Horní Rakousy

26. 3. 2017

Do Rakouska většina z nás míří hlavně v zimě na lyže. Tuto zemi stojí za to objevovat i z jiných úhlů. Následující minuty budou patřit hlavně tamní kuchyni. Míříme do spolkové země Horní Rakousy. Navštívíme třeba tamní královnu knedlíků, paní Ingrid, která umí udělat knedlíky snad úplně ze všeho.

videoRakousko: Horní Rakousy
...
video video

Rakousko: Horní Rakousy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lyžování

19. 3. 2017

Po vydatné hostině není na škodu so zasportovat. Čeká nás trochu netradiční lyžování. Prvopočátky lyžování v Rakousku mapoval Tomáš Voženílek a Denisa Bukvajová.

videoRakousko: lyžování
...
video video

Rakousko: lyžování

Mapa

Přejít na obsah dílu


Stubai

19. 2. 2017

Ze slunné pláže vyrazíme do hor. Oblíbená turistická destinace – rakouské Alpy. Kdo přišel s nápadem je komerčně využít? Dozvíte se v naší reportáži.

videoRakousko: Stubai
...
video video

Rakousko: Stubai

Mapa

Přejít na obsah dílu


Prátr

9. 10. 2016

A teď vás s Objektivem zveme na nejrůznější atrakce vídeňského Prátru. Tenhle slavný park letos slaví 250. výročí. V roce 1766 ho otevřel císař Josef II. I přesto, že svou tvář mění, a dnes nabízí především pořádnou dávku adrenalinu, klasika v podobě původních atrakcí zůstává. A o těch nejstarších je reportáž Denisy Bukvajové a Tomáše Voženílka.

videoRakousko: Prátr
...
video video

Rakousko: Prátr

Mapa

Přejít na obsah dílu


Márovi 1

14. 8. 2016

Rodinu Márových z Přerova pravidelní diváci Objektivu dobře znají. Jejich expedice do dalekých krajů jsme podrobně mapovali. Jirka Mára je jediný cestovatel, který na invalidním vozíčku projel všechny světadíly. Před časem se jeho stav ale prudce zhoršil a zdálo se, že neobyčejným výpravám je konec – musí být totiž neustále napojen na dýchací přístroj. Jirka se ale nevzdal a vy se teď můžete podívat na putování rodiny Márových po evropských zemích, začínáme v Rakousku.

videoMárovi 1
...
video video

Márovi 1

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sölden

28. 2. 2016

Viděli jste poslední bondovku? Spektre? Pokud ano, tak si jistě vybavíte scény z Mexika, Maroka, Říma, ale taky z rakouských Alp. Natáčení poslední bondovky v rakouském Söldenu trvalo 15 dní. Kde přesně? To zjišťovala Denisa Bukvajová a Tomáš Voženílek.

videoSölden
...
video video

Sölden

Mapa

Přejít na obsah dílu


Objektiv osobně: Pitztal

22. 11. 2015

Výroba sněhu za každého počasí? To není jen sen každého lyžaře, to je realita. Na Pitztalském ledovci funguje zařízení, které tohle dokáže už několik let. Jde o unikátní technologii, kterou, jak už to tak v životě někdy bývá, objevili úplně náhodou na jiném konci světa. Jak zařízení v nejvýše položeném ledovcovém středisku v Tyrolsku funguje, pro Objektiv zjišťovala Alena Zárybnická. A takhle vysoko v horách musí i v tamní kavárně vědět, jaký je venku tlak, jinak se jim nepovedou upéct dorty, nebo naservírovat správnou kávu.

videoObjektiv osobně: Pitztal
...
video video

Objektiv osobně: Pitztal

Mapa

Přejít na obsah dílu


Salzburg

23. 8. 2015

Salzburg neodmyslitelně patří mezi největší turistické perly Rakouska. Návštěvníky láká na mnoho atrakcí. Mezi ně patří místní kuchyně a dobře vychlazené pivo.

videoSalzburg
...
video video

Salzburg

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vídeň

3. 5. 2015

Jen s Objektivem se můžete během několika vteřin ocitnout z Hanoje přímo v centru Vídně. Ta je během jara obzvlášť krásná. Slunce ještě nemá takovou sílu, aby vám nedovolilo strávit v centru města celý den. Objektiv vás teď vezme na procházku po slavném vídeňském bulváru Ringstrasse, který navíc letos žije ještě o něco víc než jindy. Připomíná si totiž výročí svého vzniku. Vídeňskou Ringstrasse oficiálně otevřel císař František Josef 1. května 1865.

videoVídeň
...
video video

Vídeň

Mapa

Přejít na obsah dílu


Třpytivý svět

29. 3. 2015

Spojení umění a křišťálu. To je alpské muzeum s názvem Křišťálové světy v Rakousku. Blyštící se kameny a díla známých mistrů tam stráži obrovský obr. Michala Hergetová nás do tohoto kouzelného světa zavede v následující reportáži.

videoTřpytivý svět
...
video video

Třpytivý svět

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ledovce

15. 2. 2015

Pět ledovců v jediném středisku. Rakouský Stubai zná mnoho českých lyžařů. Michala Hergetová nám ukáže, jak se takové středisko připravuje. Ledovec se totiž může posunout i o několik metrů za rok. Posouvat se tedy musí i lanovky.

videoLedovce
...
video video

Ledovce

Mapa

Přejít na obsah dílu


Advent v Rakousku

21. 12. 2014

Do štědrovečerní večeře zbývá jen pár dní. S námi si ale můžete už teď vychutnat vynikající pečenou rybu. A jediná povolená hudba jsou tradiční vánoční koledy. Rakouská města v okolí oblíbených jezer Wolfangsee, Mondsee a Traunsee se v době adventu předhánějí v nápaditosti a originálnosti svých trhů. Svoji tvář po léta nemění i přes komerční tlak okolního světa.

videoAdvent v Rakousku
...
video video

Advent v Rakousku

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sankt Kanzian

29. 6. 2014

Máte chuť napustit si vanu a relaxovat? Voda v jezeře Klopeiner v jižním Korutansku patří mezi nejteplejší v Evropě a výhled na místní hory a lesy vás dostane do pravé oddychové nálady. Nedaleko jste možná projížděli při poslední cestě na dovolenou do Chorvatska. Denisa Bukvajová a Tomáš Voženílek se tam zastavili. Teď vás přesvědčí, že to rozhodně nebyla ztráta času.

videoSankt Kanzian
...
video video

Sankt Kanzian

Mapa

Přejít na obsah dílu


Innsbruck

9. 3. 2014

Pokud to budeme měřit jen penězi, tak ruské Soči má jistě na kontě rekordní olympiádu. Pokud půjde o tradice a jiné než kupecké počty, pak jsou tu jiní šampioni. Třeba v Rakousku. Je to přesně 50 let, kdy olympiádu hostil tyrolský Innsbruck. Město, které tehdy za hranicemi malé alpské země prakticky nikdo neznal. Dnes je ale centrum na řece Inn považováno za málem středobod nejvyšších evropských velehor. Olympijský oheň tam zahořel celkem třikrát. A každé hry město nějak změnily.

videoInnsbruck
...
video video

Innsbruck

Mapa

Přejít na obsah dílu


Solnohradsko

22. 12. 2013

Latinské Advenio, chcete-li Advenire – přicházení, příchod a doba čekaní na Vánoce. Adventní doba se jak známo obvykle počítá zhruba 4 neděle před slavností Narození Páně, tedy před 25. prosincem. V Rakousku, v zemi, kde se hlásí k římskokatolickému vyznání daleko víc lidí než u nás, ovšem advent startuje ve skutečnosti někdy i 6 týdnů před samotnými svátky a teď nemáme rozhodně na mysli nákupy a reklamní kampaně. Rakušané se prostě baví. My se teď vypravíme do Solnohradska, které je známé nejen tradičně barvitými adventními trhy, ale i velkolepými čertovskými průvody.

videoSolnohradsko
...
video video

Solnohradsko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Wachau

24. 11. 2013

Míříme do Rakouska, konkrétně do malebného údolí Wachau. Až se někdy budete někdy řítit po rakouské dálnici z Lince do Vídně či naopak, dopřejte si menší zdržení, sjeďte na vedlejší silnici, která kopíruje tok Dunaje, a udělejte si tady malou zastávku. Objektiv vás přesvědčí, že to rozhodně stojí za to, čeká vás výprava z Melku do Kremže. Navštívíme největší benediktinský klášter na světě, nebo malebné městečko uprostřed místních vinic. A těšit se můžete i na nejstarší sošku objevenou v této oblasti.

videoWachau
...
video video

Wachau

Mapa

Přejít na obsah dílu


Retz

10. 11. 2013

Dolnorakouský Retz. To je první místo, kam vás Objektiv vezme. A budeme se veselit a pít víno, které tam teklo proudem. A představte si, že dokonce přímo z kašny. Vypravíme se totiž na tamní slavné vinobraní. Pokud je třeba pro vás podzim spíš časem melancholie a stýská se vám po teple a sluníčku, tak doufáme, že vám alespoň na chvilku teď zvedneme náladu a ukážeme vám, že i podzim má něco do sebe.

videoRetz
...
video video

Retz

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hory

26. 5. 2013

Salzbursko, Kaprun, Zell am See. Místa, která v Rakousku jen míjíme cestou na jih nebo se jim věnujeme nejvýše v zimě v rámci lyžařské sezony. Přitom ale mají co nabídnout v celém roce a je určitě příjemné, že za jejich zajímavostmi a krásami nemusíme putovat dlouhé dny. Hlavní roli tady samozřejmě hrají hory, koho nelákají, tomu nabídneme malou sladkou tečku.

videoHory
...
video video

Hory

Mapa

Přejít na obsah dílu


Museumsquartier

17. 2. 2013

V následující reportáži vám nabídneme přímo koňskou dávku kultury a umění. Tak silnou koncentraci múz najdete přímo v centru Vídně. Výstavu objektů světelného mága Dana Flavina, výběr uměleckých děl s názvem Nazí muži, muzeum a trikové studio, věnované výhradně dětem. To je pouhý zlomek nabídky z rozmanitého menu umělecké enklávy Museumsquartier, která patří k těm největším na světě. V prostoru bývalých císařských koníren, na území 60 tisíc metrů čtverečních, se galerie, muzea, divadla, kino a taneční studio mísí s kavárnami, restauracemi a obchody. Muzejní čtvrť je zkrátka příjemné místo, kam se Vídeňané chodí nabít a uniknout před shonem všedních dnů.

videoMuseumsquartier
...
video video

Museumsquartier

Mapa

Přejít na obsah dílu


Industriální Vídeň

3. 2. 2013

A teď pro vás máme jednu neobvyklou návštěvu Vídně. Hlavní město našich jižních sousedů nabízí možná až nečekané zajímavosti, na které všude nenarazíte. Vypravit se za těmito skrytými klenoty musíte kousek dál od historického centra města. Řeč je o industriálních stavbách, které architekti vybavili originálním designem, a v některých případech dokonale změnili jejich původní účel. A často také poukazují na aktivní přístup místních obyvatel k životnímu prostředí. Objektiv se zaměřil na tři takové unikátní projekty města Vídně.

videoIndustriální Vídeň
...
video video

Industriální Vídeň

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bad Gastein

4. 11. 2012

Jsme tedy v Rakousku. Čeká na nás Gasteinské údolí ve stínu alpských velikánů. Podle historických pramenů si jej na svých výpravách oblíbili už staří Římané. Před více než dvěma tisící lety mimo jiné objevili léčebné účinky zdejších termálních pramenů. Římany vystřídali Keltové a po nich germánské kmeny… Gastein, to ale není rozhodně jen starověká historie. Kraj, který mají i čeští cestovatelé dolova na dosah, nabízí mnohem víc. A my vám teď všechno důležité rádi ukážeme.

videoBad Gastein
...
video video

Bad Gastein

Mapa

Přejít na obsah dílu


Salza II

20. 5. 2012

Začínáme tady u našich milých sousedů v Rakousku. Na vodě a na lodi. Minulý týden jsme propluli od pramenů Salzy až do městečka Mariezell. Dnes pokračujeme dál směrem na Wildalpen, do známého vodáckého centra. Nezbývá tak než přidat obligátní vodácké: Ahoj!

videoSalza II
...
video video

Salza II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Salza I

13. 5. 2012

V první reportáži zamíříme do Rakouska, přesněji do Štýrska. Podle rozlohy je to druhá největší spolková země. O Štýrsku se říká, že je to země sta jezer a horských údolí. Klíčovou roli tu také hrají řeky. Jsou jich tu desítky, propletené jako pavučiny. A právě na jednu řeku vás vezme i Objektiv. A jak už to tak bývá, nebude to jen tak ledajaká řeka. Podle vodáků je jednou z nejkrásnějších vůbec, morfologicky nejzajímavějších a turisty nejnavštěvovanějších. Někdy se jí říká i „řeka učitelka“ proč? To se dozvíte už za chvíli. Já prozradím už jen to, že tou řekou je Salza.

videoSalza I
...
video video

Salza I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Autem přes Alpy

1. 4. 2012

Představte si následující situaci: pomalu končí zima, ještě ale venku není úplně teplo. A naskytne se vám příležitost si půjčit auto, které se od padesátých let minulého století moc nezměnilo. Navíc je to kabriolet, ale bez špetky komfortu. Co byste udělali? Vím naprosto přesně, co bych udělala já. Něco úplně jiného než cestovatel Dan Přibáň. Ano, to je ten, co trabantem přejel Afriku od shora dolů. Tak vás asi nijak nepřekvapí, že se tímto ne úplně pohodlným kabrioletem vydal na klikaté silnice alpských průsmyků.

videoAutem přes Alpy
...
video video

Autem přes Alpy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Dolní Rakousy na kole II

25. 3. 2012

A máme tu další pokračování. Teď se vracíme k putování po cyklostezkách Dolních Rakous. Na kole si zajedeme do Waldviertelu, s nímž jsme se rozloučili na hlavním evropském rozvodí Labe – Dunaj. Čekají nás hluboké lesy i vznosné hrady, které pamatují i husity, ale taky výletní úzkokolejka. A než zamíříme zase domů, podíváme se do povodí řeky Lužnice s tajuplnými rašeliništi.

videoDolní Rakousy na kole II
...
video video

Dolní Rakousy na kole II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Na kole I

11. 3. 2012

Teď k sousedům do Dolních Rakous. Možná si pamatujete cyklistický speciál Objektivu, právě v něm jsme slíbili výlet na dvou kolech po stezkách Waidhofenského okresu v regionu Waldviertel. Už jeho samotný název voní lesem. Každý ale asi neví, že tady na počátku 19. století škodil legendární loupežník a vrah Johan Georg Grasel. Ano, jeho příjmení dalo vzniknout dobře známému pojmu „grázl“. Nás teď ale čekají mnohem pozitivnější věci než mordy a neplechy, i když pojedeme v Graslových stopách.

videoNa kole I
...
video video

Na kole I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Schladming

7. 2. 2010

A na závěr se i v Objektivu vracíme do zimy, a to s plnou parádou. Jaký je asi nejpopulárnější lyžařský závod na světě? Správně – pořád ještě sjezd v tyrolském Kitzbühelu. Ale legendární Hahnenkamm má silnou konkurenci – 55 000 nadšenců dorazilo letos do štýrského Schladmingu na noční slalom mužů. Nápadu něco takového uspořádat se nedůvěřivci vysmívali; za 14 let se z něj ale stala neodmyslitelná součást rakouské zimní sezóny. Lyžařský cirkus pod Dachsteinem si nenechal ujít ani reportér Jan Moláček.

videoRakousko: Schladming
...
video video

Rakousko: Schladming

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ötztal

24. 1. 2010

Rakouské Tyrolsko – údolí Oetztal – tam míříme právě teď. Milovníkům lyžování netřeba tuto oblast zdlouhavě představovat, jistě dobře víte, že právě tady každoročně startuje první závod série Světového poháru ve sjezdu. Údolí Oetztal proslavil více než 5 tisíc let starý lovec Oetzi – lovec z mladší doby kamenné, kterého horolezci našli zmrzlého v ledu v roce 1991. Objektiv vás teď ale vezme i na jednu neobvyklou podívanou, kterou byste na lyžařských svazích možná ani nečekali – na divadelní představení.

videoRakousko: Ötztal
...
video video

Rakousko: Ötztal

Mapa

Přejít na obsah dílu


Dýně

25. 10. 2009

Kdysi to byla i u nás běžná potravina, na kterou se trochu pozapomnělo. Ale zajděte si na podzim do některé rakouské restaurace a jídelním lístkům tady vévodí dýně. Z ní pochází také jeden ze symbolů spolkové země Štýrsko – olej z jader. Skoro černá, silně aromatická specialita nechá málokoho lhostejným – má zapřísáhlé milovníky a stejně nesmiřitelné odpůrce. Pro ty, kdo nikdy neokusili, se osobně angažoval náš reportér Jan Moláček.

videoRakousko: dýně
...
video video

Rakousko: dýně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Burgenlandsko

3. 5. 2009

Objektiv osobně bude tentokrát patřit Janu Moláčkovi, který je stálým zpravodajem České televize v Rakousku. A vezme nás do spolkové země zvané Burgenlandsko. A podle Honzy je to část země, která na první pohled vypadá jako by vůbec k Rakousku nepatřila. Ona je to vlastně pravda, ale o tom až za chvíli. Ještě vám řeknu, proč vás právě dnes zveme právě tam – Burgenlandsko totiž bude v následujích měsících centrem hudebního světa – působil tu Josef Hayden a od jeho smrti v květnu uplyne 200 let.

videoRakousko: Burgenlandsko
...
video video

Rakousko: Burgenlandsko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Galtür

1. 3. 2009

Rakousko si v těchto dnech připomnělo 10. výročí nejhorší lavinové katastrofy v Alpách za posledních 50 let. 23. února 1999 pohřbila mohutná lavina tyrolské zimní středisko Galtür. Smutná bilance: 31 mrtvých, z toho 25 německých, nizozemských a dánských turistů. Obec závislá na turistickém ruchu se s neštěstím těžko vyrovnávala i ekonomicky; dnes je ale opět oblíbeným cílem lyžařů. Náš reportér Jan Moláček se o tom přesvědčil osobně.

videoRakousko: Galtür
...
video video

Rakousko: Galtür

Mapa

Přejít na obsah dílu


Laviny

26. 10. 2008

A je tu také naše nová pravidelná rubrika Objektiv osobně. Dnes bude patřit Janu Moláčkovi, který je už více než rok zpravodajem České televize ve Vídni. Pro Objektiv ale natáčel v nejzápadnější části rakouské části Tyrolska. V jeho reportáži uvidíte, jak vznikají protilavinové bariéry na vrcholech Alp. Práce to není jednoduchá – probíhá totiž v drsných přírodních podmínkách na špatně dostupných místech.

videoRakousko: laviny
...
video video

Rakousko: laviny

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nejdelší tunel na světě

5. 10. 2008

Je připravena také pravidelná rubrika Objektiv osobně. A jak jsem slibovala, dnes bude patřit našemu zpravodaji Janu Moláčkovi, který nás pravidelně ve zprávách informuje o dění u našich rakouských sousedů. Teď nám představí nejambicióznější dopravní projekt – nejdelší tunel na světě. V roce 2022 by měl spojit italskou a rakouskou část Tyrolska a tím odlehčit dálnici přes Brennerský průsmyk.

videoRakousko: nejdelší tunel na světě
...
video video

Rakousko: nejdelší tunel na světě

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mák

10. 8. 2008

Myslím, že i v Česku platí, že od sousedů se jeden nerad učí, že se na ně nanejvýše rád vytáhne. Přitom se třeba v takovém Rakousku můžeme učit hodně. Třeba tomu, jak Rakušané umí skvěle prodat i zdánlivě obyčejné věci a povýšit je na lákavý turistický cíl. I u nás se už dávno stalo oblíbenou atrakcí vinobraní, ale na jih od nás se velké pozornosti těší třeba sklizeň meruněk, ale i brambor nebo dýní. V Dolních Rakousích dokázali využít dokonce mák. A makové ráje tu mají hned dva – u Haidenu a u Weitry.

videoRakousko
...
video video

Rakousko

Přejít na obsah dílu


Bad Ausee

8. 6. 2008

Vezmeme vás na místo, kde se pečlivě starají o svoje tradice a kulturu. Do regionu, kde je úplně normální nosit tradiční kroj i ve všední den. Když vám řekneme, že součástí mužského kroje jsou klasické kožené kalhoty s padacím mostem a ženy tu nosí takzvaný dirndl, tak je vám určitě jasné, že míříme do Rakouska, konkrétně do horského městečka Bad Ausee.

videoRakousko
...
video video

Rakousko

Přejít na obsah dílu


Rakousko na jaře a v létě

25. 5. 2008

Většina z nás zná Rakousko jako zemi zaslíbenou lyžování, snowboardingu a vysokohorské turistice. Na nekonečné sjezdovky ale stejně musíme zapomenout, alespoň na příštího půl roku. Na celé Rakousko bychom při tom zapomínat nemuseli. Zatím jen poměrně Čechů dokáže docenit půvaby této země na jaře a v létě. Přesto má Rakousko co nabídnout.

videoRakousko
...
video video

Rakousko

Přejít na obsah dílu


Alpy

6. 4. 2008

A k závěru vás pozveme na projížďku po nejznámější alpské vysokohorské silnici, která vede kolem nejvyšší rakouské hory Grossglockner. Takže se pohodlně usaďte – vyrážíme do hor! V Objektivu vás čeká hned několik neuvěřitelně krásných pohledů na velehory, o které přicházejí všichni ti, kteří se snaží projet Alpami co možná nejrychleji po pohodlných dálnicích.

videoRakousko
...
video video

Rakousko

Přejít na obsah dílu


Sjezdovky v Korutanech

9. 3. 2008

Stejně jako loni jsme si letos zimu moc neužili. Skoro se dá říct, že dny, kdy se dalo na našich horách lyžovat, by se spočítaly na prstech. Všem fanouškům lyžování proto nezbývá, než vyrazit za sněhem do světa. A právě to uděláme i my v další reportáži. Naším cílem budou rakouské Korutany. A dozvíte se, co se dá na horách dělat, pokud se vám zrovna lyžovat nechce.

videoRakousko: sjezdovky v Korutanech
...
video video

Rakousko: sjezdovky v Korutanech

Přejít na obsah dílu