Zablokované restituce; Řecko na rozcestí; (Ne)klidný Egypt; Matfyz ve filmu

Obsah dílu

Přehrát vše

Zablokované restituce

Do sněmovny se vrátily obstrukce. Opozice začala brzdit schválení zákona o církevních restitucích. Bohuslav Sobotka premiérovi nabídl, že ČSSD se zdržováním přestane, pokud vláda odloží hlasování na září. Petr Nečas ale politický handl odmítl a se svými koaličními partnery je připravený každou středu a pátek dlouhé projevy opozičních poslanců poslouchat. Má takové zdržování smysl? A proč nechce koalice se schválením církevních restitucí počkat? Hosty Událostí, komentářů budou místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.


Řecko na rozcestí

Už podruhé v krátké době půjdou Řekové k urnám. V předčasných volbách budou kromě složení vlastního parlamentu rozhodovat i o dalším osudu EU. Pokud totiž zvítězí radikálové, reálně hrozí, že Athény vystoupí z eurozóny. To by v rámci evropské integrace znamenalo bezprecedentní krok, jehož dopady si jen málokdo umí představit. Jaká je v Řecku pár hodin před klíčovým hlasováním atmosféra? Kdo je hlavní favorit? A bude se na břehu Egejského moře i po víkendu stále platit eurem? Z Athén se přihlásí zvláštní zpravodajka ČT Hana Scharffová. Odhady a možné scénáře vývoje rozebereme s expertkou z FSV UK Kateřinou Královou.


(Ne)klidný Egypt

O víkendu by si měli Egypťané poprvé v historii demokraticky zvolit prezidenta. Ve druhém kole se o post uchází expremiér z doby diktátora Mubáraka a zástupce islamistů. Za každým z kandidátů stojí široká skupina podporovatelů, kteří hrozí, že se s případným vítězstvím protivníka nehodlají smířit. Napětí v ulicích navíc přiostřilo rozhodnutí ústavního soudu, který nařídil rozpustit dolní komoru parlamentu. Je teď v zemi bezpečno? Proběhne výběr prezidenta podle pravidel? A dají Egypťané přednost islamistům nebo sekularizaci? Odpovídat bude analytik Glopolis Šádí Shanaáh.


Matfyz ve filmu

Matematické vzorečky, vizualizace a fyzikální experimenty se dostávají na stříbrné plátno. Soutěžní přehlídku nejzajímavějších filmů s tématikou matematiky, informatiky a počítačové grafiky pořádá v Praze Matematicko-fyzikální fakulta UK. Podle čeho se filmy hodnotí? A jaký je v Česku o specifický žánr zájem? Zeptáme se pořadatele festivalu Martina Vlacha.


Řekli v Událostech, komentářích

Helena Langšádlová /TOP 09/, místopředsedkyně strany, vyvrací námitku ČSSD, že církevní restituce mohou prolomit Benešovy dekrety

"V žádném případě se nemůže jednat o prolomení Benešových dekretů. Tam musí být splněny dvě podmínky. První je, že stát nabyl toto vlastnictví až po 25. únoru 1948. Druhá podmínka je, že nebyly vyplaceny jakékoli náhrady. /…/ Seznam dává dohromady ministerstvo kultury, jedná se o sto tisíc položek a předpokládám, že ho ministerstvo zveřejní."


Řekli v Událostech, komentářích

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda strany, vysvětluje, proč ČSSD nesouhlasí s vládním návrhem zákona o církevních restitucích

"Problém tady této restituce je také v tom, že ona prolamuje únor 1948 a vrací se a mění úpravy, které tady byly přijímány v roce 1947 a dokonce až v roce 1919. /…/ Já jsem přesvědčen, že zákon je konstruován takovým způsobem, že ve skutečnosti hrozí navrácení daleko většího majetku, než je v tom zákoně předpokládáno."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín