26 minut

27. září 2009

Obsah dílu

Londýn: válečné muzeum — JAR: Mys dobré naděje — Libanon: pohoří Šuf — Nizozemsko: mlýny

Části dílu

01:05
Londýn: válečné muzeum
    Před sedmdesáti lety zažívala Evropa první týdny nejhrozivějšího válečného konfliktu, který svět v historii poznal. Po vyhlášení války a v očekávání německého útoku se britský válečný kabinet, tehdy ještě pod vedením premiéra Chamberlaina, stěhoval do rozsáhlého podzemního bunkru v těsném sousedství Whitehallu. A právě tam natáčel náš londýnský spolupracovník Ivan Kytka.
    05:36
    JAR: Mys dobré naděje
      Minule jsme vám slibovali, že se i dnes podíváme do Jihoafrické republiky. Z Kapského města se vydáme na Mys Dobré naděje. Mnozí považují jeho návštěvu za vůbec nejsilnější zážitek. Říká se o něm, že je to nejjižnější místo z celé Afriky a také místo, kde se slévají dva oceány. Ono to ale není tak úplně pravda. Nejjižnějším místem je totiž mys Střelkový, ale ten není ani zdaleka tak populární a romantický, spíš důležitý ze zeměpisného hlediska. Tolik tedy pro úplnost. Teď už v sobě nechte probudit romantické představy – míříme na Mys Dobré naděje.
      12:58
      Libanon: pohoří Šuf
        O Libanonu se nedá úplně říci, že by byl v současnosti žhavou turistickou destinací. Spíš naopak. Může za to nedávná občanská válka a neustálé konflikty se sousedním Izraelem. Přesto ale teď máte možnost se tam s Objektivem podívat a udělat si svůj vlastní obrázek o stavu věcí. Možná pro vás bude překvapivý. Vypravíme se do pohoří Šuf jižně od Bejrútu, které je pokračováním možná více známějšího pohoří Libanon. Dýchne na vás prastará historie a těšit se můžete i na nádherné cedrové háje.
        19:54
        Soutěž
          Víte, který strom je vyobrazený na vlajce Libanonu?
          A) smrk
          B) borovice
          C) cedr
          20:24
          Nizozemsko: mlýny
            Jedním ze symbolů Nizozemska jsou bezpochyby větrné mlýny. Bývaly doby, kdy jich tu stávaly tisícovky – ještě v první polovině 20. století. A sloužily k nejrůznějším úkolům. Většina větrných mlýnů odčerpávala vodu a vysoušela půdu ležící nízko pod hladinou moře. Jak už to tak ale bývá, tak časem je překonaly modernější prostředky. Většina mlýnů jednoduše zmizela, hodně jich pak zničila i druhá světová válka. Ty, co zbyly, už jen zdobí krajinu. Nejvíc byste jich našli ve vesnici Kindrdajk, která je díky nim na seznamu světového dědictví UNESCO. A právě tam se vypravila naše zpravodajka Barbora Šámalová.
            Přehrát celé video
            Stopáž27 minut
            Další díl
            4. října 2009

            Objektiv na sociálních sítích

            Napište nám