Události, komentáře

12585 hlasů

Kaddáfí mrtev; Karlovarské dluhopisy

Obsah dílu

Přehrát vše

Témata 20. 10. 2011

Kaddáfí mrtev

Kaddáfí mrtevPlukovník Muammar Kaddáfí je mrtev. Jednotky Národní prozatímní rady zabily bývalého libyjského vůdce při postupu do hlavní bašty jeho odporu – Syrty, kterou během několika hodin dobyly. Kaddáfí se údajně snažil z města uprchnout, plány mu ale měly překazit jak jednotky prozatímní vlády, tak i vzdušné síly NATO. Podle současných představitelů Libye pak zemřel při převozu do nemocnice. Zahynuli zřejmě i další přední muži bývalého režimu. Zatím nepotvrzené zprávy mluví o smrti například Kaddáfího syna Motassima nebo bývalého ministra obrany Júnise Džábira. Jak skutečně zemřel Muammar Kaddáfí? Dá se zprávám z tábora libyjské Národní prozatímní rady věřit? Jaká je budoucnost Libye po smrti bývalého diktátora? A jak vynímají plukovníkův konec běžní Libyjci? Přímo do Tripolisu se spojíme s Muneebem Hassanem, předsedou českého Ústředí muslimských náboženských obcí. Reakce předních státníků nám pak zprostředkují naší zahraniční zpravodajové – z Washingtonu Michal Kubal a z Moskvy Pavel Vondra. Politickou i vojenskou budoucnost Libye nakonec rozeberou arabista Jan Čuřík a politický geograf Michael Romancov.

videoKaddáfí mrtev
...
video video

Kaddáfí mrtev

Karlovarské dluhopisy

Karlovarské dluhopisyBývalý americký právník Ed Fagan je znovu v hledáčku českých médií. Údajně reprezentuje skupinu lidí, která chce po městu Karlovy Vary, potažmo České republice 10 miliard korun. Fagan má mít v ruce dluhopisy, které byly vydány v roce 1924 v New Yorku. Zřejmě se jedná o půjčku 1 a půl milionu dolarů, kterou tehdy město použilo na pokrytí schodku rozpočtu. Fagan přitom nevystupuje v roli advokáta, protože v Americe přišel o licenci, ale jako jeden z vlastníků dluhopisů. Co přesně bývalý americký advokát požaduje? Na jakých právních základech se jeho požadavky zakládají? Odpoví přímo Ed Fagan v exkluzivním rozhovoru. Jak se k dluhu staví samotné Karlovy Vary? Přiznávají jeho existenci? Na to se pak zeptáme primátora města Petra Kulhánka. A jak se vlastně může Česká republika bránit vysvětlí právník Miroslav Krutina.

videoKarlovarské dluhopisy
...
video video

Karlovarské dluhopisy

Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P  ST
ŽánrMagazín

Řekli v Událostech, komentářích

» další

O pořadu

Analytický pořad redakce zpravodajství, který každý všední den mapuje dění u nás i za hranicemi Česka. Politika, business, kultura, trendy, někdy i sport – události, kterými žije celá společnost, rozebíráme bezprostředně s jejich aktéry, experty i našimi korespondenty v telemostech z celého světa.

Premiéra každý všední den od 22.00 hodin na ČT24

E-mail: uk@ceskatelevize.cz