Manáslu

25. 3. 2018

V druhé reportáži se podíváme téměř do oblak. Naše spolupracovnice Silvie Špačková se v Nepálu vydala na dvoutýdenní trek kolem osmé nejvyšší hory světa Manaslu. Trek, na který je potřeba speciální povolení, patří mezi ty náročnější, ale rozhodně prý stojí za to. Opatrní musíte být jen při náhlých sesuvech půdy a padajícím kamení, které jsou důsledkem poslední zemětřesení. Vedle nádherné přírody a výhledů na himálajské obry byla Silvie nadšená z otevřenosti a vstřícnosti místních lidí. Nejsilnějším zážitkem pro ni byla účast na pohřební ceremonii nebo když ji starý muž pozval do malé polorozpadlé svatyně a v přítmí a beze slov začal hrát na dva obrovské závěsné gongy. Ve své reportáži popisuje, co vše dalšího na své cestě zažila.

videoNepál: Manáslu
...
video video

Nepál: Manáslu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Káthmándú

24. 4. 2016

Je to rok, co Nepál zasáhlo silné zemětřesení. Zemřelo téměř devět tisíc lidí. Náš spolupracovník Martin Čech v Nepálu natáčel před touto tragickou událostí a vrátil se do země krátce po zemětřesení. V jeho reportáži teď máme jedinečnou možnost si připomenout, jak v nepálské metropoli Káthmándú vypadal život před ničivou katastrofou a několik týdnů po ní.

videoKáthmándú
...
video video

Káthmándú

Mapa

Přejít na obsah dílu


Strastiplné cestování

20. 3. 2016

V první reportáži vyrazíme na tak trochu jinou cestu. Vezmeme vás do Nepálu, kde uvidíte nejen krásnou přírodu, ale i to, co někdy přípravu reportáže pro Objektiv doprovází. A v tomto případě to doopravdy příliš nevycházelo – začalo se to zdržením kvůli opravě cesty a na konci byla tři zlomená žebra. Zažijeme ty stránky cestování, které si většinou cestovatelé nechávají pro sebe.

videoNepál: strastiplné cestování
...
video video

Nepál: strastiplné cestování

Mapa

Přejít na obsah dílu


Thorong

15. 11. 2015

Autor následující reportáže Miloš Brunner je zkušený cestovatel. Před rokem vyrazil do Nepálu. S kolegou měli namířeno na sedlo Thorong. Ani zkušeným cestovatelům ale vždy nevyjde všechno podle plánu. Různé tváře Nepálu uvidíme právě teď.

videoThorong
...
video video

Thorong

Mapa

Přejít na obsah dílu


Putování za zajímavostmi

9. 8. 2015

Nyní nás čeká Indie a Nepál. Navštívíme svatá místa a osadu, kde se právě narodilo sloní mládě.

videoPutování za zajímavostmi
...
video video

Putování za zajímavostmi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zemětřesení

28. 6. 2015

Nepál jsme s Objektivem navštívili už mnohokrát. Určitě si vybavíte reportáže z metropole Kátmándú, nebo z nejstaršího města v Káthmándské kotlině: Pátanu. Dnes vám ukážeme v unikátních záběrech naší spolupracovnice Terezy Hronové Nepál po ničivých zemětřeseních, která ho nedávno téměř srovnala se zemí. S obnovou země tu pomáhají také Češi – humanitární pracovníci, záchranáři i turisté. Snaží se, aby se země zase brzy otevřela světu.

videoZemětřesení
...
video video

Zemětřesení

Mapa

Přejít na obsah dílu


Město krásy

8. 2. 2015

O Nepálu se říká, že je to země hor a bohů. Objektiv vás teď zavede do nejstaršího města v Káthmándské kotlině – do Pátanu. Je součástí metropole Káthmándú a stalo se z něj umělecké a kulturní centrum. Říká se mu také město krásy, podle původního názvu, který zněl Lalitpur. V reportáži Martina Čecha uvidíte, proč se mu tak říká.

videoMěsto krásy
...
video video

Město krásy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bohyně

18. 1. 2015

Nepál jsme už spolu viděli. Jak ale hovoří autor následující reportáže, když ho uvidíte jednou, budete se sem už stále vracet. Uděláme tak i my. A máme na to dobrý důvod. V hlavním městě jsme potkali žijící místní bohyni, která je jinak před kamerami přísně chráněná. Objektiv ji zachytil z bezprostřední blízkosti. Město Káthmándú si spolu vychutnáme díky výjimečné kameře Miloše Brunnera.

videoBohyně
...
video video

Bohyně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Káthmándú

23. 3. 2014

V první reportáži se dnes vypravíme do Nepálu, přesněji do hlavního města Káthmándú. Podle jedné staré pověsti přesně tam, kde se teď nachází město, bylo kdysi jen velké jezero a v jeho středu kvetl lotosový květ. Jeden z hinduistických bohů se prý rozmáchl mečem, rozťal horu a jezerní voda odtekla. A právě na vodu a s ní spojené problémy se ve své reportáži zaměřil Martin Mykiska. Hlavním problémem Káthmándú se totiž stalo jeho přelidnění, které negativně ovlivnilo rozvody pitné vody.

videoKáthmándú
...
video video

Káthmándú

Mapa

Přejít na obsah dílu


Střěcha světa

27. 5. 2012

Nepál svírají horské masívy mezi Indií a Čínou. Není divu, je označován za střechu světa. Na jeho území je celkem osm z deseti nejvyšších velehor světa. Léta si tu podávají dveře prestižní horolezecké výpravy. Nepálská metropole je ale také tavící kotlík barvitých asijských kultur a náboženství.

videoStřěcha světa
...
video video

Střěcha světa

Mapa

Přejít na obsah dílu