Lodě

9. 10. 2016

Tulipány, větrné mlýny, sýr a dřeváky – to si představí asi každý z vás, když se řekne Nizozemsko. A právě tam míříme v první dnešní reportáži. A většinu času strávíme na palubě lodi. Asi vás nepřekvapí, když řekneme, že je to v Nizozemsku zcela běžný dopravní prostředek, ale dostanete se na lodi opravdu úplně všude?

videoNizozemsko: lodě
...
video video

Nizozemsko: lodě

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sail Amsterdam

8. 11. 2015

A teď už slibovaný závod na vodní hladině. Míříme do nizozemského Amsterodamu. Jednou za pět let sem na tento mimořádný závod přijedou tisícovky plavidel z celého světa, dokonce i z České republiky. Sail Amsterodam, jak se závod jmenuje, je účastníky považován za druhou největší sportovní a společenskou událost na světě, hned po olympiádě. Objektiv si ji tedy nemohl nechat ujít.

videoSail Amsterdam
...
video video

Sail Amsterdam

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mlýny

9. 8. 2015

A na závěr jako každou prázdninovou neděli něco z bohatého archivu Objektivu. Barbora Šámalová nás poslední měsíce informuje o dění v Číně. Před roky ale pokrývala Brusel. Vyrazila tedy i do Holandska a my s ní dnes budeme obdivovat zdejší mlýny.

videoMlýny
...
video video

Mlýny

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tulipány

16. 3. 2014

Víte, kdy začíná v Nizozemsku hlavní tulipánová sezóna? Asi byste hádali, že zhruba tak asi teď. To už ale tři roky neplatí. V lednu roku 2012 mohli obyvatelé Amsterodamu poprvé vidět něco nemyslitelného. Desítky tisíc národem uctívaných a milovaných květin, zaplavily náměstí Dam, přímo v centru hlavního města – a začala tak tradice Národního dne tulipánů. A Objektiv letos zjistil, že malý květinový svátek stále nabývá na popularitě.

videoTulipány
...
video video

Tulipány

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kanály v Amsterdamu

2. 3. 2014

V Objektivu jsme vám už představili Amsterdam jako hlavní město cyklistiky. Dnes se podrobněji podíváme na další fenomén této svébytné metropole Nizozemského království. Mnohem dříve než cinkání zvonků kol bylo v Amsterodamu slyšet šplouchání vesel odrážejících plavidla na proslulých kanálech. Veškerý veřejný život se už od 17. století soustředí právě kolem nich. Třeba i Festival světel, který s Objektivem navštívíme.

videoKanály v Amsterdamu
...
video video

Kanály v Amsterdamu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mikuláš

8. 12. 2013

To, co jsou pro české děti Vánoce, to je pro ty holandské Sinterklaas, neboli svatý Mikuláš. Ten do Nizozemska přijíždí v půlce listopadu a od českého Mikuláše, čerta a anděla se liší nejspíš hlavně tím, že se před ním žádné dítě nerozpláče. Jak takový příjezd vypadá, jsme se vypravili podívat do Naardenu, městečka, které je pro Česko významné tím, že je zde pochován Jan Amos Komenský. A i když pršelo a byla zima, tak si Nizozemci, podle posledního průzkumu čtvrtý nejšťastnější národ na světě, zábavu a radost nenechali zkazit. Možná bychom se od nich mohli alespoň tohle naučit.

videoMikuláš
...
video video

Mikuláš

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pivovar

15. 9. 2013

Piva nejrůznějších chutí a vůní vás čekají v následující reportáži. Vypravíme se do Nizozemska do jednoho malého rodinného pivovaru. Piva tady vyrobená nenajdete v žádném supermarketu, ale i tak jsou vyhledávaná a uznávaná mezi pivaři šíroko daleko. A v čem jsou tak zvláštní?

videoPivovar
...
video video

Pivovar

Mapa

Přejít na obsah dílu


Čeští mořeplavci

12. 5. 2013

Na vlnách zůstáváme i v závěrečné reportáži dnešního Objektivu. Mohutný asijský veletok ale vyměníme za nizozemské kanály, jezera a pobřeží. A aby toho nebylo málo čekají nás zajímavosti a příběhy krásných a vznosných lodí. A to vše samozřejmě na cestě, která zahrnuje – jako bonus, lekce z mořeplavby pro nás začátečníky. Takže neváhejte a přijměte pozvání na palubu.

videoČeští mořeplavci
...
video video

Čeští mořeplavci

Mapa

Přejít na obsah dílu


Petten

9. 12. 2012

V Evropě i po 70 letech stále ožívají příběhy československých válečných letců. Některým osádkám se z úcty k jejich hrdinství i po desetiletích odhalují pomníky; jeden nový stojí v Pettenu na břehu Severního moře, vybudovali ho čeští letci. Připomíná příběh osádky Aloise Šišky, který patří k světovým unikátům a posloužil i filmařům. Nový pomník je v německém Andervene, osádka bombardovací perutě má monument i v nizozemském Niedorpu.

videoPetten
...
video video

Petten

Mapa

Přejít na obsah dílu


Cyklistika v Amsterodamu

12. 2. 2012

A jedeme dál. Do města, pro které je kolo poznávacím znakem a které dalo dokonce jednomu typu citybajků jméno. Ano, čeká nás Amsterodam. Nizozemská metropole – v jistém smyslu něco jako Polabí, Hradec Králové nebo Svitavy. Místní tady jezdí na kole do práce, do školy, na rande i na důležitá jednání. V malém, ale spletitém městě se zkrátka bez dvou kol neobejdete. Je to styl života a samozřejmě, u obchodně nadaných Vlámů obzvlášť, i dobrý byznys.

videoCyklistika v Amsterodamu
...
video video

Cyklistika v Amsterodamu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Den vlajek

27. 3. 2011

Míříme do Nizozemska, ale začneme u japonského suši. Máte ho rádi? Dokonale opracovaný kousek ryby servírovaný na bělostném porcelánu. My nabízíme holandskou variantu. Na špalku vykuchanou rybu, naloženou v soli, posypanou cibulí a podávanou v bílé housce. Za tradicí pojídání syrového sledě je ale vlastně velký vděk jednoho malého národa, který patří rybě, jež ho několikrát zachránila. Proto sledě leckde v Nizozemsku na sklonku jara prostě oslavují.

videoHolandsko: den vlajek
...
video video

Holandsko: den vlajek

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rotterdam

18. 4. 2010

Cestování neznamená jen posouvat se ze země do země a z kontinentu na kontinent. A není jen o poznávání krás, hotelových pokojích a nákupech na letištích. Obyčejné, každodenní cestování má mnohem prozaičtější charakter a přesto může být zcela vyčerpávající. Zácpy, výfukové plyny, hluk a přeplněné vagóny. Naše reportérka Eva Hrnčířová v nizozemském Rotterdamu vyzkoušela, jak budou jezdit veřejnou dopravou naše děti nebo možná až vnoučata. Posun je to zásadní – stručně řečeno – půjde to skoro samo.

videoNizozemsko: Rotterdam
...
video video

Nizozemsko: Rotterdam

Mapa

Přejít na obsah dílu


Boj s vodou

14. 3. 2010

Klimatické změny se staly zaklínadlem moderní doby. Bez ohledu na jejich příčiny i rychlost existují země, které se na následky důkladně připravují. Do jedné z nich – do Nizozemska, se vydala naše zpravodajka Barbora Šámalová. Tato země se kvůli geologickému procesu postupně potápí. Hladina moře stoupá rychleji, než se čekalo. Nizozemsko investuje miliardy eur, aby se ubránilo vodě. Hráze, ochranné valy a nádrže jsou neodmyslitelnou součástí krajiny. Holanďané se naučili s vodou žít, a jak zjistila Barbora, tak navzdory těžkostem, které jim odjakživa působí, ji milují.

videoNizozemsko: boj s vodou
...
video video

Nizozemsko: boj s vodou

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hotel Honecker

11. 10. 2009

Není hotel jako hotel. Některé jsou úplně obyčejné, jiné se hostům snaží nabídnout, co jinde nenajdou. A všechny se předhánějí v tom, jak hosty získat i na příště. Nizozemci mají pověstný smysl pro podnikání. A tak když se jeden z nich rozhodnul, že bude hosty lákat na ubytování v letadle, hledal to vhodné po celé východní Evropě. To, co mohlo řadě východoevropanů připomínat neradostnou historii komunismu bez mrknutí oka, předělal na lákadlo pro ty, kteří se nudí a mají peníze. To jistě neplatí pro naši reportérku Evu Hrnčířovou – ale přesto pro vás netradiční hotel osobně prozkoumala.

videoNizozemsko: hotel Honecker
...
video video

Nizozemsko: hotel Honecker

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mlýny

27. 9. 2009

Jedním ze symbolů Nizozemska jsou bezpochyby větrné mlýny. Bývaly doby, kdy jich tu stávaly tisícovky – ještě v první polovině 20. století. A sloužily k nejrůznějším úkolům. Většina větrných mlýnů odčerpávala vodu a vysoušela půdu ležící nízko pod hladinou moře. Jak už to tak ale bývá, tak časem je překonaly modernější prostředky. Většina mlýnů jednoduše zmizela, hodně jich pak zničila i druhá světová válka. Ty, co zbyly, už jen zdobí krajinu. Nejvíc byste jich našli ve vesnici Kindrdajk, která je díky nim na seznamu světového dědictví UNESCO. A právě tam se vypravila naše zpravodajka Barbora Šámalová.

videoNizozemsko: mlýny
...
video video

Nizozemsko: mlýny

Mapa

Přejít na obsah dílu