Dnešní témata: Krach pražské koalice; VZP posílí v IZIPU; Spása pro Španělsko? ; Neklidný Egypt; Pokuta pro fotbalisty

Obsah dílu

Přehrát vše

Krach pražské koalice

Pražská ODS už nechce pokračovat v koalici s ČSSD. Návrh šéfa pražských občanských demokratů Borise Šťastného schválila regionální rada strany. Podle Šťastného ve stávající koalici hrozilo Praze drastické zadlužení. O nové koalici chce teď ODS jednat s vítězem loňských komunálních voleb v Praze TOP09. Jaké problémy současnou koalici rozložily? Bude TOP09 ochotná vyjednávat s ODS, která dala původně přednost ČSSD? A nestojí za možným zadlužením ODS stejně jako ČSSD? Diskutovat budou Boris Šťastný, předseda pražské ODS, František Laudát, předseda pražské TOP09 a Karel Březina /ČSSD/, 1. náměstkem pražského primátora.


VZP posílí v IZIPu

Všeobecná zdravotní pojišťovna se stane většinovým akcionářem IZIPu. Konkrétně bude v projektu elektronických zdravotních knížek držet 51% podíl. Podmínkou ale je, že smlouvy s firmou IZIP bude možné vypovědět už v polovině příštího roku. Rozhodla o tom Správní rada pojišťovny. Měla by pojišťovna kupovat akcie, které zakladatelé projektu převedli na neprůhlednou společnost? Kolik korun bude muset do projektu pojišťovna ještě nalít? Debatovat budou předseda správní rady Marek Šnajdr /ODS/ a člen správní rady Miroslav Opálka /KSČM/.


Spása pro Španělsko?

Španělské volby drtivě vyhráli opoziční lidovci. Ekonomickou krizí zmítaní Španělé tak dali jasně najevo, že stávající vládě socialistů nevěří. Jak chtějí konzervativci v čele s Marianem Rajoyem bojovat s tíživou hospodářskou situací země? A zklidnily volby napjatou situaci ve španělské společnosti? Do Madridu se spojíme se zvláštním zpravodajem ČT Petrem Zavadilem.


Neklidný Egypt

Situace v Egyptě se nezklidňuje ani týden před volbami. Střety mezi armádou, která zemi vládne, a demonstranty si jen za víkend vyžádaly v Káhiře až tři desítky obětí. Co demonstrantům na vládě armády vadí? Jak napětí v ulicích může ovlivnit chystané první demokratické volby po svržení Husního Mubaraka? Do Káhiry se zeptáme arabisty Štěpána Macháčka.


Pokuta pro fotbalisty

Pokutu dva miliony korun musí zaplatit čeští fotbaloví reprezentanti. Výkonný výbor české fotbalové asociace je potrestal za vulgární vykřikování a roztrhání společenských obleků při návratu z Černé Hory. Je to dostatečný trest za nevhodné chování fotbalové reprezentace? Zeptáme se předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty.


Řekli v Událostech, komentářích

Karel Březina /ČSSD/, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy, k rozpadu pražské koalice ODS a ČSSD

"Pro nás jako pro sociální demokraty bylo toto rozhodnutí velmi překvapivé, protože ještě dnes během dne probíhala jednání tzv. K4, kde byl přítomen pan primátor, ... nic nenaznačili na tomto jednání. Žádný signál neproběhl. Pak zasedal finanční výbor, ani zde, a byla tam celá řada členů ODS, nepadla žádná zmínka, že by byl nějaký problém v koalici, nota bene že by došlo k vypovězení koaliční smlouvy."


Řekli v Událostech, komentářích

František Laudát /TOP09/, předseda pražské TOP09, ke krachu pražské koalice ODS a ČSSD

"V tuhle chvíli nechávám otevřené všechny možnosti, budeme konzultovat s oběma stranami ODS i ČSSD. ... Máme v zastupitelstvu nejvíce zastupitelů, nemůžeme říct, nás se to netýká. Situace nastala a my do ní vstoupíme. Priorita je v mravní, morální stránce, než otázka primátora. Známe situaci v pražské ODS, a pokud vím, tak i v zastupitelském klubu jsou svým způsobem dvě frakce. Je otázka, jak by ODS fungovala jako jednotná strana."


Řekli v Událostech, komentářích

Boris Šťastný /ODS/, předseda pražské ODS, ke krachu pražské koalice ODS a ČSSD

"Nestalo se nic takového, že by jedna strana na druhou dělala podraz. Ale nefunkčnosti se stupňovaly a stupňovaly a vše se vyhrotilo rozhodnutím regionální rady. Já to pokládám za konec stávající koalice se sociálními demokraty. Primátor Svoboda /ODS/ hlasoval jako všichni ostatní, tzn. všech 24 z 24 delegátů jednotlivých oblastí podpořilo můj návrh."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín