Angkor

13. 3. 2016

Kambodža má za sebou krvavou minulost spojenou s Rudými Khméry a krutým diktátorem Pol Potem. Naštěstí už je to ale opravdu jen minulost. A jak říká autorka následující reportáže Markéta Nešlehová – Kambodža je krásná. Markéta se do země pravidelně vrací, zamilovala si ji. Dnes vás vezme do Angkoru, což je jak jistě dobře víte, tamní nejvýznamnější památka, zapsaná na seznamu UNESCO. Vezme vás ale i mezi místní obyvatele, doslova až k ním domů.

videoAngkor
...
video video

Angkor

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rudí Khmérové

2. 11. 2014

V následující reportáži vyrazíme do Kambodže. Připomeneme si těžké období z nedávné minulosti. Teror ultralevicové vlády si vyžádal milióny obětí. Dodnes ty, kteří ho přežili, ovlivnil i v úplných maličkostech. Kambodžané ale neztratili radost ze života. S Objektivem zavítáme i na místní svatbu.

videoRudí Khmérové
...
video video

Rudí Khmérové

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rudí Khmerové

30. 6. 2013

V Objektivu jsme nedávno objevovali poměrně málo známe stavitelské klenoty dávných civilizací, a to nedaleko legendárního komplexu Angkor v kambodžské džungli. Dnes nás čeká jiná možná stejně známá ale rozhodně neslavná kapitola khmerských dějin. Ano, míříme k Rudým Khmerům, mimořádně kruté maoistické diktatuře, která v zemi vládla jen několik let, ale zanechala opravdu nesmazatelné stopy.

videoRudí Khmerové
...
video video

Rudí Khmerové

Mapa

Přejít na obsah dílu


Údolí tisíce lingamů

9. 6. 2013

Také v závěrečné reportáži zůstaneme u architektury a památek, ovšem vrátíme se do pralesů jihovýchodní Asie. Filipíny vystřídá Kambodža a odkaz perských králů vyměníme za monumenty dávných khmerských civilizací. Budeme putovat asi 25 kilometrů na sever od proslulého hlavního chrámového komplexu Angkor. Míříme na místo, kterému se říká údolí tisíce lingamů, tedy k tradičním hinduistickým symoblům mytického stvoření a plodnosti.

videoÚdolí tisíce lingamů
...
video video

Údolí tisíce lingamů

Mapa

Přejít na obsah dílu


Výroba hedvábí

25. 5. 2008

Kambodža je oblíbeným cílem výprav, které nehledají all inclusive a pohodlí. Je to země, která se pozvolna vzpamatovává z devastující občanské války, a která má velmi složité přírodní podmínky. Právě proto se tady můžete setkat s životem, který jinde patří už dávné minulosti. Výroba hedvábí v kambodžském vnitrozemí, to je primitivní mechanika a hlavně šikovné ruce dělnic.

videoKambodža
...
video video

Kambodža

Přejít na obsah dílu