Skandinávie na motorce

30. 4. 2017

Když se skupina mladých lidí rozhodne vyrazit za dobrodružstvím, asi je jen máloco dokáže zastavit. Vyrazíme na cestu na sever Evropy na starých motorkách, cílem bude místo, které je památníkem starých vraků. Naštěstí tam žádné nepřibyly.

videoFinsko: Skandinávie na motorce
...
video video

Finsko: Skandinávie na motorce

Mapa

Přejít na obsah dílu


Letem světem

26. 2. 2017

Čeká nás slibovaný přelet nad Norskem. Spolupracovník Objektivu Jiří Mrha pro vás připravil opravdovou podívanou. Uvidíte tuto zemi tak, ja ji běžný návštěvník neuvidí. Pevně nohama na zemi v následující reportáži strávíme minimum času. Takže vzhůru do oblak.

videoNorsko: letem světem
...
video video

Norsko: letem světem

Mapa

Přejít na obsah dílu


Backcountry

27. 3. 2016

Norsko se považuje za kolébku lyžování. Dokonce se říká, že Norové se rodí s lyžemi na nohou a každý Nor prý vlastní alespoň jeden pár lyží. V zasněžené a hornaté Skandinávii se z dřívější nutnosti stala zábava a sport. Asi vás nepřekvapí, že právě v Norsku se konal první závod na lyžích, a to byli právě Norové, kteří dali světu slovo slalom. Po Norsku ale můžete putovat i po tzv. backcountry lyžích a třeba i v doprovodu zkušeného polárníka, tak jak to udělala Alena Zárybnická a Jiří Hölzel.

videobackcountry
...
video video

backcountry

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pyramiden

9. 8. 2015

Špicberská úmluva z roku 1920 umožňuje všem svým signatářům budovat své kolonie a využívat místního nerostného bohatství. Sovětský svaz toho ve svém čase dokázal využít ve velkém stylu. Město Pyramiden bylo výkladní skříní komunismu.

videoPyramiden
...
video video

Pyramiden

Mapa

Přejít na obsah dílu


Longyearbyen

14. 6. 2015

Jak vypadá život v nejseverněji položeném městě na světě? To zjišťovala naše spolupracovnice Lucie Radová. A jak sama říká, byl to nejdelší den v jejím životě, protože určit denní dobu za polárním severním kruhem je občas dost složité. Klidně i 4 měsíce tam totiž trvá polární den, takže jen na únavě vlastního těla poznáte, zda je čas si jít lehnout, a nebo natáčet reportáž pro Objektiv.

videoLongyearbyen
...
video video

Longyearbyen

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vědci

5. 4. 2015

Nejseverněji položené město světa – to je Longyearbyen. Leží jen 1300 kilometrů od severního pólu. A jak uvidíte v reportáži Lucie Radové, tak na to, že podmínky pro život tu nejsou nijak zvlášť vlídné, je tu překvapivě rušno. Kromě malého supermarketu, kina, univerzity a kostela, tu nově najdete i českou arktickou výzkumnou stanici.

videoVědci
...
video video

Vědci

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lofoty

15. 3. 2015

V první reportáži vyrazíme na sever Norska. Konkrétně na Lofoty. Čekají nás malebné rybářské osady v nádherné severské přírodě. Autor reportáže Miloš Brunner nám ukáže, proč je pro místní člun či jachta každodenní samozřejmost.

videoLofoty
...
video video

Lofoty

Mapa

Přejít na obsah dílu


Skandinávská road movie

13. 4. 2014

Norsko je země nabízející hned několik evropských i světových nej. Vydejme se za jejími krásami. V následující reportáži navštívíme tzv. Trolí jazyk, projedeme se nejdelším tunelem světa, i jednou z nejklikatějších silniček, či až na nejsevernější bod pevninské Evropy. Čeká nás teď zkrátka taková malá skandinávská road movie a la Objektiv.

videoSkandinávská road movie
...
video video

Skandinávská road movie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Muzeum lyžování

15. 12. 2013

Je před námi návštěva nejstaršího muzea lyží na světě. Našli byste ho v norském Holmenkollenu. V reportáži Aleny Zárybnické uvidíte směsici všeho, co jen si v souvislosti s lyžařskou historií můžete představit. A možná i něco víc – třeba příběh zfalšované fotografie krále Olafa na lyžích. A víte, že prý „nic nezpevňuje vůli a neosvěžuje ducha tak dokonale jako lyžování?“ Tvrdí to norský polárník Fridjoft Nansen, který na konci 19. století přešel na lyžích Grónsko. A jeho lyže najdete jak jinak, než v muzeu v Holmenkollenu.

videoMuzeum lyžování
...
video video

Muzeum lyžování

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svetry

16. 12. 2012

Když se řekne norský vzor, nikdo neváhá a každému se vybaví tradiční vločka a nebo osmilistá růže. A norský svetr? Ten patří k vůbec nejtypičtějším produktům této severské země. Vyrábí se v malé vesničce Dále už od roku 1879. Dodnes tu zpracovávají nejen drsnou norskou, ale také jemnější australskou a novozélandskou vlnu. Jak se spřádá, jak dlouho celý proces výroby svetru trvá a třeba také to, jak se vlna chrání před vlhkostí. To teď prozradí Alena Zárybnická.

videoSvetry
...
video video

Svetry

Mapa

Přejít na obsah dílu