Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše

Ukrajina – České stopy

Sen o Podkarpatské Rusi vydržel Čechům 20 let a byl jednou z nejzajímavějších epizod v dějinách. Když se v roce 1919 stala součástí první republiky, stát začal s masivní obnovou infrastruktury. Dodnes jsou tu k vidění v nedotčené podobě díla špičkových českých architektů jako byl třeba Josef Gočár. Taky výlety do Karpat patřily k dobovému bontonu a oblast detailně popisují staré turistické průvodce. Po české stopě na dnešní Zakarpatské Ukrajině se vydali Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoČeské stopy
...
video video

České stopy

Itálie – Gaeta

Místo opředené mnoha řeckými a římskými bájemi. To je italská Gaeta. Přístav, který leží mezi Římem a Neapolí. Nevydáme se do historického centra, ale naopak podrobně prozkoumáme jeho okolí. Takže se můžete těšit na tajemná místa, která sloužila jako úkryt pirátům. Vydáme se ale i třeba do národního parku, nebo do nedalekého mauzolea. A taky do bunkru z druhé světové války. A představte si, že dodnes není úplně jasné, jak a kdy Gaeta získala svoje jméno. A to už se dost pravděpodobně nedozvíme nikdy.

videoGaeta
...
video video

Gaeta

Japonsko – Úcta

A teď už slibovaný výlet do Japonska. Jak říká zpravodaj České televize Tomáš Etzler, je to země, kde je respekt a ochota vidět na každém kroku. Setkáte se s ní takřka všude v běžném životě. Na vlakových nástupištích, v obchodech, anebo v restauracích. Zdvořilému chování se učí děti už ve školách. Ona třeba už jen taková typická japonská poklona není vůbec nic snadného. Poklonit se o trochu víc, nebo míň už totiž může něco znamenat. Anebo vyměnit si s někým vizitku? To je třeba se také správně naučit. Více už Tomáš Etzler.

videoÚcta
...
video video

Úcta

Soutěž

Soutěž z tohoto dílu byla ukončena. Další soutěž najdete v nejnovějším vydání Objektivu.

V minulém díle nás zajímalo, co je to mogotový kras. Správná odpověď byla B – vápencové homole.

Výherkyní se stala Iveta Mazanová, Hradec Králové.

Pokud odpovíte správně na otázku z našeho pořadu, můžete vyhrát předplatné časopisu National Geographic.

Textové zprávy ve tvaru OBJEKTIV A nebo B nebo C zasílejte na číslo 900 11. Cena SMS dle tarifu operátora. Technicky zajišťuje ATS Praha, www.atspraha.cz. Odpovědi přijímáme do středy do 12 hodin. Výherce bude zveřejněn vždy v následujícím vydání Objektivu.

pravidla soutěže

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST