Telavi

19. 3. 2017

Je sice teprve dopoledne, my ale vyrazíme na cestu za vínem. Do země, kde se jeho historie začala psát před 8 tisíci lety. Karolína Kočí nás vezme do gruzínského města Telavi.

videoGruzie: Telavi
...
video video

Gruzie: Telavi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kazbegi

11. 12. 2016

I v dalších minutách vyrazíme za lidmi, kteří vsadili na práci vlastních rukou. Nepůjde o výrobu luxusních pochutin. Život v gruzínských horách má svoje kouzlo, ale i vysokou cenu.

videoKazbegi
...
video video

Kazbegi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Čeští dobrovolníci v horách

7. 8. 2016

Každé léto vyrážejí do gruzínskych hor čeští dobrovolníci, aby zachraňovali místní historii. My teď vyrazíme do odlehlých částí tohoto státu spolu s nimi. Ochutnáme místní speciality, osedláme koně a vyrazíme na místa, kam cesta trvá dlouho, ale stojí za to.

videoGruzie: Čeští dobrovolníci v horách
...
video video

Gruzie: Čeští dobrovolníci v horách

Mapa

Přejít na obsah dílu


Šatili

8. 5. 2016

Gruzínská obec Šatili je polovinu roku odříznutá od světa – leží těsně u hranice s ruským Čečenskem a cesta tam trvá z gruzínské metropole Tbilisi, terénním autem za ideálního počasí osm hodin. V zimě se sem ale nedostanete vůbec. Když se tam před několika lety autoři následující reportáže – Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach, vydali poprvé, museli se vrátit. Ale nevzdali to a zkusili to znovu. A vyšlo to. Odměnou jim byla úchvatná kavkazská příroda a nejen to. Tady je jejich reportáž.

videoŠatili
...
video video

Šatili

Mapa

Přejít na obsah dílu


Racha

6. 3. 2016

Svět má různé tváře. Uspěchané hlavní město Japonska teď vyměníme za hluboké lesy v Gruzii. Hned na úvod uvidíme výrobu medu, ochutnáme místní víno. Život v této krajině ale není úplně jednoduchý.

videoRacha
...
video video

Racha

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tbilisi

6. 9. 2015

Má víc než 2 000 let, i přesto se mu říká svěží perla Kavkazu. Tbilisi v Gruzii bylo dějištěm mnohých krvavých událostí, ale také místo, které stojí za návštěvu. Jeho dvě tváře nám ukáže autor následující reportáže David Jakš.

videoTbilisi
...
video video

Tbilisi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Křesťanské jeskyně

26. 1. 2014

O Gruzii je dobře známo, že po celá staletí byla ochráncem křesťanské víry před silnými, zejména muslimskými vlivy, které přicházely z Osmanské a Perské říše. Kněží a věrozvěsti se často schovávali v jeskynních a skalních chrámech po celé zemi. A právě do některých z nich vás teď Objektiv zavede.

videoKřesťanské jeskyně
...
video video

Křesťanské jeskyně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Abcházie

13. 10. 2013

Je to úchvatný kraj světa ovšem s nepříznivým osudem. Kdysi měla Abcházie svůj věhlas jako sovětská riviéra, rekreovaly se tu na dva miliony turistů ročně. Začátkem 90. let vláda vyhlásila nezávislost a jako odpověď přišla válka s Gruzií, země se z ní nevzpamatovala dodnes. Dnešní Abcházie je malým, ale hrdým státem. Stále sice patří formálně ke Gruzii, zakládá si ale na své samostatnosti, i když kromě Ruska, Venezuely a Nikaraguy ji skoro nikdo neuznal. Jak se tam žije a cestuje? O tom už více v reportáži Tomáše Vlacha.

videoAbcházie
...
video video

Abcházie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vojenská cesta

23. 9. 2012

Když v polovině minulého století hledalo carské Rusko cestu k teplým jižním mořím, směrem k perské hranici ji prošlapávali nejprve geodeti a v patách jim šli stavební inženýři a pak - vojáci. V těžce přístupném, nebezpečném terénu vybudovali pod velením generála Jermolova legendární Vojenskou gruzínskou cestu. Tahle silnice funguje na žhavé linii dodnes – spojuje ruský Vladikavkaz a gruzínskou metropoli Tbilisi. Jak sami uvidíte – cesta je to opravdu spektakulární!

videoVojenská cesta
...
video video

Vojenská cesta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jeskynní komplex Vardzia

11. 12. 2011

Pojeďme výlet do jeskyní. Míříme na jih Gruzie. Přímo do historického jeskynního komplexu Vardzia. Do skal ho tu vytesali už ve 12. století. Vznikl tam unikátní labyrint chodeb a mnišských modliteben. Dodnes tam v jeskyních prý několik mnichů žije. Z velké většiny je ale komplex otevřený turistům. Při prohlídce si tam prý připadáte jako na obří prolézačce. Ve své době měla ve Vardzii sídlo i slavná královna Tamara Gruzínská. Říká se, že tam měla do skal vytesaných několik stovek místností.

videoJeskynní komplex Vardzia
...
video video

Jeskynní komplex Vardzia

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kamenné věže ve Svanetii

8. 5. 2011

Slyšeli jste už někdy o kamenných věžích ve Svanetii? Že ne? A vidíte, přitom jsou to absolutně nejstarší stavby na celém Kavkazu. Od roku 1996 jsou i na seznamu světového dědictví UNESCO. Lidé v Gruzii je považují za symbol odvahy. Proč vlastně? A k čemu vůbec kamenné věže sloužily? Tak přesně na tyto otázky vám odpoví následující reportáž z tajuplné horské Svanetie.

videoKamenné věže ve Svanetii
...
video video

Kamenné věže ve Svanetii

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lanovky

30. 5. 2010

A teď už slibované lanovky namísto klasické městské hromadné dopravy. V gruzínské Čiatuře lidé skutečně jezdí do práce nebo třeba na nákupy namísto autobusem lanovkou. Pro město v hlubokém kaňonu jsou totiž lanovky tím nejvhodnějším dopravním prostředkem. Síť pěti lanových drah tu postavili ještě za sovětských dob, nejstarší lanovce je šedesát, nejmladší čtyřicet let. A díky obětavosti personálu slouží bez větších oprav dodnes.

videoGruzie: Lanovky
...
video video

Gruzie: Lanovky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sevantie

21. 3. 2010

Většina z nás zamířila v zimě samozřejmě do českých hor, a když za hranice, tak do Alp a Tater. Vzít to až na jihozápadní výspu Asie do gruzínské Svanetie ale asi napadlo jen málokoho, naštěstí pro nás ovšem tuhle cestu podniknul i redakční kolega Tomáš Vlach. A ten v kraji, který šplhá až ke třem tisícům metrů nad mořem, nevynechal nic podstatného – místní monumenty, ale ani lyže.

videoGruzie: Svanetie
...
video video

Gruzie: Svanetie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kult Stalina

24. 1. 2010

Poslední dnešní zastávkou bude Gruzie, o své zážitky z této země se s námi podělí reportér Tomáš Vlach. K sovětské historii mají v Gruzii spíše vlažný vztah. Na jeden z největších a současně i nejstrašnějších symbolů té doby tu ale nedají dopustit. Josif Vissarionovič Stalin, vlastním jménem Džugašvili, se v Gruzii narodil a hlavně starší generace ho tu chová až v posvátné úctě. Tomáš nás vezme na místa, kde Stalin začal kariéru komunistického revolucionáře a samozřejmě že si na své cestě kladl i otázku, co je na kultu Stalina dodnes tak přitažlivého.

videoGruzie: kult Stalina
...
video video

Gruzie: kult Stalina

Mapa

Přejít na obsah dílu


Meschetie

6. 12. 2009

Gruzínská Meschetie, kraj v samém koutě neklidné země mezi arménskou a tureckou hranicí, nepatří mezi turisticky navštěvované destinace. Přesto tu na připomínky historie narazíte na každém kroku. Mají co dělat hlavně s křesťanstvím. Ke světovým unikátům patří přes 1300 let starý skalní palác Vardzia. A v zapomenutí tu dožívá také několik desítek posledních příslušníků pravoslavné sekty Duchoborů, které sem do vyhnanství poslal ruský car.

videoGruzie: Meschetie
...
video video

Gruzie: Meschetie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kachetie

29. 3. 2009

Gruzie – to je země, kde zahájíme aktuální vydání Objektivu. Vypravíme se do oblasti, kde není ani moře, ani nejvyšší kavkazské štíty. Míříme na východ země do Kachetie. A prý je to vůbec nejkrásnější místo v celé Gruzii. Někdejší království pod Kavkazem je proslulé výborným vínem a neuvěřitelným množstvím historických památek, které tu jsou doslova na každém kroku. V Kachetii žije přes deset různých národů, včetně muslimských Kistínců v nechvalně proslulém údolí Pankisi. Turisté Kachetii zatím opomíjejí, ale v reportáži Tomáše Vlacha se sami přesvědčíte, že pohostinnost mezi mísními je tu o to větší.

videoGruzie: Kachetie
...
video video

Gruzie: Kachetie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kláštery

15. 2. 2009

Vzdali se světských radostí a vybrali si taková místa pro život, kde je třeba bojovat o holou existenci. Řeč je o pravoslavných mniších, kteří v Gruzii osídlují odlehlé kláštery. Kromě každodenních meditací se tu starají o rozpadající se památky a neodbudou nikoho, kdo se u nich zastaví na kus řeči. Kdysi dávno byl život v klášteře prestižní záležitostí, dnes zájemců ubývá. Po stopách novodobých poustevníků se v Gruzii vypravil Tomáš Vlach, osobně.

videoGruzie: kláštery
...
video video

Gruzie: kláštery

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tbilisi

18. 1. 2009

A je tu také naše pravidelná rubrika Objektiv osobně. Dnes ji pro vás připravil náš moskevský zpravodaj Josef Pazderka. A kam nás vezme? Bude to jeho oblíbená Gruzie. Vezme vás na procházku hlavním městem Tbilisi. Možná po shlédnutí reportáže budete přemýšlet o tom, že se tam někdy určitě musíte podívat. Josef vás mimo jiné vezme do místní vyhlášené restaurace a dozvíte se jak chutná chačapuri, nebo pchali.

videoGruzie: Tbilisi
...
video video

Gruzie: Tbilisi

Mapa

Přejít na obsah dílu