Co se státní maturitou? ; Sýrie bez pomoci? ; Na sv. Medarda? ; Připomínka lidického masakru

Obsah dílu

Přehrát vše

Co se státní maturitou?

Pavel Zelený skončil v čele Cermatu. Kvůli pochybením při státních maturitách ho odvolal ministr školství Petr Fiala. Ministrovo rozhodnutí vítá i většina ředitelů středních škol, pro zkvalitnění maturit je podle nich potřeba udělat mnohem víc. Jaké další kroky ministerstvo v tomto směru chystá? Změní se státní maturita od základu, nebo se odstraní jen nejproblémovější části? Anebo je na místě maturitu zcela zrušit? Téma pro náměstka ministra školství Ladislava Němce a také politiky, předsedkyni sněmovního výboru pro vzdělání Annu Putnovou /TOP 09/ a stínového ministra školství Marcela Chládka /ČSSD/.


Sýrie bez pomoci?

Konflikt v Sýrii dál eskaluje. Přestože ze země přicházejí zprávy o dalších masakrech civilistů, Rusko a Čína odmítají zvýšit nátlak na Bašára Asada. V zemi přitom kromě Červeného kříže nesmí působit jiné humanitární organizace. Dokáže mezinárodní společenství přesvědčit Bašára Asada k odchodu ze země? Zklidní se situace v zemi bez vojenské intervence? Do studia přijde analytička Irena Kalousová z Pražského institutu bezpečnostních studií.


Na sv. Medarda…

Se dnem sv. Medarda je spjato hned několik pranostik. A právě na Medarda startuje svůj provoz i stejnojmenný český meteorologický předpovědní systém. Jak se liší od konkurenčních projektů? Jak přesnou předpověď dokáže určit? Rozebereme s meteorologem ČT Michalem Žákem.


Připomínka lidického masakru

Německo si je vědomo své odpovědnosti za masakry v Lidicích a Ležákách. 70 let po vypálení Lidic to napsal českému prezidentovi jeho německý protějšek Joachim Gauck. Jak slova německého prezidenta vnímají lidé přímo v Lidicích? A jak si připomenou výročí vypálení? Zeptáme se historičky Gabriely Havlůjové.


Řekli v Událostech, komentářích

Ladislav Němec, náměstek ministra školství, vysvětluje, jak chce ministerstvo vrátit důvěryhodnost státním maturitám

"Po dvou ročnících zveřejníme všechna relevantní data, aby si veřejnost, ať už odborná nebo i laická, mohla udělat jasnou představu, jaký je stav vzdělávání na našich středních školách. A myslím si, že je velice důležité, aby pracovní komise odborníků dala konsensuální návrh, který budeme komunikovat s veřejností, aby byl přijatelný."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín