Blue Mountains

14. 2. 2016

První reportáž nás dnes zavede do Austrálie, nemíříme tam s Objektivem často. Naší cestu v reportáži Ivana Kytky začneme v Sydney, ale pak se přesuneme do odlehlejších a méně známých částí jihovýchodní Austrálie v oblasti Modrých hor. A proč se vlastně Modré hory jmenují právě Modré? I to se dozvíte v naší reportáži.

videoBlue Mountains
...
video video

Blue Mountains

Mapa

Přejít na obsah dílu


Centrální pobřeží

25. 10. 2015

Na závěr se vypravíme do skutečné dálky. Míříme na jihozápad Austrálie. Konkrétně na Centrální pobřeží, které sahá od Sydney až po Brisbane na severu země. Čeká vás setkání s nebezpečnými hady a krokodýly, ale dozvíte se i kolik hodin spánku denně potřebuje medvídek koala. Dalším typickým zvířetem pro Austrálii je klokan. Věděli jste ale, že jich tu žije až 60 milionů? Více už v reportáži Ivana Kytky.

videoCentrální pobřeží
...
video video

Centrální pobřeží

Mapa

Přejít na obsah dílu


Canberra

3. 11. 2013

Australská metropole Canberra vyrostla na zelené louce podobně jako některá další správní centra jen proto, aby se ti velcí nehádali, kdo z nich je větší a bohatší a tedy způsobilý, aby mohl řídit celou zemi. Dnes se Canberře přezdívá díky projektovaným velkým plochám původní zeleně celkem přiléhavě bush capital. Metropole v buši; a nebo taky metropole s duší, chceme-li. A tu je nejlepší prozkoumat na kole, protože jen tak se k ní dostanete opravdu na těsno.

videoCanberra
...
video video

Canberra

Mapa

Přejít na obsah dílu


Západní Austrálie

21. 4. 2013

Poušť, písek a zase poušť a písek. Takový dojem může dělat západní Austrálie na mnoho návštěvníků. Ale zároveň tam najdete místa, kde se vám bude tajit dech. Jedním z nich je Wave rock. Skála, která připomíná mořskou vlnu. Nikde jinde na světě nic podobného neuvidíte. A to už stojí za to. I když chvílemi můžete mít v Západní Austálii pocit, že jste se ocitli na konci světa, když jedete po prašné cestě a široko daleko stále nic. Ale na druhou stranu si tu můžete vyzkoušet třeba rýžování zlata.

videoZápadní Austrálie
...
video video

Západní Austrálie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Austrálie I

27. 1. 2013

Že se dá po světě cestovat i na vozíku, to Jirka Mára z Přerova už dokázal všem. 21letý mladík trpící neléčitelnou svalovou dystrofií navštívil jako první český vozíčkář všechny obydlené kontinenty a drží tak národní rekord. Jeho dalším cílem se tentokrát stal nejmenší světadíl. Na cestě kolem Austrálie Jirku a jeho nejbližší – rodiče a sestru Moniku, čekal prales, pověstný korálový útes i nezapomenutelní domorodci.

videoAustrálie I
...
video video

Austrálie I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Západní Austrálie V

9. 12. 2012

V Objektivu v posledních měsících postupně objevujeme poměrně málo navštěvované kouty Západní Austrálie. Dnes opouštíme pobřeží a velká města a míříme do vnitrozemí do oblastí s všeříkajícími názvy pšeničný a ovčí pás. To samozřejmě znamená, že se do podrobna seznámíme s řemeslem a obživou v pravdě australskou.

videoZápadní Austrálie V
...
video video

Západní Austrálie V

Mapa

Přejít na obsah dílu


Západní Austrálie IV

4. 11. 2012

Míříme do metropole nejrozlehlejšího australského svazového státu Západní Austrálie. A nabízíme ještě jeden superlativ se vzdáleností 2 800 km od nejbližšího lidnatého města Adelaide představuje nejodlehlejší velkoměsto světa. Ani tak to ale není rozhodně místo, kde by lišky dávaly dobrou noc. Přesvědčíme vás o tom mimo jiné v reportáži Dana Novotného.

videoZápadní Austrálie IV
...
video video

Západní Austrálie IV

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pinnacles

26. 8. 2012

Objektiv vás teď vezme na místo, které když poprvé viděli evropští mořeplavci, tak žasli. Mysleli si totiž, že se ocitli na jiné planetě. Mluvíme o místě Pinnacles v Západní Austrálii. Jde o zvláštní skalní útvary formované větrem. Australané jsou na své křehké věžičky patřičně hrdí, není se co divit. Uvidíte za chvíli sami, že úkaz je to vskutku impozantní. Podíváme se ale třeba i mezi rybáře, nebo surfaře. A tušíte co je to třeba takový sandboarding? Objektiv vám to prozradí.

videoPinnacles
...
video video

Pinnacles

Mapa

Přejít na obsah dílu


Putování

29. 7. 2012

Západní Austrálie, největší svazový stát, zabírá celou třetinu tohoto nejmenšího a vyjma Antarktidy nejméně osídleného kontinentu. Pro Západní Austrálii jsou charakteristické sluncem spalované nekonečné pláně. Pusté teritorium ale neznamená, že se tady nedá nic zažít – o tom se přesvědčíte v reportáži Dana Novotného.

videoPutování
...
video video

Putování

Mapa

Přejít na obsah dílu


Perth

19. 2. 2012

Prý snad jen každý čtvrtý obyvatel australského Perthu je Australan. Našli byste tam zástupce snad každé národnosti. Například pivko si tam můžete dát v hospůdce u Nováků. Stejně jako ostatní australská velkoměsta, tak i Perth nabízí únik před rychlým tempem městského života v rozlehlých a nádherných parcích. Město leží přímo na pobřeží, takže je tu třeba populární i jachting a lenošení na pláži také nezní vůbec špatně, co říkáte?

videoPerth
...
video video

Perth

Mapa

Přejít na obsah dílu


Melbourne

26. 6. 2011

Melbourne, nebo Sydney? Byli jste v Austrálii? A které město je lepší podle vás? Názor si asi musí udělat každý sám. Podle mnohých turistů, ale i Australanů tento souboj vyhrává Melbourne. S Objektivem se tam teď podíváme, takže jeho kouzlo uvidíte sami. Jedna z hlavních předností tohoto města je prý to, že si tam na své přijdou snad úplně všichni. Ať už milujete přírodu, umění, dobré jídlo nebo sport. A když už je řeč o sportu, tak víte co to je footy? Že netušíte? Je to sport, který miluje snad každý Australan. A vy teď navíc zažijete atmosféru finále tamní ligy.

videoMelbourne
...
video video

Melbourne

Mapa

Přejít na obsah dílu


Victorie

30. 5. 2010

Z Evropy si teď odskočíme do Austrálie. Konkrétně do druhého nejmenšího státu. Je to Victorie. Místní tu žijí hlavně na farmách a život to není snadný. Možná i proto většina mladých z venkova utíká za úplně jiným stylem života do Melbourne. Nás teď bude zajímat tamní vzácná fauna a flora. Během jedné jediné reportáže se teď podíváme hned do několika tamních národních parků. A každý návštěvníky zaujme něčím jiným.

videoAustrálie: Victorie
...
video video

Austrálie: Victorie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Historie Victorie

16. 5. 2010

Australská Victorie je známá především díky svému hlavnímu městu. Melbourne je totiž hned po Sydney druhým největším městem v celé Austrálii. Trošku upozaděné tak zůstávají třeba její přírodní krásy, nebo výborné víno, které se na tamních svazích rodí. My se teď podíváme i do historie této země, do doby, kdy po řece Murray jezdily parníky, anebo když Victorii zachvátila takzvaná zlatá horečka – budete si připadat skutečně jako v dobách dávno minulých.

videoAustrálie: historie Victorie
...
video video

Austrálie: historie Victorie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Adelaide

14. 6. 2009

Pokud byste cestovali do jižní Austrálie, tak vás nesmí ani napadnout mít s sebou v batohu jakékoli ovoce – to byste se mohli dostat do pěkných potíží. V poslední dnešní reportáži se dozvíte proč. Ale nejen to. Projdeme se po ulicích Adelaide, hlavního města této oblasti. A představte si, že v tamní slavné tržnici z konce 19. století si můžete běžně koupit i český chleba.

videoAustrálie: Adelaide
...
video video

Austrálie: Adelaide

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sydney

22. 3. 2009

Sydney je nejlidnatější město v Austrálii. A jakkoli mluvíme o komerční metropoli kontinentu, my Evropané si nejčastěji tohle čtyřmilionové město spojujeme se sluncem, zábavou a oddychem. Nanejvýš se nám vybaví slavná opera. Sydney ale není jen místem, kam se jezdí vydělávat a utrácet. Je to taky centrum vzdělávání a studií. Vyprávět by nám o tom mohly tisíce Čechů, kteří se tady seznamovali třeba s angličtinou ale i jinými obory vědění.

videoAustrálie: Sydney
...
video video

Austrálie: Sydney

Mapa

Přejít na obsah dílu


Redfern

8. 3. 2009

Místem naší první zastávky je Austrálie – kontinent, který s Objektivem nenavštěvujeme často. Sice uvidíte i budovu slavné opery, ale hlavně nás bude zajímat nelehký osud aboriginců – tedy původních obyvatel Austrálie. Pokud jste si mysleli, že žijí třeba už jen v rezervacích a je o ně náležitě pečováno, tak to se hodně pletete. Jak sami uvidíte, tak jejich život skutečně není lehký. Místo, kde převážně žijí, se jmenuje Redfern a nachází se přímo v centru Sydney. A představte si, že Redfern je považován za vůbec nejhorší slum na světě.

videoAustrálie: Redforn
...
video video

Austrálie: Redforn

Mapa

Přejít na obsah dílu


Soužití kultur

31. 8. 2008

Poslední léta nás naučila, jak složité a bolestné je soužití různých kultur. Velmi ostré hrany má zejména na linii západ a islám. Dá se tomu říkat problém, ale taky výzva. A jak se s takovou výzvou vyrovnávají u protinožců v Austrálii, to zkoumal náš spolupracovník Dan Novotný. Nahlédl do mešity i do sousední hospody.

videoAustrálie
...
video video

Austrálie

Přejít na obsah dílu