Hirošima

9. 10. 2016

V poslední reportáži se vypravíme do Japonska, do Hirošimy. Nejnavštěvovanějším místem je tam mírový park, který připomíná památku obětí svržené atomové bomby. Autor reportáže Daniel Novotný se setkal s potomkem několika z nich a zaznamenal jeho vyprávění. Navštívil také tamní muzeum, které celou událost připomíná. Hlavně vám ale ukáže, jaká je Hirošima dnes.

videoJaponsko: Hirošima
...
video video

Japonsko: Hirošima

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tokio

15. 5. 2016

A z mezinárodních vod směřujeme do Japonska. Přesněji do Tokia. Dnešní podobu tohoto města určitě znáte. My ale poodhalíme jeho minulost.

videoTokio
...
video video

Tokio

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lyžování

10. 4. 2016

Sněhové podmínky u nás poslední dobou lyžování zrovna dvakrát nepřejí. A už vůbec ne lyžování ve volném terénu. Skupina českých freeriderů – jak si vyznavači tohoto stylu říkají – se proto vydala za sněhem na nejsevernější z Japonských ostrovů, na Hokaidó. Zní to možná překvapivě, ale v posledních letech se tento japonský ostrov stává vyhledávanou lyžařskou destinací. Proč? Uvidíte sami v reportáži Martina Vrbického.

videoJaponsko: lyžování
...
video video

Japonsko: lyžování

Mapa

Přejít na obsah dílu


Město duchů

3. 4. 2016

Vyrážíme do Japonska. Barbora Šámalová nás vezme na místa, kam nejezdí nikdo. Právě naopak. Havárie jaderné elektrárny před 5 lety vyhnala z domovů desítky tisíc lidí. Barbora navštívila muže, který jako jediný zůstal.

videoJaponsko: město duchů
...
video video

Japonsko: město duchů

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tokio

6. 3. 2016

Hlavní město Japonska patří mezi největší na světě. Nás dnes v Tokiu čeká rušný život místních, uvidíme, kde oddychují, i kde se tam hledá štěstí.

videoTokio
...
video video

Tokio

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tokio

6. 12. 2015

Další reportáž vás zavede do země vycházejícího slunce. Přímo do hlavního města této země, do Tokia. Autor reportáže, náš spolupracovník Daniel Novotný do Japonska jezdí pravidelně a ve své reportáži vám přiblíží, jak tam místní lidé tráví volný čas a co rádi dělají o víkendu. Dozvíte se i to, co dělají, když mají nějaké přání.

videoTokio
...
video video

Tokio

Mapa

Přejít na obsah dílu


Festival v Kjótu

26. 7. 2015

Každé léto se v Kjótu koná oblíbený festival. A Objektiv tam samozřejmě nemůže chybět. Autor následující reportáže Daniel Novotný označil toto město za jedno z nejkrásnějších v Asii.

videoFestival v Kjótu
...
video video

Festival v Kjótu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kjóto

20. 7. 2014

Hned na úvod vyrazíme do Japonska. Přímo do kulturního centra země, do Kjóta. Při sledování reportáže budete mít pocit, že přímo cítíte vůni z čajoven. Prohlédneme si staré chrámy, barevné zahrady, na ulici potkáme gejši v tradičním kimono a dřevácích. Dýchne na nás pravá japonská atmosféra.

videoKjóto
...
video video

Kjóto

Mapa

Přejít na obsah dílu


Japonská svatba

29. 12. 2013

Tradiční japonské svatby jsou kvůli neustálému pronikání západní kultury pomalu na ústupu a většina mladých Japonců na dodržování jakýchkoliv svatebních rituálů dávno rezignovala. Kameramanka České televize Linda Vorlíčková měla možnost se tradičního japonského obřadu zúčastnit dokonce jako oficiální host nevěsty. A vy teď máte jedinečnou možnost se s Objektivem podívat, jak to na takové tradiční japonské svatbě vypadá.

videoJaponská svatba
...
video video

Japonská svatba

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nagasaki

7. 7. 2013

Nagasaki, japonské město, které se v historii stalo křižovatskou propojující západ a dálný orient. I z tohoto setkávání se zrodila konjuktura. A právě za tento úspěch muselo Nagasaki poněkud paradoxně zaplatit. Jaderný útok dnes připomínají jen vybrané monumenty a přístav město mají naštěstí dost zachovalých historických památek, které můžeme nabídnout.

videoNagasaki
...
video video

Nagasaki

Mapa

Přejít na obsah dílu


Šintoistický svátek

3. 2. 2013

Míříme do Japonska na jeden ze Šintoistických svátků Aki matsuri – slaví se tam na podzim po celém Japonsku. Ten, který uvidíte za malou chvíli, se jmenuje Ohara hadaka matsuri. Ohara proto, že se odehrává ve stejnojmenném městečku na ostrově Honšů na pobřeží Tichého oceánu. Necelých 100 km od Tokia. Skoro se dá říci, že tímto svátkem v Japonsku jeden rok končí a další začíná. Místní se každoročně na svátek strašně těší a s radostí se ho účastní. Náším průvodcem této třídenní slavnosti bude spolupracovník Objektivu Pavel Bednář a malý devítiletý chlapec Džuki.

videoŠintoistický svátek
...
video video

Šintoistický svátek

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ónaruto a Kóči

21. 10. 2012

Víte, kde byste našli jeden z nejdelších závěsných mostů na světě? V Japonsku. A právě tam teď míříme. A čeká vás skutečně neuvěřitelný zážitek plný adrenalinu. Jen si to představte - procházka po takzvané vyhlídkové promenádě, která vede přímo uvnitř mostu. Z výšky několika desítek metrů tak uvidíte úžinu Naruto, která je známá hlavně tím, že se tam tvoří ohromné mořské víry. A aby toho dobrodružství nebylo málo, Objektiv vás vezme i na loď. Ale nebojte, pak zpomalíme. Vydáme se totiž i do klidného města Kóči.

videoÓnaruto a Kóči
...
video video

Ónaruto a Kóči

Mapa

Přejít na obsah dílu


Úcta

29. 4. 2012

A teď už slibovaný výlet do Japonska. Jak říká zpravodaj České televize Tomáš Etzler, je to země, kde je respekt a ochota vidět na každém kroku. Setkáte se s ní takřka všude v běžném životě. Na vlakových nástupištích, v obchodech, anebo v restauracích. Zdvořilému chování se učí děti už ve školách. Ona třeba už jen taková typická japonská poklona není vůbec nic snadného. Poklonit se o trochu víc, nebo míň už totiž může něco znamenat. Anebo vyměnit si s někým vizitku? To je třeba se také správně naučit. Více už Tomáš Etzler.

videoÚcta
...
video video

Úcta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Výlov humrů

18. 3. 2012

Teď vás čeká opravdová perla. Spolu s Objektivem se totiž zúčastníte výlovu japonského humra Isébi. Říká se mu také japonský krab, nebo prostě jen velká kreveta. Japonští rybáři na ostrově Honšú jsou hodně uzavřenou skupinou, vůbec není snadné mezi ně proniknout. Většinou se tu tohle povolání dědí z generace na generaci a zkušenosti s výlovem se získávají i několik desítek let. Není to totiž vůbec nic snadného. A navíc, úspěch není nikdy zaručen. I ti zkušení někdy do přístavu přivezou jen sítě plné mořských řas. Náš spolupracovník Pavel Bednář se na jednu takovou rybářskou loď dostal. A jak sám říká, splnil si svůj klukovský sen.

videoJaponsko: Výlov humrů
...
video video

Japonsko: Výlov humrů

Mapa

Přejít na obsah dílu


Japonský venkov

4. 9. 2011

Když se před časem redakci Objektivu ozval český kameraman a režisér Pavel Bednář, který žije a působí v Japonsku, začali jsme se probírat možnými a hojnými tématy, která tato země nabízí. Nakonec se ústřední téma nadiktovalo samo, a to za dobře známých tragických událostí z předjaří letošního roku, kdy ostrovy obrovsky poničilo zemětřesení a vlny tsunami. Velmi dlouho jsme přemýšleli, jak ho vlastně zachytit právě v cestovatelském magazínu a neopakovat úhel pohledu klasického zpravodajství. Nakonec jsme našli způsob jak na to. A před Pavlem stál nelehký úkol – zachytit a popsat to, co neslo a nese Japonce dál, co jim propůjčuje klid a statečnost. Za těmito zdravými kořeny je potřeba putovat na japonský venkov mezi rybáře a farmáře. Není to snadná a krátká cesta. Ale podařilo se, Pavel se vrátil a připravil pro Objektiv velmi zajímavý dokument.

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nara

24. 4. 2011

První japonské hlavní město – to bývala Nara. Příjemné městečko, které se dá procestovat bez použití dopravního prostředku, postačí vám jen vaše nohy. Veškeré pamětihodnosti jsou tu doslova nahuštěné na jednom místě. Volně se tu potulují stovky jelínků, jsou symbolem města. Kdysi je považovali za boží posly a dodnes jsou pro Japonce něco jako národní poklad. Největší atrakcí je v Naře buddhistický chrám Todai-dži s ohromnou sochou Buddhy. A představte si, že v jednom z pilířů chrámu je díra o velikosti špendlíkové hlavičky a legenda praví, že kdo se jí protáhne, splní se mu přání.

videoNara
...
video video

Nara

Mapa

Přejít na obsah dílu


Japonsko III

2. 5. 2010

Tak a teď s Jiřím Márou a jeho rodinou zpátky na druhý konec světa do Japonska. Mimochodem je pozoruhodné, to zjištění, že ze všech zemí, které mladý cestovatel na vozíku už projel, se právě Japonsko chová k vozíčkářům jednoznačně nejpřátelštěji. Teď nás ale čeká závěr rodinné pouti a s ním navštěva romantických vodopáů v národním parku, jedno z nejúžasnějších akvárií světa s mořskými živočichy v Sace i dobře známé údolí, kde žijí zřejmě nejčistotnější opice na světě. A přesvědčíme se nakonec také, že i v údolí pekel se můžete cítit, no, jako v ráji.

videoJaponsko na vozíku III.
...
video video

Japonsko na vozíku III.

Přejít na obsah dílu


Japonsko II

2. 5. 2010

Velké výprava malé přerovské rodiny do Země vycházejícího slunce pokračuje. Víme, že Jirka Mára je kvůli těžké nemoci na vozíku, ale připomeňme ten pozoruhodný fakt, že je to právě on, kdo je hlavním inspirátorem ambiciózních expedic. Jeho handicapem se rodinný team nechá omezovat jen té míry, do níž je to nevyhnutelně nutné – tedy vlastně vůbec. Cestování pro Márovy tak není jen pohledem do exotické výkladní skříně přes skla auta nebo autobusu. Je taky o setkáních, zážitcích, vůni a chuti. I to je dobrý důvod k návštěvě japonsko-české rodiny a ochutnávce místních specialit.

videoJaponsko na vozíku II.
...
video video

Japonsko na vozíku II.

Přejít na obsah dílu


Japonsko I

2. 5. 2010

Cestovatele Jiřího Máru z Přerova tedy už z Objektivu znáte. Dnes osmnáctiletý mladík, kterého nevyléčitelná nemoc upoutala na vozík, dokázal svým nadšením pro cestování a exotické kraje strhnout celou rodinu. Dovedete si určitě představit, že několikatýdenní cesta do zámoří může znamenat pro vozíčkáře četné překážky a útrapy; zážitky a poznání ale stojí za to. Dokumentují to záběry, které Márovi už pořídili na Novém Zélandu, v Ekvádoru nebo na Galapágách – i ty jsme s Márovými mohli vidět už i v Objektivu. A dnes k nim nejnověji přibude zatím poslední výprava, a to až do Japonska. Jedna z nejneobvyklejších cestovatelských rodin v Česku vám ostrovy ukáže vlastní zvláštní perspektivou; na začátek si v krátkém sestřihu připomeneme a ukážeme, kam už se Márovi s vozíkem dostali.

videoJaponsko na vozíku I.
...
video video

Japonsko na vozíku I.

Přejít na obsah dílu


Architektura

7. 6. 2009

Po skvostech japonské architektury se vydal Martin Řezníček. V rubrice Objektiv osobně nám teď blíž představí hned několik staveb proslulého japonského architekta Kenza Tangeho. Svou trasu po slavných stavbách v Tokiu začal jak jinak než na stadionu Yoyogi, kterým Tange uchvátil svět v šedesátých letech. Tangeho odkaz žije dál i po mistrově smrti – důkazem je mrakodrap ve tvaru kukly, další z dominant současného Tokia. A Martin dokonce zjistil, že výtah tam nestaví v každém patře, proč? To už vám řekne sám.

videoJaponsko: Architektura
...
video video

Japonsko: Architektura

Mapa

Přejít na obsah dílu