Lázně

14. 1. 2018

První reportáž nás zavede do Lotyšska. Jen několik kilometrů za branami hlavního města Rigy najdete vyhlášené přímořské lázeňské město Jurmala. A ještě o kousek dál národní park Kemeri, kde si můžete dopřát rašelinové lázně. A uvidíte i jak vypadal takový letní byt v lázeňském letovisku na přelomu 19. a 20. století.

videoLotyšsko: Lázně
...
video video

Lotyšsko: Lázně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ligatne

19. 2. 2017

Ve třetí reportáži vyrazíme na místa, o kterých před pár roky ještě nikdo netušil. Sovětští vládci tu v druhé polovině minulého století nechali vybudovat ohromný protiatomový bunkr pro vyvolenou nomenklaturu. O jeho existenci donedávna neměli tušení ani obyvatelé okolních obcí a dnes představuje jednu z nejžádanějších atrakcí Lotyšska. Ještě předtím se ale projdeme nádherným národním parkem Gauja.

videoLotyšsko: Ligatne
...
video video

Lotyšsko: Ligatne

Mapa

Přejít na obsah dílu


Riga

20. 3. 2016

Čekají nás krásy největšího města Pobaltí. Hlavní město Lotyšska nezklame milovníky krásné architektury. Riga je podle autorů reportáže srdcem země, která si vás určitě získá.

videoRiga
...
video video

Riga

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sigulda

17. 5. 2015

Jen hodinu jízdy z lotyšské Rigy se nachází lázeňské město Sigulda, které je branou do jedné z části národního parku Gauja. Což je největší a také nejstarší národní park Lotyšska. Krajina je tu jen málo narušená lidskou činností a nachází se tu i nespočet historických památek. Tomuto romantickému kraji dokonce místní přezdívají Vidzemské Švýcarsko.

videoSigulda
...
video video

Sigulda

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zámky

1. 2. 2015

Po adrenalinových horách a drsných soubojích je čas si na chvíli vydechnout. Ukážeme vám místa, která jsou jako stvořená pro příjemný odpočinek. A nejsou daleko. Zámky na lotyšské řece Lielupe skrývají nejedno místo, které stojí za to vidět. Například rodiště jedné postavy z legendárního románu Babička.

videoZámky
...
video video

Zámky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Riga secesní

14. 12. 2014

V Objektivu někdy dovedeme cestovat i v čase. A právě takový pocit budete mít v následující reportáži. Vydáme se o celé jedno století zpátky, do doby secese, a míříme do lotyšské Rigy. Na počátku dvacátého století tu tehdy během krátkého období vyrostlo několik stovek nádherných secesních domů a z Rigy se tak stalo krásné a tak trochu tajemné město. Kromě architektury se Objektiv zajímal i o historii tradiční čokolády a černého balzámu.

videoRiga secesní
...
video video

Riga secesní

Mapa

Přejít na obsah dílu


Riga

6. 11. 2011

Teď je na řadě Lotyšsko, Mirek Karas a Riga. První zastavení zpravodaje České televize na jeho malé pouti po pobaltských městech pro Objektiv. Co nás čeká? Tak třeba pohledy na místní secesi, která vynesla centrum města na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Právě místní variantu pohledného architektonického stylu nikde jinde na světě nenajdete. Historie Rigy je ale pochopitelně mnohem starší a mnohem bohatší, setkáme s pozoruhodnými výboji románských a gotických stavitelů. Riga vždy žila a žije hudbou, mezi velikány, kteří tudy prošli, patří taková jména jako Wagner nebo Liszt. To, co ale Rigu dělá přitažlivou v každé době, jsou zejména lidé a jejich životní styl, který se často odbývá ve zvláštním sepětí s přírodou a živly. Mirek Karas si na žádné cestě pro Objektiv nenechá ujít blízká setkání, takže ani tentokrát neuděláme výjimku a ochutnáme společně místní specialitu. Dost už - pojďme rovnou do středu dění.

videoRiga
...
video video

Riga

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tradice

22. 11. 2009

V reportáži z Bali jsme prošli něco z exotických duchovních tradic velmi vzdálené kultury. Na barvité tradice ale můžeme narazit vlastně i skoro za humny. My se teď s naším reportérem Mirkem Karasem vydáme do Lotyšska a vrátíme se také v čase. Ke svátku narození Svatého Jana Křtitele, kterému v Lotyšsku říkají Jánis, a také k letnímu slunovratu. Od toho zimního nás dělí skoro přesně měsíc, a tak máme skvělou příležitost vychutnat si slunce nejdelšího dne v roce stejně jako letité rituály té nejkratší noci.

videoLotyšsko: tradice
...
video video

Lotyšsko: tradice

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bausko

7. 12. 2008

Objektiv osobně. Tentokrát bude naším průvodcem náš varšavský zpravodaj Miroslav Karas. A kam nás vezme? Tentokrát to nebudou žádné polské kulinářské speciality ani nic jiného v této zemi. Mirek se totiž vypravil do Lotyšska a pro Objektiv natočil reportáž na hradě Bauska. Ten se nachází několik desítek kilometrů od hlavního města Rigy. A Miroslav mimo jiné zjistil i to, proč má hrad na jedné straně tlustší zdi než na té druhé. Anebo proč na hrad jezdí novomanželé s tužkou a s papírem v ruce.

videoLotyšsko: Bausko
...
video video

Lotyšsko: Bausko

Mapa

Přejít na obsah dílu