Salesiáni

9. 12. 2012

Bulharsko bývalo před rokem 89 pro Čechy a Slováky tradičním prázdninovým rájem. Po revoluci se toho hodně změnilo. Objevily se jiné možnosti a jiná místa. Na Bulharsko jsme trochu pozapomněli. Teď přichází tahle země zase do módy. Turisty a výletníky ovšem dávno předběhli mniši. Čeští salesiánští misionáři začali Bulharsko znovu objevovat mnohem dříve než výletníci.

videoSalesiáni
...
video video

Salesiáni

Mapa

Přejít na obsah dílu


Cesta do Indie II

11. 9. 2011

A pokračujeme dál. Ivan s Pepkem přeci jenom mají před sebou ještě pořádný kus cesty. Z Rumunska přes Bulharsko. Tam se na chvíli zastavíme. A podíváme se na jeden unikát. A sice na nejstarší osídlené místo v zemi, jmenuje se Veliko Tarnovo. A jak sám Ivan říká je to jedno z nejnádhernějších míst celého Balkánu. Pokud byste měli cestou do Indie udělat jen jedinou zastávku v Bulharsku, tak by to mělo být právě tady. Pak už nás čeká Turecko, most přes Bospor a budeme spolu s naší výpravou v Asii. Ale pěkně popořadě.

videoCesta do Indie II
...
video video

Cesta do Indie II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Stará planina

6. 2. 2011

Ještě donedávna se individuální turistika v Bulharsku rovnala hotovému šílenství. Krádeže a dokonce i ozbrojené přepady nebyly ničím zas tak výjimečným. Ostatně co se týká zcizených aut, tak se Bulharsko drželo dlouho na evropské špici. Teď už se hodně zlepšilo a Češi se začínají zvolna do Bulharska vracet. Většinou míří do tradičních letovisek u Černého moře. Bez zajímavosti ale není ani bulharské vnitrozemí. My se teď podíváme do centrální části pohoří Stará planina, které neoplývá pouze přírodními krásami, ale je i kolébkou bulharské státnosti.

videoBulharsko: Stará planina
...
video video

Bulharsko: Stará planina

Mapa

Přejít na obsah dílu


Černomořské mušle

12. 10. 2008

Máme něco i pro všechny gurmány. A co se bude podávat? Bude to mytilus galloprovincialis. Jde o černomořské mušle. V Kavarenském zálivu je loví z moře přímo z ekologické podmořské plantáže. Že naprosto netušíte, jak něco takového může vypadat? Tak se pojďte podívat.

videoBulharsko: černomořské mušle
...
video video

Bulharsko: černomořské mušle

Mapa

Přejít na obsah dílu