Dnešní témata: Konec projektu IZIP; Spor o nemocenskou; Tanečník temnot

Obsah dílu

Přehrát vše

Konec projektu IZIP

Stát za něj utratil téměř dvě miliardy korun, ale za dobu deseti let nebyl úspěšně zprovozněn. S takovou vizitkou končí projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Rozhodli o tom premiér Petr Nečas /ODS/ a ministr zdravotnictví Leoš Heger /TOP 09/. Proč se ho politici rozhodli ukončit? Nebylo by rozumnější v projektu, který už si vyžádal miliardové investice, pokračovat? Kam se poděly ony dvě miliardy? A kdo nese vinu na neúspěchu projektu? Diskutovat budou předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný /ODS/ a stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.


Spor o nemocenskou

První tři dny nemocenské zůstanou nezaplacené. Rozhodl Ústavní soud. Sociální demokracie, která stížnost na tzv. karenční dobu podala, slibuje voličům, že paragrafy zruší, pokud vyhraje volby. Jsou tři dny bez nemocenské podle ČSSD tak zásadním zásahem do příjmů lidí, že na tématu postaví kampaň? Snížila karenční doba zneužívání nemocenské, jak tvrdí vláda? Nebo pouze snížila výdaje státu, protože lidé raději lehčí nemoci přecházejí? Debatovat budou ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek /TOP 09/ a jeho stínový protějšek Zdeněk Škromach /ČSSD/.


Tanečník temnot

Do Česka po čase zavítal Min Tanaka. Hvězda japonského tance temnot Butó, se kterým světové i české publikum seznámil právě Tanaka. Japonský tanečník a režisér bude posledním hostem pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Boris Šťastný /ODS/, předseda sněmovního zdravotního výboru, člen správní rady VZP, o konci projektu IZIP

"Už před půl rokem bylo v podstatě jasné, že spolupráce se společností IZIP bude ukončena. Zastavilo se financování celého projektu. Cílem správní rady VZP i ministerstva zdravotnictví bylo pokusit se nad projektem získat kontrolu, protože pojišťovna neměla bohužel nad projektem kontrolu."


Řekli v Událostech, komentářích

Soňa Marková /KSČM/, místopředsedkyně sněmovního zdravotního výboru, členka správní rady VZP, komentuje, kdo nese zodpovědnost za krach projektu IZIP

"Rozhodně si myslím, že současný ředitel VZP nese část zodpovědnosti za neúspěšný projekt, už kvůli tomu netransparentnímu prodeji akcií švýcarské firmě. Zodpovědnost by měli vyvodit všichni ti, co celou dobu, kdy se o projektu rozhodovalo a rozhodovalo se, že tam budou sypat další a další miliony, byli členy správní rady pojišťovny, třeba i pan Boris Šťastný."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín