Život v Barmě

11. 9. 2016

V reportáži Markéty Nešlehové uvidíte to nejkrásnější z této země. A také to nejposvátnější pro všechny buddhisty. Chrám, který by měl každý z nich navštívit alespoň jednou za život. Uvidíte ale i to, jak žijí místní lidé a vypravíme se i na tržiště, kde seženete všechno potřebné i nepotřebné.

videoBarma: život v Barmě
...
video video

Barma: život v Barmě

Mapa

Přejít na obsah dílu


Putování po Barmě

1. 9. 2013

Startujeme v jihovýchodní Asii, přesneji v Barmě. Vojenská junta začala před lety této zemi říkat Myanmar, tento název se koneckonců už před staletími také používal. Barma ale v moderní době zůstala Barmou, a to nejen proto, že Barmánci tvoří nepominutelnou část obyvatel země, název se stále oficiálně používal v části demokratického světa mimo jiné jako nesouhlas s násilím orwelovské armádní diktatury. A to i přesto, že předcházející úplný oficiální název státu zněl Barmská svazová socialistická republika. Dost už ale nudného místopisu pojďme do Barmy takové, jaká je…

videoPutování po Barmě
...
video video

Putování po Barmě

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mandalay

30. 6. 2013

Mostů, které mají přídomek nej, jsou na světě desítky. Ten, který nese označení nejdelší týkový most světa, hledejte v Barmě, v romantickém, historického městě Amarapura v provincii Mandalay. Tahle úžasná stavba nespojuje jen dva protilehlé břehy jezera, nýbrž je místem, kde se už bezmála 200 let denně scházejí mniši, farmáři i rybáři ze širokého okolí. Tohle místo totiž skutečně spojuje různé světy a místní lidé o něm tvrdí, že pozitivní energie tu doslova stříká z hladiny jezera.

videoMandalay
...
video video

Mandalay

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hora

24. 3. 2013

Slyšeli jste někdy o tajemných Nátech? Pravděpodobně ne. A vidíte - v Barmě zná tyto nadpřirozené bytosti snad každé malé dítě. Není divu, v legendách jsou zakořeněny už od 11. století, kdy je za své přijali i buddhističtí mniši po celé Barmě. Jejich mytickým domovem je okolí hory Popa ve střední Barmě. Ale žádné obavy - pokud dodržíte pár jednoduchých doporučení, můžete na ni vystoupit i vy a proč ne rovou s námi v Objektivu?

videoHora
...
video video

Hora

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jezero Inlé

13. 1. 2013

Prakticky všichni turisté, kteří dorazí na světoznámé jezero Inlé v Barmě, přijíždějí jen kvůli místním rybářům, které proslavil jejich originální styl pádlování nohou. Davy turistů projedou na rychlých lodích pár plovoucích vesnic, nafotí stovky snímků rybářů a většinou hned druhý den odjíždějí. Jenže místní, kteří kolem jezera žijí si dodnes zachovali řadu původních řemesel, nebo zcela originální způsob, jak přímo na hladině jezera pěstovat zeleninu.

videoJezero Inlé
...
video video

Jezero Inlé

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zlatá skála

14. 10. 2012

V poslední reportáži nás čeká Barma a jedno z jejích nejposvátnějších míst. Zlatá skála, pagoda, která není jen pamětihodná, ale taky pohledná. Unikátní kamenný útvar, který může být stejnou alegorií Boží milosti jako nesmírné křehkosti rovnováhy stvoření. V následujících minutách ale mimo uvidíte, že lidé k této poezii ducha a přírody dokážou přistupovat v pravdě pragmaticky.

videoZlatá skála
...
video video

Zlatá skála

Mapa

Přejít na obsah dílu


Golden Rock

26. 8. 2012

Byli jste někdy v Thajsku, nebo na Srí Lance? Pokud ano, tak možná můžete myslet, že právě tyhle země jsou mekkou buddhismu. Ale není to pravda. Zřejmě nejbuddhističtější zemí v současné době je prý Barma. Tajemná, stále ještě málo probádaná země, vklíněná mezi Indii a Čínu. Doslova ve dne v noci tu lidé putují ke stovkám poutních míst. A jedním z nejdůležitějších je takzvaná Zlatá skála. Najdete ji ve státě Mon a okamžitě pochopíte, že tohle místo je skutečně zázrakem, kterých není na světě mnoho.

videoGolden Rock
...
video video

Golden Rock

Mapa

Přejít na obsah dílu


Baganské chrámy

12. 8. 2012

Většina cestovatelů, kteří je spatřili, tvrdí, že jsou velkolepější, než světoznámý chrámový komplex Ankgor v Kambodži. Zbídačelá Barma si od nich slibuje stejný turistický boom a stejný vodopád dolarů, jaký už Angor zažívá minimálně dvacet let. O čem je řeč? Samozřejmě o Baganu - působivém chrámovém komplexu, který najdete ve střední Barmě. Na ploše více než 100 kilometrů čtverečních dodnes přežilo více než 2000 buddhistických chrámů, pagod a monastérií.

videoBaganské chrámy
...
video video

Baganské chrámy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Moustache Brother

7. 11. 2010

Asii zatím neopouštíme, jen se posuneme o nějaké ty tisíce kilometrů na sever z ostrovní Indonésie do Barmy. Tady okusíme to, co je v Česku už jen minulostí – naštěstí. Tamní totalitní režim je s to napařit léta vězení jen za pouhý šprým. Publicista Pavel Zvolánek nás vezme na návštěvu k partě komiků, kteří se nebojí legrace ani v zemi, kde je tahle komodita stejně problematická jako tvrdé drogy. Seznamte se prosím s Moustache Brothers.

videoBarma: Moustache Brother
...
video video

Barma: Moustache Brother

Mapa

Přejít na obsah dílu