Přírodní bohatství

8. 10. 2017

Čtvrtý největší ostrov světa, Madagaskar, bývá někdy označován jako ráj pro přírodovědce. Díky izolaci od okolního světa je zdejší fauna a flora unikátní. Jak ale říká autor reportáže Jiří Bálek, o to více je zranitelná. Ostrov ukrývá značné bohatství i pod zemí. Najdete tu jedno z největších světových nalezišť safírů. A právě mezi hledače drahokamů se s Objektivem podíváme.

videoMadagaskar: Přírodní bohatství
...
video video

Madagaskar: Přírodní bohatství

Mapa

Přejít na obsah dílu


Život na Madagaskaru

1. 5. 2016

Ostrov Madagaskar je odlehlý a izolovaný od okolního světa. Pestrá krajina, nádherná příroda, moře, málo turistů. Je to ideální místo na výlet. Obyvatelům se tam ale nežije právě nejlépe. Čtvrtý největší ostrov patří mezi nejchudší státy na světe.

videoŽivot na Madagaskaru
...
video video

Život na Madagaskaru

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vlakem po Madagaskaru

29. 3. 2015

Spolupracovníci Objektivu cestují za svými reportážemi těmi nejrůznějšími způsoby. Dnes vám ukážeme, že cílem může být i samotná cesta. Vlak, Madagaskar a monzunové deště. Víc už v následující reportáži.

videoVlakem po Madagaskaru
...
video video

Vlakem po Madagaskaru

Mapa

Přejít na obsah dílu


Madagaskar

19. 10. 2014

Taky se dokážete dlouho dívat na krásnou pohlednici a představovat si, že exotická místa sami navštívíte? My vám v této chvíli doručíme televizní pohlednici z nádherného Madagaskaru. Kamery Objektivu ho zachytily tak věrně, že chvílemi budete mít pocit, že jste tam taky.

videoMadagaskar
...
video video

Madagaskar

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vůně vanilky

24. 8. 2014

Teď vyrazíme do země, která voní vanilkou. Madagaskar je největším světovým producentem a exportérem. To ale není všechno. My vám teď ukážeme, že podobně příjemný – jako chuť vanilky – jsou i obyvatelé Madagaskaru. A taky vám prozradíme, jak je možné, že během dlouhých hodin ve vlaku – bez jídelního vozu – tam nebudete mít hlad.

videoVůně vanilky
...
video video

Vůně vanilky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pohoří Ankarana

8. 4. 2012

Na Madagaskar, čtvrtý největší ostrov na světě nemíří Objektiv zdaleka poprvé. Ukázali jsme už mnoho zajímavého. Před časem jsme se vydali třeba na sever do okolí přístavu Antsiranana, k Ambrovým horám a Tsingy Rouge. Dnes se posuneme jižněji a nahlédneme do málo prozkoumaného vápencového pohoří Ankarana. Tento ohromující komplex by vlastně mohl připomínat jakousi nedobytnou pevnost, v níž vodní hradby a kámen ostrý jako nůž společně chrání nespočet živočišných druhů. Víc už pro Objektiv odborník na slovo vzatý, kameraman a dokumentarista Jiří Bálek.

videoPohoří Ankarana
...
video video

Pohoří Ankarana

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kohoutí zápasy

4. 12. 2011

Oblíbenou zábavou tam jsou kohoutí zápasy. Jezdí se tam na lodích vytesaných z kmenů stromů. Populární domácí zvířata se jmenují zebu. Benzín se tankuje do plastových lahví a žije tam největší druh lemura na světě. Tak tohle všechno je typické pro Madagaskar – čtvrtý největší ostrov na světě. S Objektivem teď máte možnost ho projet doslova křížem krážem. Podíváme se i na místo odkud pocházejí prastaré posvátné stromy baobaby. Cestování po ostrově vůbec není snadné, vede tudy třeba jen jediná železniční trať a místní ji mají stále jako atrakci.

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sever ostrova

18. 10. 2009

Před časem jsme v Objektivu navštívili madagaskarský záliv Antongil a ostrůvek Nosy Mangabé. Tentokrát se z východního pobřeží přesuneme až na nejsevernější výspu Madagaskaru. Kolem zdejšího zálivu je podnebí daleko sušší než třeba v Antogilu, kterému, jak si možná vzpomenete – říkají domorodci trochu nelichotivě – „nočník“. My se ale dnes podíváme také do nedalekého horského pralesa a na závěr jsme připravili také jednu geologickou zajímavost.

videoMadagaskar: sever ostrova
...
video video

Madagaskar: sever ostrova

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nosy Mangabe

7. 12. 2008

Že naprosto netušíte, kde se nachází? Je to malinký ostrov nedaleko Madagaskaru. Dodnes není jasné, jak přesně ostrov získal svůj název. Jasné je ale to, že pokud byste se na ostrov vypravili, tak si rozhodně budete připadat jako v ráji, tedy alespoň co se přírody týče. A pokud byste si snad s sebou chtěli vzít svého psa, tak na to zapomeňte, psi totiž na Nosy Mangabe nesmějí, ano slyšíte dobře – psům je tam vstup přísně zakázán. V reportáži Objektivu se dozvíte proč!

videoMadagaskar: Nosy Mangabe
...
video video

Madagaskar: Nosy Mangabe

Mapa

Přejít na obsah dílu