás. Jsou to totiž právě dějiny, které sem ruku v ruce s přeplněnými orientálními bazary přitahují nejvíce návštěvníků. Vy se teď s Objektivem můžete vydat do ulic moderního Istanbulu. Dějiny nás až tak úplně zajímat nebudou. Míříme do až evropsky vyhlížející čtvrti tohoto velkoměsta. Jmenuje se Beyoglu a připravte se na pořádnou tlačenici. Město totiž žije ve dne v noci.

videoTurecko: Nový Istanbul
...
video video

Turecko: Nový Istanbul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kayakoy

23. 1. 2011

Ve vesnici Kajakaj v dnešním Turecku, do které vás teď zavedeme, kdysi kvetl rušný život. Turci a Řekové v ní vedle sebe žili v pokoji a míru, jedni se scházeli v mešitách a ti druzí v křesťanských kostelech. Už 87 let jsou ale domy Řeků prázdné. V rámci řízené výměny obyvatel po skončení řecko-turecké války se odtud v roce 1923 všichni Řekové museli odstěhovat. Zbylo po nich město duchů. Ale i tady platí, že čas hojí i velké rány a devadesát let je dost na to, aby ve vesnici začal nový život. Pomalu a zlehka. Více už Julie Urbišová.

videoTurecko: Kayakoy
...
video video

Turecko: Kayakoy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mikuláš

5. 12. 2010

Celý svět jej zná jako Santa Clause a hlavně děti si myslí, že žije na Severním pólu. My v Česku víme, že správně je to Mikuláš a dárky nosí dětem už začátkem prosince. Ať tak či onak, mnozí z nás by tohoto hrdinu umístili nejspíše někam za polární kruh. Santa či Nikolas a nebo Mikuláš ale patří úplně jinam. Historická postava inspirující advent i vánoce patří do dnešního Turecka a my vás právě tam zavedeme.

videoTurecko: Mikuláš
...
video video

Turecko: Mikuláš

Mapa

Přejít na obsah dílu


Amasya

21. 11. 2010

Míříme do Turecka. V malebném anatolském městě Amasya zanechalo stopy mnoho civilizací. Největšího rozkvětu město dosáhlo v době, kdy bylo metropolí Pontu. Z tohoto období se tady zachovalo několik skalních hrobek pontských králů. Na začátku 19. století Amasya proslula jako centrum islámského učení v celé Osmanské říši. V jedné z medres se žáci dosud učí – podle starých tradic – text celého koránu nazpaměť.

videoTurecko – Amasya
...
video video

Turecko – Amasya

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kuchyně

31. 10. 2010

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Turecká kuchyně? Kebab? Asi pravděpodobně ano. Turecko je stále populárnější destinací českých turistů. Ale to opravdové Turecko bohužel nenajdete v hotelových kuchyních. Za těmi pravými vůněmi a chutěmi totiž musíte vyrazit do města. A právě to teď můžete udělat s Objektivem. Spolu s Julií Urbišovou totiž nahlédneme Turkům pod pokličku. Mnozí tvrdí, že právě turecká kuchyně je vůbec jedna z nejlepších na celém světě. Posuďte sami.

videoTurecko: kuchyně
...
video video

Turecko: kuchyně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hry Okey

17. 10. 2010

Turci svůj volný čas rádi tráví v ulicích. Jistě jste si toho všimli, pokud jste tuto zemi navštívili. Rádi posedávají v kavárnách nebo popíjejí svůj oblíbený černý čaj třeba v parku. Ale představte si, že ještě raději vyplňují svůj volný čas hraním stolních her. Jejich nejpopulárnější hra se jmenuje okey. A lidé všech věkových kategorií u ní dokáží strávit i několik hodin v kuse. Julie Urbišová si ji také zahrála a prozradí vám, v čem je kouzlo destiček a čísel a proč Turci tuto hru tak milují.

videoTurecko: hry Okey
...
video video

Turecko: hry Okey

Přejít na obsah dílu


Istanbul

12. 9. 2010

Další cestovatelské menu je na stole. Naše chuťové buňky má navnadit turecký Istanbul. Kameraman Jan Línek městem prošel tak trochu netypicky od soumraku do úsvitu a nabízí teď vše, čím město o víkendové noci na sklonku léta oplývá. Delikatesy servírované na čistě prostřených stolech nebo jen tak na ulici a také značné dávky hudby a rytmu. Uvidíte, že nudit se nebudete ani nad ránem.

videoTurecko: Istanbul
...
video video

Turecko: Istanbul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Syrská ortodoxní církev

20. 6. 2010

Takže začínáme v Turecku. Oblast mezi městy Mardin a Midyat na jihovýchodě země je domovem syrské ortodoxní církve. Z kdysi početné mnohatisícové křesťanské komunity tady po několika pogromech už dnes zůstalo jen pár stovek příslušníků církve, která se v 6. století oddělila od řecké ortodoxie. Syrská církev v Turecku přežívá také díky několika klášterům, kde se stále slouží mše v aramejštině. A právě tady kde se tento starobylý – biblický jazyk vyučuje.

videoTurecko: syrská ortodoxní církev
...
video video

Turecko: syrská ortodoxní církev

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hasankeyf

7. 2. 2010

Předcházející a následující reportáže můžou mít společné jmenovatele. Sucho a pomalu mizející světy. Přeneseme se do asijské části Turecka, přesněji do jihovýchodní Anatolie. Tady byl už v roce 1974 spuštěn projekt známý pod zkratkou GAP. Zahrnuje výstavbu dvou desítek přehrad v povodí Eufratu a Tigridu. Mají mimo jiné změnit nejsušší oblasti země v úrodná pole. Cena, kterou je potřeba zaplatit, ale není nízká. Obří nádrž u Ilisu má zaplavit historicky nesmírně cenné městečko Hasankeyf a my teď máme možná jednu z posledních šancí k jeho návštěvě.

videoTurecko: Hasankeyf
...
video video

Turecko: Hasankeyf

Mapa

Přejít na obsah dílu


Anatólie

3. 1. 2010

Z Kanady míříme do Turecka. Projdeme se po paláci, který svého času neměl v celé zemi konkurenci. Nechal ho postavit koncem 18. století osmanský vládce Čolak Abdi Paša v jihovýchodní Anatólii poblíž íránských hranic. A na svou dobu byl skutečně přepychový. Jen si to představte: 366 pokojů pro hosty, samozřejmostí byla kanalizace a tekoucí voda, a dokonce i důmyslné ústřední topení. Podíváme se ale i o trochu dál do kdysi slavné metropole Arménské říše, do města Ani.

videoTurecko: Anatólie
...
video video

Turecko: Anatólie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Urfa

8. 11. 2009

Turecká Šanli Urfa, typicky muslimské město s převážně kurdským osídlením, je významným poutním místem. Tady se podle legendy narodil a žil praotec Abrahám. Jeho rodnou jeskyni navštěvují ročně desetitisíce věřících nejen z Turecka. S Abrahámem je spjat i Harran nedaleko hranic se Sýrií. Vesnička je však proslulá především svými bizarními domky, připomínajícími homole včelích úlů.

videoTurecko: Urfa
...
video video

Turecko: Urfa

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nemrut

25. 10. 2009

Jednu z nejznámějších a nejpůsobivějších scenérií jihovýchodního Turecka tvoří hora Nemrut s ruinami chrámu a proslulými obřími kamennými hlavami. Uměle navršená pyramida z kamení na vrcholu hory pak údajně skrývá královskou hrobku a bájný poklad. Zapomenuté místo znovuobjevil v r. 1881 německý inženýr Karl Sester. V roce 1988 byl pak celý areál na Nemrut zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

videoTurecko: Nemrut
...
video video

Turecko: Nemrut

Mapa

Přejít na obsah dílu


Istanbul

29. 3. 2009

Turecký Istanbul nabízí celou řadu zajímavostí – jistě víte, že je to město, které se rozkládá na dvou kontinentech, nebo to, že do historie se zapsal pod několika jmény – ať už to byla Konstantinopol, nebo Cařihrad. Odpradávna býval důležitou obchodní křižovatkou, přezdívá se mu i Brána Orientu. Většina turistů do Istanbulu míří ale nejen za památkami, ale i za vidinou dobrého a pokud možno hodně výhodného nákupu. A ono se vlastně není co divit – málokde na světě totiž najdete tolik zboží na jednom místě, jako právě tady.

videoTurecko: Istanbul
...
video video

Turecko: Istanbul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Dardanely a Bospor

22. 3. 2009

Bospor a Dardanely – dvě jména, které všichni známe ze školy z hodin zeměpisu. Pokud ale poctivě zapátráme v paměti, tak se většině z nás nejspíš vybaví pouze to, že jde o průlivy, které bychom měli hledat někde v Turecku. My se ovšem teď jak na Bospor, tak na Dardanely vyprávíme, a na příběhy, které se tady psaly, se podíváme trochu podrobněji.

videoTurecko: Dardanely a Bospor
...
video video

Turecko: Dardanely a Bospor

Mapa

Přejít na obsah dílu