Yucatánský poloostrov

5. 2. 2017

V nejbližších minutách vyrazíme na Yucatánský poloostrov. Táto část Mexika je známá díky mayským památkám. Právě tam bylo totiž centrum této dávné a tajemné civilizace. My ale kromě památek stihneme nasát atmosféru tamních měst a nádherné přírody.

videoMexiko: Yucatánský poloostrov
...
video video

Mexiko: Yucatánský poloostrov

Mapa

Přejít na obsah dílu


Santiago de Tequila

25. 9. 2016

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Mexiko? Dobré jídlo? Nebo snad tequila? Pokud patříte mezi milovníky tohoto nápoje, tak se vám určitě bude líbit následující reportáž. S Petrem Tomaidesem se totiž vydáme přímo do Santiaga de Tequila – do města, kde tento nápoj vznikl a samozřejmě ho tu najdete v nejrůznějších podobách – ať už co se chuti nebo tvaru lahve týče.

videoMexiko: Santiago de Tequila
...
video video

Mexiko: Santiago de Tequila

Mapa

Přejít na obsah dílu


Yucatán

10. 1. 2016

Na začátku ledna byste možná raději někde lyžovali. Věříme ale, že nepohrdnete ani příjemným koupáním. V mexickém Yucatánu si můžete vychutnat průzračnou vodu v jeskyních, pláže a milé tváře místních obyvatel. Ale víc už v reportáži Michala Gálika.

videoYucatán
...
video video

Yucatán

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sopka Iztaccíhuatl

1. 11. 2015

Teď nás čeká opačný konec světa. Autor následující reportáže Michal Gálik vyrazil do Mexika. Konkrétně do státu Chiapas. Čekají nás místní obyvatelé, vodopády, horské město. A výstup na sopku. Nebude vůbec jednoduchý, ale rozhodně bude stát za to.

videosopka Iztaccíhuatl
...
video video

sopka Iztaccíhuatl

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ciudad de México

4. 10. 2015

Vyrážíme do hlavního města Mexika. Jestli jste o něm slyšeli, že je tam příliš mnoho smogu a vysoká kriminalita, slyšeli jste určitě správně. Autor následující reportáže Miloš Brunner nám ale ukáže fascinující směs, která vytváří nezaměnitelné kouzlo této mexické metropole. A čeká nás i další zajímavost. Místo, kterému se říká město bohů.

videoCiudad de México
...
video video

Ciudad de México

Mapa

Přejít na obsah dílu


La Manzanilla

8. 3. 2015

A teď už jsou na řadě slibovaní krokodýli. Umíte si představit, že byste se k nim přiblížili tak blízko jako někteří odvážlivci, které uvidíte v reportáži Petra Tomaidese? Objektiv vás teď zavede do Mexika, kde je krokodýl americký ohroženým druhem. I když ve městečku La manzanilla to tak vůbec nevypadá.

videoLa Manzanilla
...
video video

La Manzanilla

Mapa

Přejít na obsah dílu


Aqua Azul

24. 8. 2014

Chtěli byste se na slunci vyhřívat i v zimě? Mexiko je potom ta správná země pro vás. Průměrná teplota v tropech dosahuje ve státě Chiapas 26 °C. Bohatá mexická příroda ale teplem zničeného turistu nenechává bez pomoci. Zchladit se můžete například v tyrkysových vodách překrásných vodopádů Aqua Azul.

videoAqua Azul
...
video video

Aqua Azul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Paricutin

25. 5. 2014

Víte, kde byste našli jednu z vůbec nejzajímavějších sopek na světě? V Mexiku. Ostatně v této zemi je více než 1400 sopek, takže se dá řici, že sopky tu jsou běžnou součástí krajiny. Ta, ke které nás teď zavede reportáž Martina Myšisky, se jmenuje Paricutin. Jméno dostala podle vesnice, kterou doslova pohřbila svými erupcemi. A říkáte si, co že je na ní to nejzajímavější? Je to způsob, jakým vznikla. Původně to totiž byla jen trhlina v kukuřičném poli.

videoParicutin
...
video video

Paricutin

Mapa

Přejít na obsah dílu


San Cristobal II

18. 5. 2014

Mexický San Cristobal de las Casas ve státě Chiapas se honosí přívlastky jako kouzelný, magický, překrásný, kolosální, anebo i překvapivý. Minule jsme se v Objektivu tomuto městu věnovali spíše jako městu indiánské revolty. Dnes se naopak zaměříme na jeho nejvýznamnější památky a dominanty. A alespoň trochu nahlédneme do života místních indiánů.

videoSan Cristobal II
...
video video

San Cristobal II

Mapa

Přejít na obsah dílu


San Cristobal

11. 5. 2014

V Objektivu teď navštívíme jih Mexika, konkrétně San Cristobal de las Casas. Město leží v nadmořské výšce 2100 metrů a vede tam cesta, která svým stoupáním muže připomínat přímo schody do nebe. Ve skutečnosti si ale toto město vysloužilo název „Město zla“. A to kvůli pohnuté historii, během níž si španělská vláda podrobovala místní Indiány. My se za malou chvíli dozvíme, jak se tam původním obyvatelům žije dnes. A jak se v každodenním životě projevují všudypřítomní Zapatisti.

videoSan Cristobal
...
video video

San Cristobal

Mapa

Přejít na obsah dílu


Aqua Azúl

23. 2. 2014

Po čase se s Objektivem vydáváme do Mexika. Nikoho asi nepřekvapí, že zima tam má úplně jiný ráz, než ta na kterou jsme zvyklí z našich zeměpisných šířek. I když pravda, že ta letošní je i pro Česko docela neobvyklá. Vezmeme vás k vodopádům Aqua Azúl, které jsou opravdu nádherné. Místní indiáni je přezdívají „hory vody“.

videoAqua Azúl
...
video video

Aqua Azúl

Mapa

Přejít na obsah dílu


Potomci Mayů

15. 9. 2013

Míříme do Mexika, do Chiapasu, mezi potomky Mayů. Objektiv se vydal do vesnice San Chuan Chamula. Jak za malou chvíli uvidíte, je to místo se zvláštním kouzlem. Odehrávají se tu tajemné rituály a vy teď budete mít jedinečnou možnost se jich alespoň na chvíli zúčastnit a nasát atmosféru. Indiáni jsou jinak velice odtažití, s bělochy prý prakticky nekomunikují a mají se neustále napozoru. A dozvíte se i to, proč se neradi fotografují.

videoPotomci Mayů
...
video video

Potomci Mayů

Mapa

Přejít na obsah dílu


Palenque

23. 6. 2013

Hluboko uprostřed pralesa na jihu Mexika ve státě Chiapas najdete jedno z nejpozoruhodnějších míst střední Ameriky – jde o ruiny mayského městského státu Palenque. Kdysi to bylo hlavní město celé mayské říše. S Objektivem teď máte možnost se tam podívat i vy.

videoPalenque
...
video video

Palenque

Mapa

Přejít na obsah dílu


Indiáni

19. 5. 2013

Bubny, dechovka a Panenka Maria. Vy už tušíte a možná víte, že nemíříme na jižní Moravu, ale do střední Ameriky konkrétně do Mexika. Nechci tvrdit, že pro vás máme nějaké senzační odhalení, ale pokud jste i představy o tamních indiánech utvářeli jen na základě četby nebo sledování májovek, tak budete za pár okamžiků asi trochu překvapení. Věřím, že příjemně. Vše, co uvidíte v reportáži Martina Mykisky, je sice navýsost současné, ale dost exotické na to, abyste se pořádně pobavili.

videoIndiáni
...
video video

Indiáni

Mapa

Přejít na obsah dílu


ZOO

14. 4. 2013

A teď míříme do Mexika. Konkrétně to bude stát Chiapas, což je nejjižnější stát a také nejchudší část Mexika. Vydáme se do tamní zoologické zahrady a budete žasnout. Není to totiž tradiční zoo na jakou jsme zvyklí z Evropy. Mnohá zvířata tam totiž ani neobývají svůj výběh. Prostě se budete cítit jako uprostřed tropického pralesa.

videoZOO
...
video video

ZOO

Mapa

Přejít na obsah dílu


Západní Mexiko

18. 11. 2012

Teď nás čeká západní Mexiko, jeho pobřeží a mangrovy, které lákají mohutné krokodýly, ale třeba taky hollywoodské filmaře. Místa, kam se vypravíme, nabízejí zkušenému pozorovateli nevšední zážitky. Pro toho, kdo má jen trochu odvahy a chuti vydat se dál, než do hotelové lobby a na pláže, tady máme zajímavou pozvánku.

videoZápadní Mexiko
...
video video

Západní Mexiko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Puerto Vallarta

3. 6. 2012

Dnes už jsme si prohlédli Neapol, víme jak se vaří v New Orleans a teď by to chtělo trochu odpočívat, co říkáte? S Objektivem míříme do jednoho oblíbeného turistického letoviska, ale nebojte, nebude to nic ve stylu hlava na hlavě. Naopak, představte si, že tady přes den zejí krásné pláže prázdnotou. Ano, slyšíte dobře, je to tak. Začnou se tu plnit až o víkendu, když si místní přijedou odpočinout. Tím populárním letoviskem je Puerto Vallarta v Mexiku. Podíváme se ale nejen tam.

videoPuerto Vallarta
...
video video

Puerto Vallarta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Teotihuacan

21. 8. 2011

Asi 50 kilometrů severovýchodně od Mexico City byste našli tajemný Teotihuacan. Mluví se o něm jako o zvláštním, magickém, tajemném posvátném místě, které dodnes skrývá mnohá tajemství. Neví se vlastně ani to, kdo byli zakladatelé města, jaký byl jejich jazyk, nic. Nezanechali totiž po sobě žádné písemné památky. Jen neuvěřitelně krásné stavby, které i po mnoha staletích budí ohromný respekt a úctu. Město prý vzniklo někdy kolem roku 100 před naším letopočtem. Dodnes se ani neví jak a proč město zaniklo. Znovu ho objevili až Aztékové, kteří se sem nastěhovali a dali mu jméno Teotihuacán. Byli městem tak nadšeni, že si dokonce mysleli, že je to rodiště bohů.

videoTeotihuacan
...
video video

Teotihuacan

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chichen Itztá

10. 1. 2010

Mayskou kulturu přesněji její kalendář právě teď v celém světě popularizuje nový apokalyptický projekt Hollywoodu s jednoznačným titulem 2012. My ale úvahy o konci světa necháme stranou a pokusíme se vám obzory rozšířit jinak. K senzačně znějícím teoriím přidáme, věřím, pár skoro stejně zajímavých informací o dávno zaniklé a bizarní civilizaci, která po sobě naštěstí zanechala působivé architektonické a umělecké dědictví. Míříme do mexického Chichen Itztá.

videoMexiko: Chichen Itztá
...
video video

Mexiko: Chichen Itztá

Mapa

Přejít na obsah dílu


Checoart

19. 4. 2009

Česká nadace Checoart se mimo jiné angažuje v kulturních projektech ve Střední a Jižní Americe. Centrem její práce je loutkové divadlo, umělecké dílny a happeningy, které jdou hodně blízko ulici a každodennímu životu. I proto se s Checoartem snadno vyhneme pompézní a oficiální kultuře a přiblížíme se alespoň na pár minut k exotické a tvořivé tváři Mexika.

videoMexiko - Checoart
...
video video

Mexiko - Checoart

Mapa

Přejít na obsah dílu


Loutkoherci

21. 9. 2008

Kdo by neznal klasickou českou pohádku Honza málem králem, známe ji nejspíš všichni. Teď se ale vypravíme snad na to nejneuvěřitelnější místo, kde tuhle pohádku nejen znají, ale i hrají s vlastnoručně vyrobenými dřevěnými loutkami. Míříme do Mexika. Tamní loutkoherci se dokonce pokouší mluvit lámanou češtinou. A nejen český Honza tam okouzlil dětské diváky. Obživl tam dokonce i tajemný Golem.

videoMexiko: loutkoherci
...
video video

Mexiko: loutkoherci

Mapa

Přejít na obsah dílu


Česká kuchyně

10. 8. 2008

Cestování, to může být někdy i práce. Třeba cestování, které má propagovat Česko za hranicemi. To je někdy hodně tvrdá práce – přesněji konkurenční boj. Musíte prostě zaujmout a Češi na to jsou od lesa. Útočí nejprve na žaludky svých partnerů kvalitní domácí kuchyní, která je ale třeba pro takové Mexiko naprosto exotická. Pravda, dobýt Mexiko není zas tak nesplnitelný úkol – československé a české dějiny tady nejsou úplně neznámé. Víc v reportáži našeho kolegy Filipa Kandy.

videoMexiko
...
video video

Mexiko

Přejít na obsah dílu