Letem světem

26. 2. 2017

Čeká nás slibovaný přelet nad Norskem. Spolupracovník Objektivu Jiří Mrha pro vás připravil opravdovou podívanou. Uvidíte tuto zemi tak, ja ji běžný návštěvník neuvidí. Pevně nohama na zemi v následující reportáži strávíme minimum času. Takže vzhůru do oblak.

videoNorsko: letem světem
...
video video

Norsko: letem světem

Mapa

Přejít na obsah dílu


Backcountry

27. 3. 2016

Norsko se považuje za kolébku lyžování. Dokonce se říká, že Norové se rodí s lyžemi na nohou a každý Nor prý vlastní alespoň jeden pár lyží. V zasněžené a hornaté Skandinávii se z dřívější nutnosti stala zábava a sport. Asi vás nepřekvapí, že právě v Norsku se konal první závod na lyžích, a to byli právě Norové, kteří dali světu slovo slalom. Po Norsku ale můžete putovat i po tzv. backcountry lyžích a třeba i v doprovodu zkušeného polárníka, tak jak to udělala Alena Zárybnická a Jiří Hölzel.

videobackcountry
...
video video

backcountry

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pyramiden

9. 8. 2015

Špicberská úmluva z roku 1920 umožňuje všem svým signatářům budovat své kolonie a využívat místního nerostného bohatství. Sovětský svaz toho ve svém čase dokázal využít ve velkém stylu. Město Pyramiden bylo výkladní skříní komunismu.

videoPyramiden
...
video video

Pyramiden

Mapa

Přejít na obsah dílu


Longyearbyen

14. 6. 2015

Jak vypadá život v nejseverněji položeném městě na světě? To zjišťovala naše spolupracovnice Lucie Radová. A jak sama říká, byl to nejdelší den v jejím životě, protože určit denní dobu za polárním severním kruhem je občas dost složité. Klidně i 4 měsíce tam totiž trvá polární den, takže jen na únavě vlastního těla poznáte, zda je čas si jít lehnout, a nebo natáčet reportáž pro Objektiv.

videoLongyearbyen
...
video video

Longyearbyen

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vědci

5. 4. 2015

Nejseverněji položené město světa – to je Longyearbyen. Leží jen 1300 kilometrů od severního pólu. A jak uvidíte v reportáži Lucie Radové, tak na to, že podmínky pro život tu nejsou nijak zvlášť vlídné, je tu překvapivě rušno. Kromě malého supermarketu, kina, univerzity a kostela, tu nově najdete i českou arktickou výzkumnou stanici.

videoVědci
...
video video

Vědci

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lofoty

15. 3. 2015

V první reportáži vyrazíme na sever Norska. Konkrétně na Lofoty. Čekají nás malebné rybářské osady v nádherné severské přírodě. Autor reportáže Miloš Brunner nám ukáže, proč je pro místní člun či jachta každodenní samozřejmost.

videoLofoty
...
video video

Lofoty

Mapa

Přejít na obsah dílu


Skandinávská road movie

13. 4. 2014

Norsko je země nabízející hned několik evropských i světových nej. Vydejme se za jejími krásami. V následující reportáži navštívíme tzv. Trolí jazyk, projedeme se nejdelším tunelem světa, i jednou z nejklikatějších silniček, či až na nejsevernější bod pevninské Evropy. Čeká nás teď zkrátka taková malá skandinávská road movie a la Objektiv.

videoSkandinávská road movie
...
video video

Skandinávská road movie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Muzeum lyžování

15. 12. 2013

Je před námi návštěva nejstaršího muzea lyží na světě. Našli byste ho v norském Holmenkollenu. V reportáži Aleny Zárybnické uvidíte směsici všeho, co jen si v souvislosti s lyžařskou historií můžete představit. A možná i něco víc – třeba příběh zfalšované fotografie krále Olafa na lyžích. A víte, že prý „nic nezpevňuje vůli a neosvěžuje ducha tak dokonale jako lyžování?“ Tvrdí to norský polárník Fridjoft Nansen, který na konci 19. století přešel na lyžích Grónsko. A jeho lyže najdete jak jinak, než v muzeu v Holmenkollenu.

videoMuzeum lyžování
...
video video

Muzeum lyžování

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svetry

16. 12. 2012

Když se řekne norský vzor, nikdo neváhá a každému se vybaví tradiční vločka a nebo osmilistá růže. A norský svetr? Ten patří k vůbec nejtypičtějším produktům této severské země. Vyrábí se v malé vesničce Dále už od roku 1879. Dodnes tu zpracovávají nejen drsnou norskou, ale také jemnější australskou a novozélandskou vlnu. Jak se spřádá, jak dlouho celý proces výroby svetru trvá a třeba také to, jak se vlna chrání před vlhkostí. To teď prozradí Alena Zárybnická.

videoSvetry
...
video video

Svetry

Mapa

Přejít na obsah dílu


Fjordy

25. 11. 2012

Míříme do Norska. Pokud jste tam už někdy byli, tak budete jistě souhlasit s tím, co se o této zemi říká, a sice: že je to až marnotratně krásná země. A pokud jste tam ještě nebyli, tak si zcela jistě uděláte názor po zhlédnutí následující reportáže. Čekají vás, pro Norsko tak typické fjordy. S Objektivem se ale vydáme i na jednu stezku, kde prý můžete zahlédnout slavného Trolla. Málokdo ho sice viděl, ale i tak stojí cesta rozhodně za to, uvidíte sami.

videoFjordy
...
video video

Fjordy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Polární záře

10. 6. 2012

Ze severu Afriky do nejsevernějších koutů Evropy. Máme tu Norsko. Nejžhavější dny léta a prázdnin jsou stále ještě před námi, naštěstí. My ale - myslím, tady v Objektivu můžeme změnit náladu a téma, abychom se zchladili už teď. Jako malou vzpomínku na zimu a důkaz toho, že opravdové táborníky a cestovatele neodradí žádné počasí, teď nabízíme záznam z putování za polární září a věřte, že nás čeká divadlo nadmíru zajímavé.

videoPolární záře
...
video video

Polární záře

Mapa

Přejít na obsah dílu


Špicberky: ruské osady

25. 3. 2012

V Objektivu se v krátké době už podruhé vracíme na norské Špicberky. České vědce tentokrát ale vystřídají sovětští horníci a jejich život. Mohli bychom říct v některých ohledech snad i pohádkový. Představte si že, bydlíte v opravdu velkém bytě, za práci berete dvojnásobek obvyklé mzdy; ba co víc, všecko jídlo je zdarma! Sport, kino, koncerty ani za to se neplatí. Takový byl život v sovětských havířských osadách. Jenže ono se říká, každá legrace, něco stojí… I o tom je reportáž Filipa Koubka a Romana Staňka.

videoŠpicberky: ruské osady
...
video video

Špicberky: ruské osady

Mapa

Přejít na obsah dílu


Špicberky: čeští vědci

11. 3. 2012

Špicberky - souostroví, které patří Norsku, ale jeho poloha i historie mu propůjčují spíš de facto mezinárodní statut. Svou malou stopu tady otiskuje i Česko, nejde ale o dobývání nerostných surovin, ani o lov, i když tady i naši musejí nosit povinně na svých výšlapech do pustiny pušku. Ledním medvědům je to úplně jedno - seriózní vědec jim chutná stejně jako lačný prospektor nebo nimrod.

videoŠpicberky: čeští vědci
...
video video

Špicberky: čeští vědci

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tromsø

11. 12. 2011

Víte, kde naposledy zahlédli slavného polárníka Roalda Amundsena? Bylo to v severním Norsku, v Troumse. Je to místo, kde plánovaly a vlastně stále plánují své trasy všechny významné polární expedice. A naprosto největším lákadlem je tu jedno muzeum. Ano, slyšíte dobře, lidé sem míří hlavně proto, že je tu muzeum Polária. Najdete tu téměř vše o arktické přírodě, o globálním oteplování, nebo o vědeckých výzkumech. A také je to jediné místo na světě, kde se můžete podívat přímo do očí tuleňům.

videoTromsø
...
video video

Tromsø

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lofoty

17. 4. 2011

Míříme na sever, až za polární kruh. Souostroví Lofoty je jedním z nejkouzelnějších míst v celém Norsku. Strmé hory padající prudce k mořské hladině, kouzelně krásné světlo, nebo letní půlnoční slunce sem lákají umělce ze všech koutů planety. Lidé se tu od pradávna živí rybolovem. Všudypřítomné tresky dodávají ostrovům působivou atmosféru. Tresky se tu třeba suší na speciálních sušácích v sezoně doslova všude, až z toho návštěvníci ostrovů mohou být trochu zaskočeni. A pokud byste se na ostrovy snad chtěli někdy vypravit, tak se můžete ubytovat přímo v jedné z rybářských chatek.

videoNorsko – Lofoty
...
video video

Norsko – Lofoty

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nordkapp

26. 7. 2009

A komu to nebude stačit a komu bude teplo i v Altě, tak pak zamíříme ještě dál – na nejseverněji položený bod v celé Evropě. Říká se mu Nordkapp, nebo chcete-li Severní mys. A průvodcem nám bude Tomáš Sniegoň.

videoNordkapp
...
video video

Nordkapp

Mapa

Přejít na obsah dílu


Alta

26. 7. 2009

Pokud je vám letos už i u nás doma v Česku takové vedro, že byste cestu někam na jih za sluncem považovali za šílenství, pak je tu Objektiv právě pro vás. Zopakujeme si putování do norské Alty, která leží až za polárním kruhem a lemuje jeden z fjordů, kde se psaly dramatické dějiny 2. světové války. My se ale zaměříme na historii mnohem starší; na dlouhé tisíce let před naším letopočtem.

videoAlta
...
video video

Alta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Alta

24. 5. 2009

Co se dá říct o norské Altě. Že leží za polárním kruhem, lemuje jeden z nesčetných fjordů a má něco ke dvaceti tisícům obyvatel. Asi si řeknete, že je to na cestovatelský magazín příliš velká próza. Takže přidáme i to, že Alta byla osídlena dlouhé tisíce let před naším letopočtem a její první obyvatelé tady po sobě nechali vzkaz v podobě unikátních skalních rytin. Čekají nás ale i další superlativy. Třeba nejseverněji položený bod evropské pevniny Nordkapp. Více už určitě nemůžem prozradit a zbytek necháme na autorovi reportáže Objektivu Tomáši Sniegoňovi.

videoNorsko: Alta
...
video video

Norsko: Alta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Válečné památky

27. 7. 2008

Další reportáž nás zavede na sever Evropy, konkrétně do Norska. Vydáme se po stopách, které tam zanechali Češi. Míříme do strategické úžiny na jih od metropole Oslo. Tam se totiž nachází jeden technický unikát, se kterým probádáme i kus pohnutých dějin kontinentu, jímž otřásla 2. světová válka. Představte si, že péče o válečné památky spojuje nadšence pro vojenskou historii napříč Evropou.

videoNorsko
...
video video

Norsko

Přejít na obsah dílu


Dělo

29. 6. 2008

Vydáme se po také stopách historie na samotném severu Evropy a zamíříme do Norska. Na pobřeží v čarokrásných fjordech půjdeme ve šlépějích pohnutých dějin kontinentu, kterými zatřásla především druhá světová válka. Čeká nás výlet trochu podobný fantaziím z filmů Karla Zemana na motivy románů Julese Verna.

videoNorsko – dělo
...
video video

Norsko – dělo

Přejít na obsah dílu