Napříč Islandem

20. 8. 2017

Každý cestuje jinak, někdo rád odpočívá na pláži, jiný rád navštěvuje historické památky. A někdo sní o cestě na Island. Věříme, že vás není málo, a proto jsme pro vás připravili reportáž ze země, kde nebudeme odpočívat, ani se vzdělávat. Zároveň ale načerpáme energii a něco se dozvíme.

videoIsland: napříč Islandem
...
video video

Island: napříč Islandem

Mapa

Přejít na obsah dílu


Turistika

29. 1. 2017

Island se stal v posledních letech hitem. Ostrov má letos podle odhadů navštívit až milión osm set tisíc turistů, tedy šestkrát víc, než je tam obyvatel. Jak seveřané takový zájem o svoji zemi zvládají? Zažívá Island invazi turistů nebo tam jsou pořád místa, kde člověk na nikoho jiného nenarazí? Natáčela tam Veronika Pitrová.

videoIsland: turistika
...
video video

Island: turistika

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sopky, ledovce, vodopády

3. 4. 2016

Ostrov různých živlů, či místo, které má blíž k fantazii než k realitě. Vyrážíme na Island. Tento ostrov pod polárním kruhem si svou rozmanitostí získal už nejedno cestovatelské srdce. Věříme, že nezklame ani vás.

videoIsland: sopky, ledovce, vodopády
...
video video

Island: sopky, ledovce, vodopády

Mapa

Přejít na obsah dílu


Duhové hory

26. 10. 2014

Čeká nás návštěva magického ostrova, míříme na Island. Konkrétně do Duhových hor. Proč se jim tak říká, uvidíte už za malou chvíli. Autor reportáže Michal Čeliš dokonce říká, že chvílemi tam máte pocit, že jste se ocitli v pohádkových kulisách. A vidět Duhové hory, to je prý zážitek na celý život.

videoDuhové hory
...
video video

Duhové hory

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zlatý trojúhelník

6. 7. 2014

Po čase se s Objektivem opět vypravíme na Island. Nedaleko hlavního města Reykjavíku se nachází oblast, které se říká Zlatý trojúhelník Islandu. Je to jedna z nejnavštěvovanějších oblastí země. Zahrnuje památky a geologické zajímavosti – Tingvelir, což je tektonická trhlina, dále pak vodopády Gullfoss a gejzír Strokur.

videoZlatý trojúhelník
...
video video

Zlatý trojúhelník

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ledovce a sopky

22. 6. 2014

Island je ostrov ohně a ledu. Poměrně malé území láká svou různorodostí. Najdete tu ledovce i sopky, hory i pustiny. A k tomu legendy, které nevysvětlitelné přírodní jevy vysvětlují tak, že se stávají ještě tajemnějšími. Jste připravení na svět živlů a na jejich střety? Vyrážíme.

videoLedovce a sopky
...
video video

Ledovce a sopky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Grimsey

11. 5. 2014

Překročit severní polární kruh bývá lákadlem pro mnohé turisty. A jedním z míst, kde prestižní razítko do pasu můžou získat, je islandský ostrov Grimsey. Návštěvníci tu málokdy zůstávají na noc. Popravdě se není co divit. Malý ostrov v polární oblasti, kde nerostou stromy a kde teplota jenom málokdy vystoupí nad 10 stupňů Celsia, mnoho atrakcí nenabízí. Na návštěvníka muže působit dokonce až depresivně. Místní obyvatelé ale vyprávějí jiný příběh. A my se tam teď podíváme právě jejich očima.

videoGrimsey
...
video video

Grimsey

Mapa

Přejít na obsah dílu


Island

22. 5. 2011

Při výpravě na sever nemohli Márovi pochopitelně minout ani Island – zemi vulkánů a termálních pramenů. Čekaly je ledovce neuvěřitelných tvarů, sprcha u vodopádů i pohled do kráteru sopky. Dotkli se slávy filmových hvězd a připomněli si taky velké okamžiky moderní historie. Podstoupili i speciální rybářskou zkoušku a navštívili unikátní muzeum. Zkrátka bylo toho moc. Ovšem i tenhle podivuhodný ostrov procestoval Jirka Mára – jak jinak než na svém vozíku.

videoIsland
...
video video

Island

Mapa

Přejít na obsah dílu


Historie ostrova

7. 3. 2010

Vracíme se na Island. V sérii mapující výpravu českých cestovatelů už počtvrté. Je tu poslední závěrečný díl, který nás provede historií ostrova. A i tady má Island co nabídnout. Leží sice na nejzápadnější výspě Evropy tak trochu sám a ztracený v Atlantiku, ale přesto může jít v něčem vzorem. Jistě víte, že tady zasedal nejstarší parlament už v době, kdy se u nás pral Boleslav s Václavem o vladařský trůn, a že tu mocní světa, rozděleného železnou oponou, udělali tečku za studenou válkou. Ale nepředbíhejme, pro nás pro cestovatele je teprve ráno, a to je potřeba začít pořádnou studenou sprchou po islandsku.

videoIsland: historie ostrova
...
video video

Island: historie ostrova

Mapa

Přejít na obsah dílu


Přírodní síly

21. 2. 2010

Co dělá Island Islandem? Zcela jistě jsou to síly ukryté hluboko v podzemí, které tohle geologické mládě nad hladinou nesmírného Atlantiku formují skoro před očima. Pozoruhodné je, že se to celé neděje až na výjimky za velkého humbuku, ale jaksi skoro něžně. Kde jinde můžete postát na tektonickém zlomu mezi zemskými deskami, otřít se o nějaký ten sopouch nebo se v klidu projít po vychladlém lávovém poli? To všechno určitě v člověku provokuje zvláštní pocit, který islandská tradice a kultura zpracovala do zvláštních pohádek a bájí. A my z toho všeho trochu spolu s výpravou na palubě české karosy ochutnáme.

videoIsland: přírodní síly
...
video video

Island: přírodní síly

Mapa

Přejít na obsah dílu