Objevy

28. 2. 2016

Na začátku února oznámili čeští egyptologové další převratný objev. Byl to 18 metrů dlouhý dřevěný člun nalezený v jedné z aristokratických hrobek. Měl sloužit duši zemřelého při plavbě posmrtným životem. Na místo nejen tohoto, ale i dalších světově proslulých objevů českých archeologů se vydal náš blízkovýchodní zpravodaj Jakub Szántó.

videoobjevy
...
video video

objevy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Freediving

31. 8. 2014

A naposledy si připomeneme jednu z reportáží, které jste měli možnost v Objektivu vidět během roku. Vzpomínáte na freedivery – tedy potápěče na jeden nádech a jejich nádherné záběry z mořských hlubin? V Objektivu jsme vám během roku nabídli hned několik reportáží. Teď si připomeneme jejich potápění u břehů Egypta.

videoFreediving
...
video video

Freediving

Mapa

Přejít na obsah dílu


Thistlegorm

20. 4. 2014

A teď už vás čeká slibovaný výlet do mořských hlubin. Vydáme se k jednomu z nejkrásnějších a nejslavnějších vraků, jaký kdy byl na mořském dně objeven. Jde o vrak britské lodi Thistlegorm. Čeká vás opravdu nádherná podívaná. Pod mořskou hladinu se vydáme spolu s takzvanými freedivery, neboli potápěči na jeden nádech. K ponorům nepoužívají kyslíkové bomby. A je až neuvěřitelné, jak hluboko pod hladinu jsou schopní se na jeden nádech dostat.

videoThistlegorm
...
video video

Thistlegorm

Mapa

Přejít na obsah dílu


Freediving

12. 1. 2014

Před námi je Egypt, ovšem jiný než bychom asi čekali. Bude to Egypt takříkajíc na jeden nádech. Potápění zcela určitě patří k nejpřitažlivějším aktivitám v této neklidné zemi. Ale freediving, který získává stále více příznivců, přináší nové rozměry. Výlet pod mořskou hladinu jen na lehko, bez složitého vybavení a zásob kyslíku vyžaduje opravdu velkou obezřetnost, kondici a respekt. Nabízí tak unikátí pohledy pod hladinu moře.

videoFreediving
...
video video

Freediving

Mapa

Přejít na obsah dílu


Abúsir

16. 12. 2012

Abusír by byla jen malá, obyčejná egyptská vesnice… Této nezajímavé charakteristiky ji zbavili egyptologové, kteří východně od ní už několik desetiletí odhalují rozsáhlé pohřebiště. Češi, kteří tam patří mezi ty nejzdatnější, zakončili tuto sezónu senzačním objevem hrobu princezny Šeret Nepti z 5. dynastie. Výzkum místa, kam její ostatky dva a půl tisíce let před naším letopočtem uložili, přitom ještě zdaleka neskončil. Pro Objektiv v Egyptě natáčel Martin Rusek.

videoAbúsir
...
video video

Abúsir

Mapa

Přejít na obsah dílu


Beduíni

15. 7. 2012

Víte, který pokrm patří mezi nejstarší jídlo, které kdy připravil člověk? Prý je to beduínský chleba, kterému se říká fatir. V následující reportáži nahlédneme právě do světa beduínů. Vydáme se za nimi do Egypta. Jejich život v nehostinné poušti vůbec není snadný. Většinou všechno, co vlastní, je pár velbloudů, oslů a šperků. Kdysi beduíni věřili, že každý host, který se k nim dostal, je hostem přímo od Boha a je třeba se o něj náležitě postarat a tahle pohostinnost jim zůstala dodnes.

videoBeduíni
...
video video

Beduíni

Mapa

Přejít na obsah dílu


Velbloudi

4. 12. 2011

Kolik stojí velbloud? Tušíte? Já jsem si netroufala ani tipnout, ale Hanka Scharffová mi to prozradila. V Egyptě na tamním největším velbloudím trhu za tato zvířata obchodníci zaplatí v přepočtu i 35 tisíc korun. Za co se nejvíc platí a proč? A jak to vůbec na takovém velbloudím trhu vypadá? A je pravda, že cvičený velbloud se prodá za více peněz? A popravdě, lze vůbec tato zvířata naučit nějakým povelům? Hanka tohle všechno zjistila a ještě spoustu dalšího. Třeba proč většina velbloudů na trhu stojí jen na třech nohách.

videoVelbloudi
...
video video

Velbloudi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rozhovor s Hanou Scharffovou

14. 8. 2011

Egypt je země, která se zásadně změnila, a přímo Hanky Scharffové jsme se zeptali, jak na Egypt vzpomíná. Zajímalo nás i jaké měla prázdniny a jaké jsou její plány na zbytek léta.

videoRozhovor s Hanou Scharffovou
...
video video

Rozhovor s Hanou Scharffovou

Přejít na obsah dílu


Koptské vánoce

14. 8. 2011

V srpnových speciálních vydáních Objektivu jsme se rozhodli, že si připomeneme zajímavé reportáže, které jste měli možnost vidět v průběhu roku. Dnes se vracíme o půl roku zpátky, k cestě Hany Scharffové do Egypta. Prožila tam koptské vánoce a pro Objektiv zachytila jejich jedinečnou atmosféru. V dnešní době tvoří Koptové křesťanskou menšinu hlavně v Egyptě. Setkáte se s nimi i v jiných státech, ale spíše výjimečně. Jak vůbec vypadají koptské vánoce, v čem se liší od těch našich a kdy přesně se slaví? Tak přesně na tyhle otázky vám odpoví právě Hanka Scharffová.

videoKoptské vánoce
...
video video

Koptské vánoce

Mapa

Přejít na obsah dílu


Loď La Grace

1. 5. 2011

Dnes v Objektivu podnikneme cestu za jedním splněným dětským snem. Vypravíme se do Egypta na pobřeží nádherného Rudého moře. Parta českých námořníků  dobrodruhů se rozhodla, že si právě tady ten svůj dětský sen splní. Všechno to začalo, když byli ještě malí. Asi každý kluk si někdy představoval, jak se plaví po moři. Někoho to časem pustí, jiného ne. A jak to pak vypadá, když po tom samém jako v dětství toužíte i v dospělosti? V tomhle konkrétním případě asi takhle: Nejprve bylo třeba najít plány, podle kterých se dá taková vysněná loď postavit. Sice se to lehce řekne, ale jen tohle trvalo několik let. Samotná stavba lodi taky  všechno totiž probíhalo jako za dávných časů, podle tradičních postupů. Zkrátka jak už to tak bývá, cesta za splněným snem nebývá vždycky úplně jednoduchá.

videoLoď La Grace
...
video video

Loď La Grace

Mapa

Přejít na obsah dílu


Koptské vánoce

9. 1. 2011

Jak vypadají koptstké vánoce? V čem se liší od těch našich? Kdy se přesně slaví? To všechno se teď dozvíte. V dnešní době tvoří Koptové křesťanskou menšinu hlavně v Egyptě. Setkáte se s nimi i v jiných státech, ale spíše vyjímečně. A právě do Egypta nás zavede Hana Scharffová, která pro vás zachytila jedinečnou atmosféru koptských Vánoc. Slaví se o něco později, než jsme zvyklí, až na začátku ledna. A jak přesně? To už vám prozradí sama Hanka.

videoEgypt: Koptské vánoce
...
video video

Egypt: Koptské vánoce

Mapa

Přejít na obsah dílu