Životní styl

18. 10. 2009

Navštivme souostroví Tonga; tichomořské království – jednu z bývalých držav britské koruny. Dnes je čistě geometricky vzato nejvzdálenějším členem commonwealthu a jeho exotické mravy neovlivňuje jen jeho zeměpisná poloha. Životní styl Tongy je zkrátka pozoruhodný na každý pád. Jen tady je kriket – hra pochopitelná zřejmě jen pro občany britského impéria, silně návyková. Jen tady tady by si nikdo neměl plést kavu s kávou. Jinak by se mu mohla hodně zamotat hlava.

videoTonga: životní styl
...
video video

Tonga: životní styl

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nový den

21. 12. 2008

Kdybychom vám měli poradit, kam letos na Vánoce, tak bychom vás letos asi neposlali do Alp ani do Skandinávie za Santa Clausem, ale na opačný konec planety. Do království, kde se rodí jako první na světě nový den s novým datem, kde se ale v mnohém zastavil čas a hlavně, kde lidé žijí opravdu naplno křesťanstvím. Žádné jehličnaté stromky, žádný sníh, žádné nákupy, ale bez kostela a faráře se neobejde nejenom žádná neděle, ale ani žádné zásnuby a rodinná sešlost. Vítejte v monarchii Tonga.

videoTonga: nový den
...
video video

Tonga: nový den

Mapa

Přejít na obsah dílu


Falejty

24. 8. 2008

Nejspíš bychom se vsadili, že jste v tomhle kraji nikdy nebyli – to místo se jmenuje Pule’anga Fakatu’i ‘o Tonga tedy Království Tonga. Státeček v jižním Pacifiku na souostroví, které čítá nějakých 172 ostrovů a ostrůvků a má něco málo přes sto tisíc obyvatel. Muži, ženy, děti. Samozřejmě. Ale pozor někteří Tonžané se do těchto kategorií jaksi nevejdou. Říká se jim falejty a neplatí pro ně žádná ze západních škatulek pro pohlaví nebo, chcete-li, sexualitu. Jak to je s falejty se vám pokusí vysvětlit náš spolupracovník Dan Novotný.

videoTonga
...
video video

Tonga

Přejít na obsah dílu