Kaddáfí mrtev; Karlovarské dluhopisy

Obsah dílu

Přehrát vše

Kaddáfí mrtev

Plukovník Muammar Kaddáfí je mrtev. Jednotky Národní prozatímní rady zabily bývalého libyjského vůdce při postupu do hlavní bašty jeho odporu – Syrty, kterou během několika hodin dobyly. Kaddáfí se údajně snažil z města uprchnout, plány mu ale měly překazit jak jednotky prozatímní vlády, tak i vzdušné síly NATO. Podle současných představitelů Libye pak zemřel při převozu do nemocnice. Zahynuli zřejmě i další přední muži bývalého režimu. Zatím nepotvrzené zprávy mluví o smrti například Kaddáfího syna Motassima nebo bývalého ministra obrany Júnise Džábira. Jak skutečně zemřel Muammar Kaddáfí? Dá se zprávám z tábora libyjské Národní prozatímní rady věřit? Jaká je budoucnost Libye po smrti bývalého diktátora? A jak vynímají plukovníkův konec běžní Libyjci? Přímo do Tripolisu se spojíme s Muneebem Hassanem, předsedou českého Ústředí muslimských náboženských obcí. Reakce předních státníků nám pak zprostředkují naší zahraniční zpravodajové – z Washingtonu Michal Kubal a z Moskvy Pavel Vondra. Politickou i vojenskou budoucnost Libye nakonec rozeberou arabista Jan Čuřík a politický geograf Michael Romancov.


Karlovarské dluhopisy

Bývalý americký právník Ed Fagan je znovu v hledáčku českých médií. Údajně reprezentuje skupinu lidí, která chce po městu Karlovy Vary, potažmo České republice 10 miliard korun. Fagan má mít v ruce dluhopisy, které byly vydány v roce 1924 v New Yorku. Zřejmě se jedná o půjčku 1 a půl milionu dolarů, kterou tehdy město použilo na pokrytí schodku rozpočtu. Fagan přitom nevystupuje v roli advokáta, protože v Americe přišel o licenci, ale jako jeden z vlastníků dluhopisů. Co přesně bývalý americký advokát požaduje? Na jakých právních základech se jeho požadavky zakládají? Odpoví přímo Ed Fagan v exkluzivním rozhovoru. Jak se k dluhu staví samotné Karlovy Vary? Přiznávají jeho existenci? Na to se pak zeptáme primátora města Petra Kulhánka. A jak se vlastně může Česká republika bránit vysvětlí právník Miroslav Krutina.


Řekli v Událostech, komentářích

Michael Romancov, politický geograf, o budoucnosti vztahů Libye a Ruska

"Záleží na tom, jak moc budou chtít s Moskvou komunikovat ti, kteří se pravděbodobně v Libyi dostanou k moci a kteří budou cítit, že jim Moskva nebyla nakloněna. Buďto se mohou po nějakou dobu, nebo třeba i trvale, přiklonit k těm, kteří jim pomohli. A nebo naopak začnou využívat této možnosti pro to, aby řekněme ze Západu ten tlak nebyl příliš velký v oblastech, které jim nepůjdou pod vousy."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Čuřík, arabista, o situaci v Libyi po smrti M. Kaddáfího

"V Libyi jsou v zásadě tři taková hlavní ohniska nové moci. /…/ Ty tři proudy jsou v docela ostrém konfliktu. Následující měsíce ukážou, jak se bude vyvíjet. Základní obava je asi o osud Afričanů žijících v Libyi, kteří byli odkázání na Kaddáfiho celospolečenskou charitu a kteří se můžou stát cílem velmi nevybíravých útoků."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín