Mindoro

17. 7. 2016

V následující reportáží míříme na Filipíny na ostrov Mindoro. Zlomek tamních obyvatel tvoří příslušníci původního kmene Mangan. Není jednoduché s nimi navázat kontakt, protože jsou opatrní. Autor následující reportáže Daniel Dedara měl to štěstí, že místní ho mezi sebe pustili. Máte teď jedinečnou možnost nahlédnout do jejich života.

videoMindoro
...
video video

Mindoro

Mapa

Přejít na obsah dílu


Guiuan

19. 6. 2016

Naše spolupracovnice Karolína Kočí se vypravila na Filipíny. Ukáže vám, jak to vypadá v tamní škole, nebo co lze koupit na místním trhu. A zjišťovala i co dělají místní muži, když jsou ženy na tržišti. Troufnete si odhadnout? Dozvíte se v naší reportáži.

videoGuiuan
...
video video

Guiuan

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vánoce

27. 12. 2015

Užili jste si Vánoce? A říkáte si někdy, že ty svátky utekly příliš rychle? Pojďte teď s námi na Filipíny, kde mají nejdelší vánoční svátky na světě. Čeká nás dobré jídlo, vánoční koledy, Pražské jezulátko. Vlastně všechno, co známe i my. Ale i tak úplně jiné.

videoVánoce
...
video video

Vánoce

Mapa

Přejít na obsah dílu


Původní kmeny

7. 6. 2015

Spravedlivě se dělí o jídlo. Nemají rádi konflikty, slovo válka dlouho nepoznali, raději ho nahrazovali slovem mír. A skutečně existují. Mluvíme o příslušnících kmenů, které žijí na Filipínách. A všemi silami se brání tomu, aby je pohltila moderní doba. Jak se jim to daří? Zjišťoval autor reportáže Daniel Dedera.

videoPůvodní kmeny
...
video video

Původní kmeny

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lidé ze skal

22. 3. 2015

Filipínský ostrov Palawan – tam se vydáme právě teď. Vezmeme vás mezi příslušníky kmene Tau´t bato, což by se dalo přeložit jako Lidé ze skal. Proč se jim přezdívá právě takto? To se dozvíte už za chvíli. Žijí v totálním souznění s přírodou, která je v této části světa naprosto nádherná. S lidmi s kmene Tau´t bato se třeba můžete s Objektivem vydat na lov ryb. A nečekejte žádné rybářské pruty.

videoLidé ze skal
...
video video

Lidé ze skal

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ati Atihan

25. 1. 2015

Panay je jeden z filipínských ostrovů a každý rok v lednu se tam koná festival s půvabným názvem Ati Atihan. Patří k němu samozřejmě tanec, hudba, zpěv, barevné kostýmy a také náročné přípravy – město Kalibo, kde se svátek odehrává, se zkrátka snaží ukázat jen to nejlepší z nejlepšího. Není se co divit, protože svátek Ati Atihan je považován za průkopníka všech slavností na Filipínách vůbec.

videoAti Atihan
...
video video

Ati Atihan

Mapa

Přejít na obsah dílu


Spratlyho ostrovy II

28. 12. 2014

Cíl Tomášovy cesty je jedna rezavá loď, kterou hlídá pár vojáků. Přivezou je sem vždy na pár měsíců. Jen málokdo měl šanci vidět, jak vypadá jejich běžný den. Na starém vraku odolávají silné převaze čínského loďstva. I samotná cesta k strategické lodi na sporném území byla pro Tomáše velmi napínavá.

videoSpratlyho ostrovy II
...
video video

Spratlyho ostrovy II

Přejít na obsah dílu


Spratlyho ostrovy I

28. 12. 2014

Objektiv staví mosty i tam, kam žádné nevedou. Dnes vás na jedno takové místo zavedeme. Náš kolega Tomáš Etzler vyrazil na Spratlyho ostrovy. Trvalo mu šest měsíců, než získal povolení vyrazit. Několik dní cesty, aby se tam dostal. A hodiny nejistoty, zda se vrátí zpět. Uvidíte boj, kde proti sobě stojí loďstvo jedné světové velmoci a malá posádka na starém rezavém vraku.

videoSpratlyho ostrovy I
...
video video

Spratlyho ostrovy I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Guiuan

2. 2. 2014

Filipíny běžně nabízejí exotiku a pohodovou atmosféru. Jak ale všichni víme, koncem loňského roku ji narušil tajfun Hajan – s rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu to byl zatím nejsilnější živel svého druhu, který se kdy podařilo změřit. Filipínci dodnes likvidují spoušť, kterou za sebou zanechal. Pomáhají jim i zahraniční humanitární organizace. Reportér Tomáš Vlach tam strávil měsíc jako koordinátor humanitární organizace Člověk v tísni, v jednom z nejvíce postižených míst v Guiuanu. A vše přitom sledoval i s kamerou.

videoGuiuan
...
video video

Guiuan

Mapa

Přejít na obsah dílu


José Rizal

3. 11. 2013

Jak zpívá Billy Joel – jen ti dobří nebo nejlepší umírají mladí. To určitě platí pro José Protasia Rizala Mercada y Alonsa Realonda známého spíš jako José Rizal. Proslulý básník a prozaik, vynikající lékař a hlavně největší z Filipínských hrdinů, který proti násilí španělské koloniální moci nepozvedl nic než svůj hlas. Za to musel v pětatřiceti letech zemřít před popravčí četou. Jeho odkaz ale stále žije i po více než sto letech, jak v následující reportáži dokládá Pavel Zvolánek, znalec Filipín na slovo vzatý.

videoJosé Rizal
...
video video

José Rizal

Mapa

Přejít na obsah dílu


Přežití v džungli

9. 6. 2013

Teď poněkud přitvrdíme. Nabízíme kurz přežití v tropické džungli. To, co museli kdysi absolvovat povinně američtí vojáci v rámci svého výcviku pro boje ve Vietnamu, je dnes k mání za peníze na Filipínách. My vám samozřejmě nemůžeme v jediné reportáži naservírovat kompletní menu, ale ukážeme alespoň pár vychytávek, jak vyjít jen s tím, co nabízí drsná, ale štědrá příroda tropů jihovýchodní Asie.

videoPřežití v džungli
...
video video

Přežití v džungli

Mapa

Přejít na obsah dílu


Velikonoce

5. 5. 2013

Na závěr si připomeneme Velikonoce. Ukážeme vám, jak si v nejpočetnější katolické zemi Asie, na Filipínách, každoročně připomínají ukřižování Ježíše Krista. Možná jste o tom už slyšeli, jde skutečně o zážitek pro otrlé povahy. Uvidte tu zfanatizované věřící, jak si bičují záda a dokonce se dobrovolně nechávají přibít na kříž. Kritici tvrdí, že je to jen podívaná pro turisty, jiní na tento každoroční rituál nedají dopustit.

videoVelikonoce
...
video video

Velikonoce

Mapa

Přejít na obsah dílu


McArtur

7. 10. 2012

Míříme na ostrov blízko filipínského Luzonu v Manilské zátoce. Jak už řečeno nevyniká svými rozměry - pouhých pět kilometrů čtverečních. Jeho místo v dějinách je ale nepřehlédnutelné. Sehrál důležitou roli v průběhu obou světových válek a zejména v té druhé se tady psaly významné kapitoly. Víc už nabízí reportér Pavel Zvolánek.

videoMcArtur
...
video video

McArtur

Mapa

Přejít na obsah dílu


Čínské hřbitovy

30. 9. 2012

Naším cílem budou tentokrát hřbitovy. Ano, vidíte dobře. Vydáme se na hodně neobvyklá místa posledního odpočinku. Jedním z nich je takzvaný čínský hřbitov ve filipínské Manile. Pokud bychom vám to teď neprozradili, tak byste si ani v nejmenším nemysleli, že jste na hřbitově. Je to totiž hodně zvláštní hřbitov, vypadá spíš jako honosné sídlo společenské smetánky.

videoČínské hřbitovy
...
video video

Čínské hřbitovy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mactan

23. 9. 2012

Teď míříme na Mactan – jeden z Filipínských ostrovů, mimochodem tak malý, že by patrně uniknul naší pozornosti, nebýt toho, že se stal dějištěm událostí bezmála světodějných. Však si je tam dodnes rádi připomínají. O co jde (?), to si necháme jako jedno z malých překvapení v naší reportáži. Naznačíme snad jen tolik, že na Mactan se jezdí tak trochu i za dobrou muzikou…

videoMactan
...
video video

Mactan

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pinatubo

9. 9. 2012

Pinatubo, vulkán v Zambaleských horách na Filipínách na jihozápadě ostrova Luzon. Na začátku devadesátých let právě tady došlo k druhé nejprudší sopečné explozi ve 20. století. Mohutné řádění živlů nemohlo zůstat bez následků, které jsou patrné dodnes, a to i tam, kde bychom to popravdě ani nečekali.

videoPinatubo
...
video video

Pinatubo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Věznice Iwahig

4. 3. 2012

Míříme na Filipíny. A taky do vězení. Ano, slyšíte dobře, Objektiv vás opravdu teď vezme do vězení. Ta v Asii patří k těm nejtvrdším na celém světě. Dostat patnáctiletý trest znamená de facto rozsudek smrti. Už ale existují země, které zkoušejí najet na mírnější režim. A jednou z nich jsou právě Filipíny. Míříme na ostrov Palawan do věznice Iwahig.

videoVěznice Iwahig
...
video video

Věznice Iwahig

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jamu

10. 7. 2011

Zázračná medicína, která pochází z Indonésie a léčí lidi už po staletí - to je Jamu. Vyrábí se prý z přibližně 150 bylinek. Postup výroby prý vznikl tak, že místní lidé pozorovali zvířata, jak se chovají, když trpí bolestí a jaké rostliny vyhledávají. Účinky Jamu jsou široké, až neuvěřitelně, ostatně uvidíte sami. Zaměříme se ale i na hřebíčkové cigarety, které zdraví škodí snad ještě víc než obyčejné cigarety, v Indonésii jsou ale neuvěřitelně populární. Čím to asi bude?

videoJamu
...
video video

Jamu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Negros

15. 5. 2011

Další reportáž bude hodně sladká. Míříme na třetí největší ostrov Filipín, na ostrov Negros. S cukrovou třtinou se tu potkáte doslova na každém kroku. Cukr je tu vším. A představte si, že je dost pravděpodobné, že cukr v limonádě, nebo v čokoládě, kterou teď máte třeba v ruce, pochází právě z ostrova Negros. Cukru tu přezdívají sladké zlato. Čeká nás výprava do tamního cukrovaru, ale nebojte, pokud zrovna nejste na sladké, máme něco i pro vás.

videoNegros
...
video video

Negros

Mapa

Přejít na obsah dílu


Boracay

13. 2. 2011

Míříme na Filipíny a nabízíme jeden z největších sluncem prozářených klenotů ostrovní země – pláž Boracay. Znalci tenhle kousek pobřeží, který zdatně konkuruje podobným destinacím v Jihovýchodní Asii, Karibiku nebo Indickém oceánu, řadí k nejkrásnějším na světě. Nakonec, kdo se třeba rád potápí, zná tohle místo dobře alespoň z bedekrů. Ale kromě nekonečného lenošení a podvodních hrátek se na Boracaji dá provozovat i spousta další věcí, třeba adrenalinový kiteboardnig. Nepředbíhejme, ale protože tohle vše má pro nás v barvě publicista a plážový inženýr Pavel Zvolánek.

videoFilipíny: Boracay
...
video video

Filipíny: Boracay

Mapa

Přejít na obsah dílu


Filipiny: Imelda Marcos

28. 11. 2010

Víte kde byste našli největší botu na světě? Ve filipínské Marikině. Leží jen kousíček od hlavního města Manily. Největší bota patří rozhodně mezi zdejší turistické šlágry. Není se co divit dostala se dokonce i do Guinessovy knihy rekordů. Marikině se přezdívá „filipínské hlavní město obuvi“. Najdete tu dokonce i muzeum bot. A ne ledajakých. Ve sbírce mají boty nejrůznějších slavných politických osobností a její velkou část tvoří boty bývalé první dámy Imeldy Marcos.

videoFilipiny: Imelda Marcos
...
video video

Filipiny: Imelda Marcos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Cebu

31. 10. 2010

Tančící vězni v oranžových uniformách a pocta Michaelu Jacksonovi. Pamatujete? Taky jste to slavné video viděli? Na internetu ho tehdy zhlédly miliony lidí. Možná už víte, že je řeč je o kriminálnících z vězení na filipínském Cebu. A nejen za nimi se podíváme v následující reportáži. V tomto městě totiž tančí naprosto každý. Jen si to představte: policista, který zatancuje jen proto, aby měli lidé lepší den. A co udělají ti, kteří se nezdravě přetláskají dobrotami? Ano, tušíte správně – půjdou si zatančit.

videoFilipíny: Cebu
...
video video

Filipíny: Cebu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Táál

14. 6. 2009

Největší filipínský ostrov se jmenuje Luzon. A pokud byste se tam místních zeptali, kde leží Táál, tak byste dostali hned několik různých odpovědí. Táál je tam totiž klíčový název. Někdo by vás poslal k činné sopce, jiný k jezeru a další třeba do prastarého koloniálního města. To všechno má totiž na Filipínách název Táál. Takže rada pro případné turisty: rozhodně musíte vědět, který Táál přesně chcete vidět. Všechny ale rozhodně uvidíte v Objektivu.

videoFilipíny: Táál
...
video video

Filipíny: Táál

Mapa

Přejít na obsah dílu


Město Vigan

12. 10. 2008

Filipíny a město Vigan – tam míříme právě teď. Ano, to je přesně to místo kde platí občas trochu absurdní zákazy, jak jsem říkala v úvodu. A proč? To se dozvíte už za malou chvíli. Hodně to souvisí i s tím, že město je na seznamu světového dědictví UNESCO, a to kvůli architektuře. Město podobného rázu totiž nenajdete nikde po celé Asii.

videoFilipíny: město Vigan
...
video video

Filipíny: město Vigan

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vězení

31. 8. 2008

Naší první zastávkou budou Filipíny a hned na začátku můžeme slíbit hodně. Potkáme tady nejenom nedotčenou krásu tropické přírody, ale navštívíme poněkud zvláštní vězení, ze kterého se skoro neutíká. Proč taky, když tu vězeň může při troše štěstí pobývat i se svou rodinou. Taky se dostaneme na soukromý ostrov, který se dal ještě celkem před nedávnem, pořídit za cenu většího rodinného domu třeba v Praze. Víc už v reportáži Pavla Zvolánka.

videoFilipíny
...
video video

Filipíny

Přejít na obsah dílu


Luzon

27. 4. 2008

Největším a nejlidnatějším ostrovem filipínského souostroví je Luzon. Jeho severní částí se táhne rozsáhlé pohoří Kordillery a právě tady najdete proslulé rýžové terasy. Skoro se až nechce věřit, že je to práce jen a jen lidských rukou. Stavěly je desítky generací příslušníků kmene Ifugao, který zdejší hory obývá. Není divu, že o terasách se někdy hovoří jako o osmém divu světa.

videoFilipíny
...
video video

Filipíny

Přejít na obsah dílu