Události, komentáře

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 12482  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dnešní témata: Stíhání za letouny CASA? ; Su Ťij v Evropě; Fotografie Václava Havla

Témata 13. 6. 2012

Stíhání za letouny CASA?

Stíhání za letouny CASA?Policie chce trestně stíhat místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou /TOP 09/. Do dolní komory parlamentu přišla žádost o její vydaní kvůli působení v čele ministerstva obrany a nákupu letounů CASA. Údajně na nákup nenechala udělat nezávislý znalecký posudek, čímž měla stát připravit o více než 650 milionů korun. Parkanová se brání tím, že nákup letounů schválila celá vláda a příslušnou smlouvu sama ani nepodepisovala. Kdo je za nákup letadel skutečně zodpovědný? Je možné stíhání ministryně vlády, jestliže s nákupem souhlasil celý kabinet? Úvodními hosty Událostí, komentářů budou ministr financí Miroslav Kalousek /TOP 09/, stínový ministr obrany Jan Hamáček /ČSSD/ a ústavní právník Jan Kysela. Jak je možné, že se informace o žádosti vydat poslankyni Parkanovou dostala dřív k novinářům, než k předsedkyni sněmovny? Zeptáme se prozatímního ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Bílka. A jaké problémy provázely letouny CASA v české armádě? Komentář připojí redaktor MF Dnes Jan Gazdík.

Su Ťij v Evropě

Su Ťij v EvropěVůdkyně barmské opozice Su Ťij odstartovala historické turné po Evropě. Na starý kontinent se vrací po letech věznění. Na programu má i Norsko, kde po 21 letech převezme Nobelovu cenu za mír. Cesta je jedním ze symbolů demokratických reforem, kterými Barma i díky jejímu tlaku prochází. Jak změnila Su Ťij Barmu? Téma pro Miroslava Nožinu z Ústavu mezinárodních vztahů.

Fotografie Václava Havla

Fotografie Václava HavlaVáclav Havel jako prezident, ale i v osobních situacích. Česká tisková kancelář připomene půl roku od jeho úmrtí výstavou snímků svých reportérů, které se vrací až k sametové revoluci. Řadu z nich přitom bude mít veřejnost možnost vidět vůbec poprvé. Více v reportáži na závěr Událostí, komentářů.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Řekli v Událostech, komentářích

31. 7. 2015 — Petr Robejšek, politolog, expert na mezinárodní vztahy, k tomu, jestli zvládne Evropa uprchlíky:

"Co je důležité, je, aby se ty státy, které jsou opravdu ohrožené, chovaly radikálně. To znamená, jasně daly najevo, tudy cesta nevede, a kdyby chtěly mít příklad, tak se mohou podívat do Austrálie, která dává jasně najevo: No way."

31. 7. 2015 — Cyril Svoboda /KDU-ČSL/, bývalý ministr zahraničí, k tomu, jestli zvládne Evropa uprchlíky:

"To nepomine. Migrace začala psát nové dějiny Evropy. Jako po objevení Ameriky se začaly psát nové dějiny světa, tak já myslím, že Evropa teď bude tomuto jevu čelit velmi dlouho, a buď se vzchopí a najde tu sílu, nebo se to rozdrobí mezi jednotlivé státy. A potom to stejně skončí blbě… Toto je asymetrický konflikt, hybridní válka, jsme v ní a je potřeba potápět lodě pašeráku, mafiánů. O tom není pochyb. Problém je, že k tomu nedostaneme nikdy mandát Rady bezpečnosti."

31. 7. 2015 — Petr Robejšek, politolog, expert na mezinárodní vztahy, k tomu, jestli zvládne Evropa uprchlíky:

"Víme z dějin EU, že jedna z jejích vlastností je neschopnost najít jednotná řešení. Ačkoli by to bylo užitečné, tak se nakonec to snažení o jednotu rozpadne do pokusů jednotlivých států v pořadí jejich ohrožení. Ti nejvíce ohrožení se budou nejvíce snažit a nakonec, to je velmi nemilé právě pro evropskou integraci, dojde ke vzájemné rivalitě a přesouvání problémů jinam. Ty tendence už teď vidíme, když se podíváme, jak jedná italská policie nebo řecká policie, když jde o to usnadit cestu běženců směrem na sever."

» další

O pořadu

Analytický pořad redakce zpravodajství, který každý všední den mapuje dění u nás i za hranicemi Česka. Politika, business, kultura, trendy, někdy i sport – události, kterými žije celá společnost, rozebíráme bezprostředně s jejich aktéry, experty i našimi korespondenty v telemostech z celého světa.

Premiéra každý všední den od 22.00 hodin na ČT24

E-mail: uk@ceskatelevize.cz

Stopáž: 48 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další díly ve vysílání
VÁŠ NÁZOR
Umí Česko pracovat s uprchlíky ze zahraničí?
12 % 12 hl. Ano 82 % 82 hl. Ne 6 % 6 hl. Nevím

Celkem 100 hlasů

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail: