Graubünden

24. 1. 2016

Dnešní cestu ukončíme v Evropě. Čeká nás nejvýchodnější a největší švýcarský kanton. Tam ochutnáme místní pivo či šunku z kamzíka. Víc už autor následující reportáže Ivan Brezina.

videoGraubünden
...
video video

Graubünden

Mapa

Přejít na obsah dílu


Víno

29. 11. 2015

Sníh, dobré počasí, skvělé víno. Zní to pro vás jako lákavá kombinace? Potom si určitě nenechejte ujít následující reportáž. Michaela Hergetová vyrazila do jednoho z nejmladších švýcarských kantonů. Zároveň je ale tamní vinařskou velmocí. Dnes tam pěstují asi 50 různých odrůd a právě tam leží nejvýše položené vinice v Evropě.

videoVíno
...
video video

Víno

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lausanne

13. 9. 2015

Míříme na jih Švýcarska. Konkrétně k Ženevskému jezeru do nádherné přírody Vaudské riviéry. Těšit se můžete do městečka Lausanne plného kontrastů. A pokud máte rádi výlety lodí, tak jedině dobře. Vydáme se k nejpozoruhodnějšímu hradu ve Švýcarsku. Tím hradem je Chillon. V průběhu staletí si oblíbila řada umělců a až ho uvidíte, zjistíte, že se není co divit.

videoLausanne
...
video video

Lausanne

Mapa

Přejít na obsah dílu


Matterhorn

12. 7. 2015

V polovině 19. století zůstával v Evropě poslední vrchol, kam lidská noha nevstoupila. Švýcarský Matterhorn se podařilo zdolat až v roce 1865. Velké oslavy se nekonaly. Ze sedmičlenné výpravy se vrátila necelá polovina.

videoMatterhorn
...
video video

Matterhorn

Mapa

Přejít na obsah dílu


Matterhorn

7. 6. 2015

Rádi lyžujete? Potom vám asi nemusíme dlouho vysvětlovat, kde leží Matterhorn, nejfotografovanější hora světa. Ani toto prvenství není ale zárukou, že si fotografii švýcarské hory přinese domů každý návštěvník. Ale popořadě. Cestu začneme ve vysokohorském středisku Zermatt. Původně žilo z polního hospodářství, dnes je známé především jako oblíbená turistická destinace. Jak se tam nejlépe dostat? Kolik to stojí? A co můžete v nádherné přírodě čekat? Dozvíte se v naší reportáži.

videoMatterhorn
...
video video

Matterhorn

Mapa

Přejít na obsah dílu


Neuchatel

31. 5. 2015

Když se řekne Švýcarsko, co se vám vybaví jako první? Alpy? Čokoláda? Nebo snad výborné sýry? Objektiv vám teď nabídne tak trochu jiný pohled na tuto zemi. Frankofonní kanton Neuchatel je domovem výrobců slavných švýcarských hodin a hodinek. A francouzsky mluvící Švýcaři si dokonce nárokují prvenství ve výrobě absinthu. V údolí Val de Travers teď oblíbený alkohol prožívá druhou zlatou éru, stoletá prohibice tu totiž skončila až v roce 2005.

videoNeuchatel
...
video video

Neuchatel

Mapa

Přejít na obsah dílu


Freeriding

29. 3. 2015

Několik hodin cesty, důkladná příprava, špičková výstroj. A na konci jediná jízda. Že by to nestálo za to? My vám teď ukážeme krásu freeridingu. Pozor, adrenalinový sjezd je jenom pro nejpokročilejší lyžaře. Na diváky naštěstí žádné nároky neexistují.

videoFreeriding
...
video video

Freeriding

Mapa

Přejít na obsah dílu


Obwalden

30. 11. 2014

V nádherné přírodě švýcarských kopců čeká turisty příjemný odpočinek. Místní tam ale nemají úplně jednoduchý život. Před zimní sezónou musí připravit nemalé zásoby dřeva. A že to chce mimořádnou šikovnost – uvidíte sami.

videoObwalden
...
video video

Obwalden

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bernardýni

9. 11. 2014

V první reportáži s Objektivem vyrazíme do hor za jedním z nejvýraznějších symbolů Švýcarska – za bernardýny. Psi z hospicu Svatého Bernarda prosluli už v 18. století svou záchranářskou schopností. Lidé jim pak ve svých představách připevnili na mohutný krk soudek rumu, který měl zahřát promrzlé poutníky. Historické záznamy ale o takové pomoci mlčí. A jak to na švýcarsko-italském pomezí ve výšce dvou a půl tisíce metrů vypadá dnes? Mnichům z hospicu už psi nepatří a bernardýni dávno nevytahují lidi z lavin. Legendární chov ale stále pokračuje.

videoBernardýni
...
video video

Bernardýni

Mapa

Přejít na obsah dílu


Šafrán

26. 10. 2014

Stojí více než zlato, kaviár, nebo lanýže. A je to vůbec nejdražší přísada do jídla – ano, mluvím o šafránu. Nejvíc ho roste v Íránu, ale ten nejkvalitnější pochází z malých políček na alpských svazích. Do Švýcarského Mundu se vypravila Michala Hergetová a ve své reportáži vám prozradí všechno, co o šafránu zjistila. A možná budete překvapeni, co všechno o této rostlině prokázaly dokonce vědecké studie.

videoŠafrán
...
video video

Šafrán

Mapa

Přejít na obsah dílu


Krávy a sýr

20. 4. 2014

Raclette – sýrová pochoutka, kterou si možná někteří z nás spojují s návštěvou Francie, nebo Švýcarska. Jak ale zjistila reportérka Michala Bergerová, je to trochu jinak. Jediný pravý raclette totiž pochází ze švýcarského kantonu Valais. A ten úplně původní přímo z údolí Val d´hérens. Jak se sýr vyrábí, se dozvíte v následují reportáži.

videoKrávy a sýr
...
video video

Krávy a sýr

Mapa

Přejít na obsah dílu


Engelberg

20. 10. 2013

Už jste někdy viděli anděly? My vás teď vezmeme na místo, kde na nějakého zcela určitě narazíte. Hora andělů – neboli Engelberg, ve středním Švýcarsku, je nejen střediskem zimních radovánek, ale také sídlo stále činného benediktinského kláštera. Coby výchozí bod pro dobývání hory Titlis nemá o návštěvníky nouzi ani v létě. Až na úplný vrchol, který leží ve výšce 3239 metrů, jezdí lanovka, takže nikdo nemusí šplhat pěšky. Ale na druhou stranu, chůze po horských stezkách, stranou od skupinových zájezdů zavede poutníka na zajímavá místa. Třeba do malé výrobny lahodných alpských sýrů.

videoEngelberg
...
video video

Engelberg

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lucernské jezero

1. 9. 2013

Lucernské jezero na první pohled uchvátí svou krásou. Jezero čtyř lesních kantonů, jak zní jeho původní název, má i zásadní historický a národopisný význam. V okolních lesích a horách se prý proháněl švýcarský národní hrdina Vilém Tell a na louce Rüttli vznikla, podle jiné legendy, první švýcarská konfederace. Podobných rysů ryzího „švýcarství“ tu najdete daleko víc, třeba továrnu na proslulé armádní nože. V průzračných vodách jezera se daří desítkám druhů ryb a jak už bylo řečeno, jeden parádní úlovek zaznamenal i Objektiv.

videoLucernské jezero
...
video video

Lucernské jezero

Mapa

Přejít na obsah dílu


Luzern

18. 8. 2013

Na začátku zamíříme do země Helvetského kříže. Je tu Švýcarsko a my se vydáme do Luzernu, hlavního města stejnojmenného kantonu přímo v centru alpské republiky. Spolu s reportérem a režisérem Václavem Milerem se projdeme historickým centrem, navštívíme největší dopravní muzeum ve Švýcarsku a tak trochu netypicky nahlédneme i do běžného života Švýcarů. Pozveme vás na jedno utkání sportu, o kterém jste možná slyšeli poprvé v Objektivu. Říkají mu hornussen.

videoLuzern
...
video video

Luzern

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vlaky

11. 11. 2012

Pokud přemýšlíte o cestě do Švýcarska, zkuste nechat auto doma a vypravte se poznávat alpskou zemi po železnici. Otevřou se vám takové cestovatelské možnosti, o kterých jste zřejmě nikdy nesnili. Vlaky jezdí na minutu přesně v pravidelných intervalech. Cestující, kteří touží cestovat v klidu, mohou nastoupit do tichého vozu, kde se smí jenom šeptat. A naopak pro rodiny s dětmi mají některé vlaky vagóny s klouzačkou a hernou. Drahé jízdné sráží vícedenní lístek zvaný Swiss Pass, který turistům umožní jezdit po Švýcarsku za rozumnou cenu. Vedle klasické železnice se Švýcaři chlubí speciálními vyhlídkovými expresy, nejvýše položenou železniční stanicí v Evropě, anebo nejstrmější zubačkou na světě.

videoVlaky
...
video video

Vlaky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Alpy – vrchol Jungfrau

16. 10. 2011

Na začátek se vracíme s Míšou Hergetovou do švýcarských Alp. Míříme na místa, kde se začala psát historie švýcarské vysokohorské turistiky. Jungfrau byla první místní čtyřtisícovkou, na jejíž vrchol vstoupila lidská noha. Bylo to před 200 lety, přesně 3. srpna roku 1811. Na vrchol se tehdy dostali bratři Johan-Rudolf a Hieronymus Mayerové ze švýcarského Aarau, kteří si jako průvodce najali 2 místní lovce kamzíků. Prvovýstup jim trval 4 dny. Jenže vlajku, kterou na vrcholu vztyčili, nikdo z údolí neviděl. Smůla. Bratři Mayerové tak museli svůj triumf o rok později pro jistotu zopakovat.

videoAlpy – vrchol Jungfrau
...
video video

Alpy – vrchol Jungfrau

Mapa

Přejít na obsah dílu


Alpy – Jungfraubahnen

9. 10. 2011

Vydali jste se někdy na nejvýše položené nádraží v Česku, do Kubovy Hutě 995 metrů nad mořem? Pak si asi vzpomínáte, jak unaveně supěl motorák, který vás tam vezl. Jenže v Evropě se dá po kolejích vyjet i daleko výš. Nejvyšší nádraží s pravidelnou dopravou je ve Švýcarsku, pod vrcholem slavné hory Jungfrau. První vlak tam vyjel už před bezmála sty lety, a přesto tam vznikla jedinečná železnice, která na 9 kilometrech zdolá převýšení 1400 metrů.

videoAlpy – Jungfraubahnen
...
video video

Alpy – Jungfraubahnen

Mapa

Přejít na obsah dílu


Val Müstair

3. 4. 2011

O alpském údolí s poměrně krkolomným názvem Val Müstair u nás zatím moc slyšet není. Přitom má tenhle kout Švýcarska na kontě hned několik unikátů – klášter Svatého Jana, jediný národní park ve Švýcarsku, jedinou biosférickou rezervaci svého druhu na světě a narodil se tady aktuálně nejlepší běžkař světa, Dario Cologna. Víc už v reportáži Míši Hergetové.

videoŠvýcarsko: Val Müstair
...
video video

Švýcarsko: Val Müstair

Mapa

Přejít na obsah dílu


Engadin

27. 3. 2011

S naší reportérkou Míšou Hergetovou míříme do jediné bezcelní zóny ve Švýcarsku – do lyžařského střediska Samnaun. Právě tomu se přezdívá kolébka carvingu. Leží v nejvýchodnějším cípu Švýcarska – údolí Engadin, ve kterém je například i slavný Svatý Mořic nebo Davos, kde každou zimu vrcholí Světové ekonomické fórum na svém výročním zasedání.

videoŠvýcarsko: Engadin
...
video video

Švýcarsko: Engadin

Mapa

Přejít na obsah dílu


Curych

20. 2. 2011

Opustíme vlaky, teď nás bude zajímat městská hromadná doprava. A né ledajaká, ale hned ta nejlepší na světě. Alespoň podle kolegy Davida Miřejovského. Míříme do Zurychu. Když tam byl David naposledy, tak mu to nedalo a pro Objektiv tam natočil reportáž o tom, co na tomto městě obdivuje. A možná se budete divit, ale je to právě již zmiňovaná městská hromadná doprava. Do Švýcarska se na systém veřejné dopravy jezdí dívat odborníci z celého světa. David tvrdí, že je to nejpropracovanější systém z celé země. Posuďte sami.

videoŠvýcarsko: Curych
...
video video

Švýcarsko: Curych

Mapa

Přejít na obsah dílu


Advent v Zurichu

19. 12. 2010

Máme poslední adventní neděli. A v tento slavnostní čas se podíváme do Švýcarska, jak prožívají Advent tam. Vezme nás tam kolega David Miřejovský. A jaké jsou jeho poznatky? Švýcarský Advent je o čokoládě, svařeném víně, ale je také nečekaně střízlivý. Uvidíte sami. Míříme přímo do centra Zurichu.

videoŠvýcarsko: Advent v Zurichu
...
video video

Švýcarsko: Advent v Zurichu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Farmáři

12. 9. 2010

Reportér české televize David Miřejovský vyrazil nedávno do Zurichu a možná si ještě vzpomenete, jak v Objektivu město a jeho okolí osobně prozkoumal v sedle bicyklu. Vedle aktivního cestovaní David nemohl vynechat největší švýcarské hity čokoládu a hodinky, ale nádavkem přidává setkání s místními farmáři a zemědělci a jejich přístup by se mohl stát zajímavou inspirací taky pro Česko – nakonec posuďte sami.

videoŠvýcarsko: farmáři
...
video video

Švýcarsko: farmáři

Mapa

Přejít na obsah dílu


Okolí Curychu na kole

13. 6. 2010

Začíná doba dovolených a možná se právě rozhodujete, kde své volno letos strávíte. Pokud přemýšlíte o něčem jiném než je pláž u moře a navíc chcete prožít dny aktivně, něco zažít a vidět, tak reportér David Miřejovský pro vás má jeden tip. Vydal se do Švýcarska a vzal si s sebou kolo. Pokud si myslíte, že cyklistika v Alpách to není nic pro vás, že velké kopce nejsou zrovna váš šálek kávy, tak se budete divit. Švýcarsko totiž nejsou jen Alpy. Jak tvrdí David, tak pro rekreační cyklisty je tu mnoho zajímavých tras, které vedou po rovině nebo jen mírnými kopci.

videoŠvýcarsko: okolí Curychu na kole
...
video video

Švýcarsko: okolí Curychu na kole

Mapa

Přejít na obsah dílu


Leukerbad

28. 2. 2010

Leukerbad – to je s největší pravděpodobností jedno z nejoblíbenějších míst švýcarských olympioniků. Ptáte se proč? Není to kvůli kvalitě sněhu nebo běžeckých tratí. Ale kvůli něčemu úplně jinému – míří sem totiž za rehabilitací a relaxací. Není divu. Místní léčivé vodě se totiž připisují až zázračné účinky. K tomu, aby mohli vrcholoví sportovci podávat špičkové výkony, musí být hlavně a zejména fit. Z Leukerbadu se za posledních 60 let staly největší termální lázně v celých Alpách. A před cestou do Vancouveru se tu dávali do kupy nejlepší švýcarští lyžaři.

videoŠvýcarsko: Leukerbad
...
video video

Švýcarsko: Leukerbad

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zermatt

21. 2. 2010

A teď tedy na chvíli zpátky do zimy a do zimy ne ledajaké, do švýcarské. Míříme do Zermatt – horské vesnice, kterou proslavil především výhled na proslulý Matterhorn, ale také fakt, že vjezd autem do ní je přísně zakázán. V létě ji zaplní japonští turisté, kteří si jedou pro svůj snímek impozantní hory, v zimě ale patří lyžařům, kteří chtějí vyzkoušet nejvýše položenou sjezdovku v Evropě. A Zermatt ochutnáme taky s naší reportérkou Míšou Hergettovou osobně.

videoŠvýcarsko: Zermatt
...
video video

Švýcarsko: Zermatt

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svatý Mořic

23. 8. 2009

Horský terén neopustíme ani v závěru našeho letního speciálu. Čeká nás město mnoha nej – hlavně co se týče luxusu. Míříme do Svatého Mořice. Říkají mu vrchol světa. I proto, že leží ve výšce více než 1800 metrů nad mořem; ten hlavní důvod ale je, že se tady žije na opravdu vysoké noze.

videoŠvýcarsko: Svatý Mořic
...
video video

Švýcarsko: Svatý Mořic

Mapa

Přejít na obsah dílu


Davos

23. 8. 2009

Davos ve Švýcarsku sluje jako horské středisko, kde si dávají každý rok dostaveníčko špičky světové ekonomiky a politiky. My tam teď zamíříme taky, ale krizi a politiku necháme stranou. Zajímat nás budou historie i atrakce tohoto města, které by právě teď v letních vedrech mnozí ocenili – čeká nás totiž mimo jiné i hotel v ledu.

videoŠvýcarsko: Davos
...
video video

Švýcarsko: Davos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Laviny

15. 3. 2009

Letošní zima byla v celé Evropě bohatá na sněhovou nadílku. Jenže – má to i svou odvrácenou stránku. V Německu, Rakousku, Švýcarsku, ale i u nás v České republice padají a zabíjejí laviny. A přitom si představte, že předcházet nebezpečí není tak těžké. Některá pravidla pohybu v terénu přináší reportáž naší redakční kolegyně Míši Tučkové, která pro Objektiv natáčela se špičkovými odborníky ve Švýcarsku.

videoŠvýcarsko: laviny
...
video video

Švýcarsko: laviny

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sv. Mořic podruhé

15. 2. 2009

Minulý týden jsme se vypravili do švýcarských Alp – do lyžařského střediska, které si oblíbili hollywoodští herci stejně jako ruská smetánka – do Svatého Mořice. Městečko, které září sněhem a bohatstvím, má řadu pozoruhodných nej. Mezi ta nejpozoruhodnější patří největší koncentrace luxusních hotelů v jednom lyžařském centru vůbec, nejstrmější start světového poháru v lyžování, ale taky největší whisky bar na světě.

videoŠvýcarsko: Sv. Mořic podruhé
...
video video

Švýcarsko: Sv. Mořic podruhé

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sv. Mořic

8. 2. 2009

Malé švýcarské město mnoha superlativů. Svatému Mořici se mimo jiné přezdívá „vrchol světa“. Je víc než 1800 metrů nad mořem, ale to není jediný důvod, proč si takové pojmenování vysloužil. Je také místem, které si zakládá na vysokém standardu – najdete tady největší koncentraci čtyř a pěti hvězdičkových hotelů v horském středisku vůbec, dokonce jachtařský klub ve výšce celých 2,5 tisíce metrů a nebo největší whisky bar na světě. Dnes se ale budeme věnovat hlavně místní okouzlující přírodě.

videoŠvýcarsko: Sv. Mořic
...
video video

Švýcarsko: Sv. Mořic

Mapa

Přejít na obsah dílu


Davos

1. 2. 2009

Venku zuří krize a klíčoví hráči světové ekonomiky si lámou hlavu jak ji osedlat a zkrotit. Věnuje se jí samozřejmě i ostře sledované zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. My vás do tohoto švýcarského střediska, které svým věhlasem několinásobně přerostlo svoji velikost, vezmeme taky. Ale peníze počítat nebudeme. Ekonomiku necháme stranou a budeme se věnovat barvité minulosti i atrakcím, které Davos nabízí. Více uvidíte v reportáži naší redakční kolegyně Míši Hergetové.

videoŠvýcarsko: Davos
...
video video

Švýcarsko: Davos

Mapa

Přejít na obsah dílu