Témata: Zemětřesení v Itálii; Kancléřka Merkelová v Česku; S alkoholem na kolo?; Vláda se hádá o důchody. Moderují: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Itálii zasáhlo zemětřesení

Ničivé zemětřesení ve střední Itálii – obětí je nejmíň 120, desítky lidí se pohřešují. Záchranáři dál prohledávají trosky. Otřesy udeřily nad ránem, kdy většina lidí spala. Češi mezi oběťmi ani zraněnými podle zdejší diplomacie nejsou. Italská vláda v první vlně uvolnila 235 milionů eur, pomoc slíbila Evropská unie nebo Rusko. Jak vážná je situace v zemi? Hrozí další otřesy? Jsou italská města bezpečná? A jak stavit budovy bezpečně? Do nejpostiženějšího města Amatrice se spojíme se zpravodajem ČT Jakubem Nettlem. Téma rozebereme také s italským publicistou Andreasem Pierallim a znalcem oboru statiky Milanem Vaškem.


Angela Merkelová v Praze

Prahu zítra navštíví německá kancléřka Angela Merkelová. S českými politiky bude jednat o budoucnosti Evropské unie bez Británie, o byznysu i migraci. Právě ta je jedinou třecí plochou v jinak dobrých vztazích Berlína s Prahou. Státy střední a východní Evropy totiž dlouhodobě odmítají uprchlické kvóty. Co od návštěvy německé kancléřky čekat? A jak bude vypadat odchod Británie z EU? Odpoví velvyslanec ČR při EU Martin Povejšil.


S alkoholem na kolo?

Několik skleniček vína nebo piva a pak bez postihu na kolo. S tím počítá předloha, kterou teď mají před sebou senátoři. Povoluje až osm desetin promile alkoholu v krvi. Část zákonodárců je rozhodně pro, když to mají třeba v Rakousku. Proti změně je Ministerstvo dopravy. Je normální, dát si na cyklovýletě pivo? Nebudou se po cyklostezkách motat opilci? Sledujte duel dvou senátorů: předkladatele normy Jana Hajdy /ČSSD/ a odpůrce Zdeňka Brože /nestr. za KDU-ČSL a NV/.


Vláda se hádá o důchody

65, 67 let, nebo průběžné zvyšování? Ministři se na věkové hranici pro odchod do důchodu neshodli. Rozpor mezi ANO a ČSSD má příští týden řešit koaliční rada. Šéf resortu financí Andrej Babiš považuje návrh ČSSD na odchod v 65 letech za populistický. Jaký věk odchodu do penze je tedy reálný? Po včerejší hádce dvou zástupců koalice dnes svůj názor připojí zástupkyně opozice – členka sněmovního výboru pro sociální politiku Jitka Chalánková /TOP 09/.


Řekli v Událostech, komentářích

Zdeněk Brož /nestr. za KDU-ČSL a NZ/, senátor, k projednávanému zákonu o toleranci určitého množství alkoholu pro cyklisty:

Pokud se z návrhu vyjmou silnice III. třídy (tzn. norma by platila jen pro cyklostezky), nemám s tím problém a celou věc by to velmi usnadnilo.


Řekli v Událostech, komentářích

Jitka Chalánková /TOP 09/, členka výboru pro sociální politiku, k penzijní reformě:

Tato doba, která má zvýšený zdroj příjmů, je ideální (pro důchodovou reformu), ale tato vláda nic nečiní. (…) Kdybychom byli ve vládě, znovu bychom prosazovali 2. důchodový pilíř.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín