Dnešní témata: Kauza Davida Ratha; Afghánské vyhlídky; Záchrana podle islandského vzoru? ; Jak oživit město?

Obsah dílu

Přehrát vše

Kauza Davida Ratha

Už týden hýbe českou společností a politikou korupční kauza Davida Ratha. Poprvé po jeho zatčení se sešla rada Středočeského kraje. Blízcí spolupracovníci bývalého středočeského hejtmana se ani přes výzvy nevzdali svých funkcí. Proč nedali své funkce k dispozici? Necítí odpovědnost za pochybné zakázky z veřejných a evropských peněz? Nesnaží se alibisticky hodit vinu jen na obviněného bývalého hejtmana? Zeptáme se náměstka hejtmana Zdeňka Seidla /ČSSD/.
O vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání bude zítra jednat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Zúčastnit se ho má i David Rath. Už je jasné, kde se poslanci sejdou? A mělo by být jednání výboru veřejné? Debatovat budou členové sněmovního výboru Stanislav Křeček /ČSSD/ a Marek Benda /ODS/.


Afghánské vyhlídky

Americké Chicago hostí summit NATO. Severoatlantická aliance a zejména Spojené státy řeší, jak zajistit alespoň relativní klid v Afghánistánu, který mají do konce roku 2014 postupně opustit zahraniční jednotky. Bude stačit přislíbená finanční pomoc afghánské armádě? Jak konkrétně přispěje Česká republika? V Chicagu máme zpravodaje Michala Kubala.


Záchrana podle islandského vzoru?

Zatímco Evropská unie řeší, jak se vyrovnat s krizí v Řecku, islandská ekonomika posiluje. Země přitom v roce 2008 zažila kolaps celého bankovního sektoru.Jak se podařilo ekonomiku nastartovat? A dají se ozdravné mechanismy aplikovat na postižené Řecko? Přineseme rozhovor s islandským prezidentem Ólafurem Ragnarem Grímssonem, který byl v Česku na státní návštěvě.


Jak oživit město?

Jak zlepšit veřejné prostory v českých městech? Tuto otázku si klade nový festival reSITE, který startuje v Praze. Jsou veřejné prostory opravdu pro veřejnost? Berou městské samosprávy v potaz názory lidí, nebo je přetlačí developerská lobby? Zeptáme se rektorky vysoké školy Architectural institute in Prague Reginy Loukotové.


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Benda /ODS/, poslanec a člen mandátového a imunitního výboru, komentuje možnost, že David Rath vystoupí na plénu sněmovny

"Před mandátovým a imunitním výborem musí mít možnost vystoupit, to upravuje zákon. Proto my vymýšlíme neutrální půdu. Na vystoupení na plénu pan poslanec Rath ve své obhajobě nemá právo a právní nárok. Pokud převáží právní názor, že zájem na řádném výkonu trestu, tzn. i na té vazbě převažuje nad jeho ústavním právem vystupovat, tak prostě nebude mít šanci vystoupit ani k jakémukoli zákonu, ani ke své věci. Nepředpokládáme, že by David Rath jezdil do sněmovny a nadále mohl hlasovat a projednávat zákony v době, kdy je na něj uvalena vazba."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín