Satun

26. 3. 2017

A na závěr se vypravíme do jižního Thajska. Turisté mají tuto oblast hodně rádi, možná jste tam už také byli. Objektiv vás ale zavede na místa mimo turistické resorty. Procestujeme provincii Satun. Uvidíte třeba to, jak se ze stromů získává kaučuk, anebo jak vypadá velkochov krevet.

Přejít na obsah dílu


Trash hero

18. 12. 2016

V následující reportáži se vypravíme do jihovýchodní Asie. Velkým problémem zdejších obyvatel jsou odpadky. Zdánlivě jednoduché řešení našla skupina nadšenců, kteří se rozhodli vzít věci do vlastních rukou a místní pláže pravidelně čistit. Více v reportáži spolupracovníka Objektivu Jakuba Freiwalda.

videoTrash hero
...
video video

Trash hero

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svatyně pravdy

12. 6. 2016

Na závěr vyrazíme na cestu, která nás zavede do svatyně pravdy. David Jakš nám ukáže, že občas můžeme hledat pravdu na místech, kde bychom to vůbec nečekali.

videoSvatyně pravdy
...
video video

Svatyně pravdy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Patája

8. 5. 2016

Začneme v Thajsku, čeká nás Patája. Najdete zde neuvěřitelné množství nejrůznějších atrakcí. Třeba se můžete proletět balónem, navštívit travesti show, anebo jít fandit na fotbalový zápas slonů. V následující reportáži nic z toho neuvidíte, Ivan Brezina se totiž rozhodl, že navštíví park miniaturních staveb z celého světa, a tam vás teď vezme ve své reportáži.

videoPatája
...
video video

Patája

Mapa

Přejít na obsah dílu


Masáže

3. 1. 2016

Thajsko a masáže to zkrátka patří k sobě. Vždyť i u nás máme spoustu salonů, které je nabízí. Možná jste už thajskou masáž někdy zažili. Objektiv vás teď vezme do jednoho salonu, který je ale něčím zvláštní, nebáli bychom se říct přímo unikátní.

videomasáže
...
video video

masáže

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chrámy II

6. 4. 2014

V následující reportáži se po čase podíváme do Isánu, regionu ve východní části Thajska hraničícího s Laosem a Kambodžou. Víme už, že dávná Khmérská říše tu zanechala svatostánky, které si v ničem nezadají se známějším kambodžským Angkorem. Tentokrát na nás čeká mimo jiné jedna zajímavost, pro našince obzvláště pikantní.Dozvíte se, jak se dá konzumace piva propojit s duchovní praxí a nejen to, lze ji dokonce zužitkovat k budování chrámů.

videoChrámy v Thajsku II
...
video video

Chrámy v Thajsku II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chrámy

9. 3. 2014

V následující reportáži se podíváme do regionu Isán, přesněji do východní části Thajska na hranice s Laosem a Kambodžou. A míříme do provincie Buriam. Dávná khmérská říše tu zanechala chrámy, které se vyrovnají určitě známějšímu kambodžskému komplexu v Angkoru. Stavby z pískovce a lateritu vznikaly v Phanom Rungu od 10. do 13. století.

videoChrámy
...
video video

Chrámy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Buddhistické chrámy

10. 2. 2013

Místní lidé mu už několik století říkají Krunghtep, cizinci zase poněkud nepřesně Bangkok. Ano, řeč je samozřejmě o metropoli Thajského království, kam každoročně přijíždějí také tisíce Čechů. Na území téhle megapole stojí přes 800 buddhistických chrámů a my vám dnes nabízíme prohlídku jednoho z nejmladších a současně nejoriginálnějších. Buddhistické názvosloví se sem totiž už desítky let chodí učit mniši z celého města.

videoBuddhistické chrámy
...
video video

Buddhistické chrámy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jeskyně

22. 4. 2012

Po čase opět míříme do jihovýchodní Asie. Pokud přemýšlíte, kam se vypravíte v létě, následující reportáž může pro vás být tipem na něco v podstatě netradičního. Zavedeme vás do odlehlé oblasti Pangmapa na hranicích Thajska a Barmy, kde můžete uniknout palčivému tropickému slunci a zažít dobrodružství v temnotách. Zdejší džungle je jeskyněmi provrtaná jako ementál. Zatím jich bylo objeveno dvě stě, z toho deset je delších než kilometr. A známe taky člověka, který je skoro všechny prolezl, a rád vás do nich vezme s sebou.

videoJeskyně
...
video video

Jeskyně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chiang Mai

19. 2. 2012

Thajské město Chiang Mai, neboli Růže severu. To je místo, kam míříme. Thajci tvrdí, že pokud se do města nepodíváte, tak vaše návštěva Thajska vlastně ani nestála za to, zkrátka jste nepoznali celé jejich království. A asi na tom něco bude. Chiang Mai byste našli na severu země, je vlastně takovou neoficiální metropolí této oblasti Thajska. Dvousettisícové město je velmi klidné, je to až s podivem, že dodnes připomíná spíš větší vesnici. A prý si ho užijete, i když nevyrazíte na některý ze zdejších slavných treků za horskými kmeny. Stačí, když zůstanete v jeho samotném centru.

videoChiang Mai
...
video video

Chiang Mai

Mapa

Přejít na obsah dílu


Krabi

5. 2. 2012

Máte rádi zimu, anebo už se těšíte na léto? A začínáte už tak trochu přemýšlet, kam se vydáte na dovolenou? Tak teď si rozhodně jako na dovolené budete připadat. I když to bude taková trochu dobrodružnější dovolená. Můžete se totiž těšit na výpravu na opuštěné ostrovy, na potápění, lezení po strmých skalních stěnách, rybaření, anebo na jízdu na mořském kajaku. Míříme do prosluněného Thajska, až na samotný jih země, do města Krabi a jeho okolí.

videoKrabi
...
video video

Krabi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ostrov Samet

22. 1. 2012

S Objektivem vás zveme na tropický ostrov Samet do Thajska. Protože dny jsou krátké, pod kabát se zakusuje zima a do duše se vtírá sentiment. Pokud tohle platí i pro vás, máme řešení: uděláme si na chvíli léto. Jihovýchodní Asie je ideálním místem pro zahnání zimních depresí. Někoho možná zahřeje pomyšlení, že na ostrově, který kdysi patřil celý pirátům, je prý zakopán velký poklad. My jsme ale vyrazili za jinými atrakcemi skvělý jídlem a za žraloky.

videoOstrov Samet
...
video video

Ostrov Samet

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ko Tarutao

12. 12. 2010

Největší přírodní rezervace v jihovýchodní Asii, to je národní park Tarutao. Najdete ho v Andamanském moři u pobřeží jižního Thajska, nedaleko hranic s Malajsií. Park chrání až 25 % všech mořských ryb, třeba žraloky, delfíny, nebo rejnoky. Zajímavostí je, že kromě strážců národního parku byste tu nikoho jiného nenašli. Žádné hotely, bary, nebo zábavní centra, to ani náhodou. Pouze klidná, čistá, nádherná příroda.

videoThajsko: Ko Tarutao
...
video video

Thajsko: Ko Tarutao

Přejít na obsah dílu


Box

4. 7. 2010

Co má dělat redakce cestovatelského pořadu, když se na ni obrátí lidé z vyhlášeného klubu bojových umění, že pro ni chtějí natočit reportáž? Nejprve zvažuje, jestli je to přesně ten druh nabídky, který není radno odmítnout, a pak po bližším seznámení s autorským záměrem nadšeně souhlasí. Když se totiž vydáte za sportem do takové země, jako je Thajsko, nemáte co do činění jen s pouhými výkony. I návštěva obyčejné tělocvičny vás uvede do světa, kde se prolínají kultura, dějiny a životní styl v kombinaci, kterou lze označit za poučnou i exotickou.

videoThajsko: box
...
video video

Thajsko: box

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bangkok, čínská čtvrť

16. 5. 2010

Míříme do Thajska, přímo do hlavního města této země, do Bangkoku. Ani chvíli si ale nebudete připadat jako v Thajsku, spíš jako v Číně. Nevěříte? Své čínské čtvrti má řada měst v Americe, v Evropě i v Asii. Pracovití emigranti je kdysi zakládali ve snaze najít mimo svojí rodnou zemi lepší životní podmínky. Možná se vám díky detektivkám a filmům s čínskou čtvrtí okamžitě spojí obchod s opiem a se ženami, hazardní herny a tajemné zločinecké gangy. Kdysi to možná tak bylo, ale doba se už dávno změnila. S Objektivem se o tom teď můžete přesvědčit právě v Bangkoku a v tamní čínské čtvrti.

videoThajsko: Bangkok, čínská čtvrť
...
video video

Thajsko: Bangkok, čínská čtvrť

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lezení

8. 11. 2009

Dny se krátí, venku prší a fouká. Přemýšlíte, jak zahnat zimní splín způsobený nedostatkem světla a tepla? A co si takhle udělat „zimní léto“ v Thajsku? Povalování na zdejších proslulých tropických plážích ale přenecháme lenochodům. Stále víc západních poutníků míří do Thajského království za aktivnějším odpočinkem. Přidáme se k dobrodruhům a zamíříme k takzvanému mogotovému krasu, ne náhodou se mu přezdívá „horolezecký ráj“.

videoThajsko: lezení
...
video video

Thajsko: lezení

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bangkok

1. 11. 2009

Do thajského Bangkoku každoročně zavítají tisíce českých turistů. Projedou se po řece Čaoprája, prohlédnou si královský palác, navštíví tržiště a nákupní centra. Jen málokoho ale napadne projít si Bangkok jako spirituální centrum thajského království. A právě to dnes s Objektivem uděláme. Kolik podob má duchovní tvář tohoto uspěchaného velkoměsta?

videoThajsko: Bangkok
...
video video

Thajsko: Bangkok

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bangkok

21. 6. 2009

Thajsko je zemí chrámů a neuvěřitelného množství soch Buddhy – to ví asi každý. Málokdo už by ale zřejmě věděl, že buddhismus je natolik tolerantní náboženství, že jeho stoupenci se chodí pravidelně modlit například i k hinduistickým svatyním. Jednou takovou je i svatyně Erawan přímo v centru thajského hlavního města Bangkoku. A jak sami uvidíte, tak klíčovou roli tu hrají nadpřirozené síly.

videoThajsko: Bangkok
...
video video

Thajsko: Bangkok

Mapa

Přejít na obsah dílu


Box

10. 5. 2009

Thajsko tentokrát trochu jinak. Řekněme drsněji. Do této země jezdíme obvykle za sluncem, přátelskými lidmi a skvělou kuchyní. Najdou se i tací, co se rádi potápějí nebo lezou po skalách. Do Thajska se dá ale vyrazit za ještě intenzivnějším zážitkem, a tím je box, lépe řečeno místní varianta boxu. Nemusíte se na něj jen dívat jako na turistickou atrakci, můžete si ho s námi naostro vyzkoušet.

videoThajsko: Box
...
video video

Thajsko: Box

Přejít na obsah dílu


Oslava Nového roku

30. 11. 2008

Představte si, že jste v Thajsku na dovolené, procházíte se po ulicích Bangkoku a najednou na vás někdo chrstne kýbl vody – tak v Thajsku tohle znamená, že se blíží nový rok a za chvíli se rozjedou bujaré oslavy. Lidé vyráží do ulic, v rukou mají pistole na vodu, kyblíky, nebo jakékoli jiné nádoby plné vody a každý každého polévá. Ptáte se proč? Nebylo by to Thajsko, kdyby za vším nestála nějaká legenda. V Objektivu se dozvíte, kdy že se to přesně v Thajsku nový rok slaví a jak je to s tou všudypřítomnou vodou!

videoThajsko: oslava Nového roku
...
video video

Thajsko: oslava Nového roku

Mapa

Přejít na obsah dílu


Dinosauři

31. 8. 2008

Proč jezdíme rádi do Thajska? Určitě za sluncem a přívětivými lidmi. Možná i za skvělou kuchyní a jedinečným potápěním. Do Thajska ale můžeme vyrazit i za paleontologií – přesněji za dinosaury. Nikomu by se asi nechtělo cestovat přes půl planety jen za zkamenělinami, ale proč si nezpestřit tradiční dovolenou, vždyť thajský výzkum a sbírky patří k nejlepším v jihovýchodní Asii.

videoThajsko
...
video video

Thajsko

Přejít na obsah dílu


Kobry

24. 8. 2008

Většina z nás by se bála ke smrtelně jedovatým hadům jen přiblížit. A bojovat s nimi holýma rukama – to je skoro nepředstavitelné. Cestovatel Pavel Zvolánek vás zavede do jedné thajské vesnice, kde se boji s nebezpečnými kobrami královskými věnují skoro všichni muži. Měl to být obchodní trik a turistická atrakce, dnes je to propracované umění, které byste ale rozhodně neměli napodobovat.

videoThajsko
...
video video

Thajsko

Přejít na obsah dílu


Řeka Čao Praja

16. 3. 2008

Řeka Čao Praja, která protéká thajským Bangkokem, se dá s trochou nadsázky nazvat nejpřepychovějším bangkokským bulvárem. Kdysi totiž byla tato řeka se svými rozvětvenými kanály hlavní dopravní tepnou vznikajícího města. Proto není divu, že všechny významné královské a vládní budovy vznikaly podél jejích břehů.

videoThajsko: řeka Čao Praja
...
video video

Thajsko: řeka Čao Praja

Přejít na obsah dílu