Dnešní témata: Daňová reforma (ne)jednotně; Nekončící boje v Tripolisu; Loučení se Ctiradem Mašínem; Svěží filmy v Praze

Obsah dílu

Přehrát vše

Daňová reforma (ne)jednotně

Ministři občanských demokratů a Věcí veřejných schválili daňovou reformu. Předložil jim jí přitom náměstek ministra financí Miroslava Kalouska. Členové kabinetu za TOP 09 tak naplnili svou hrozbu a na jednání vlády nepřišli. Reforma například ruší koncept superhrubé mzdy a řadu daňových výjimek, včetně stravenek. Věci veřejné zrušení jejich podpory dál odmítají a chtějí za ně bojovat právě na půdě parlamentu. Má daňová reforma šanci projít poslaneckou sněmovnou? A jaké změny vlastně občanům přinese? Úvodními hosty Událostí, komentářů budou ministr průmysl a obchodu Martin Kocourek /ODS/ a Jiří Dolejš z KSČM. Místopředsedy Věcí veřejných Tomáše Jarolíma a poslance Stanislava Polčáka /TOP09-STAN/ se pak zeptáme, jestli hrozí vládě delší období nefunkčnosti a jak je možné situaci řešit.


Nekončící boje v Tripolisu

Další den bojů uvnitř Libyjského hlavního města. Jednotky plukovníka Kaddáfího ostřelují centrum a ovládají i některé jeho části. Například v hotel Rixon drželi několik dní více než 30 zahraničních novinářů. Boje se navíc můžou rozhořet i v jiných oblastech země, které ovládají jednotlivé klany. Otázkou stále zůstává, kde je sám Muammar Kaddáfí, který se přihlásil v další nahrávce a vyzval obyvatele Tripolisu, aby proti povstalcům zakročili a vyčistili své město. Jaká je aktuální situace? Mají povstalecké jednotky navrch i ve zbytku Libye? Přímo ze země se přihlásí zvláštní zpravodaj ČT Petr Zavadil.


Loučení se Ctiradem Mašínem

S vojenskými poctami bude dnes ve spojených státech pohřben Ctirad Mašín. Obřadu se zúčastní i ministr obrany Alexandr Vondra, velvyslanec v USA Petr Gandalovič nebo senátor Jaroslav Štětina. Vondra předá oběma bratrům nejvyšší vyznamenání svého resortu – Zlatou lípu. Jak na Ctirada Mašína vzpomíná jeho bratr? Nabídneme vám exkluzivní rozhovor zpravodaje ve Washingtonu Michala Kubala s Josefem Mašínem.


Svěží filmy v Praze

Dny studentských filmů – tak jsme znali Fresh film fest v minulých ročnících. Letos se kromě nich filmová přehlídka zaměří víc na debutové a druhé filmy mladých režisérů. Hlavním téma, vzdor, by mělo být právě jim velmi blízké. Na festivalu pak nebudou chybět ani zahraniční tvůrci. Jedné z největších hvězd, předního představitele maďarského současného filmu Benedeka Fliegaufa, se zeptáme, co ho k filmu přivedlo a jak se podle něj umělci vyrovnávají se změnami ve společnosti.


Plzeň mistrovská?

Viktoria Plzeň dnes bude s FC Kodaň bojovat o postup do hvězdné Ligy mistrů. Z prvního duelu si přivezla nadějné skóre a diváky nadchla svou hrou. Na závěr Událostí, komentářů se podíváme s redaktorem ČT Antonínem Šimůnkem na plzeňské náměstí Republiky, kde budou fanoušci klubu zápas sledovat.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Kocourek /ODS/, ministr průmyslu a obchodu, o zrušení daňové podpory stravenek

"Podařilo se nám dosáhnout řešení, které zásadně zjednodušuje a zprůhledňuje daňový systém. Ano a přiznávám, určitou cenou za to mohou být stravenky. /…/ Budeme si to muset obhájit v Poslanecké sněmovně."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Dolejš /KSČM/, poslanec, k rozhodnutí vlády zrušit podporu stravenek

"Snaha dostat tímto způsobem peníze do rozpočtu není rozumná. Naštve odboráře, naruší sociální smír a přitom nejde o zas tak velké peníze."


Řekli v Událostech, komentářích

Stanislav Polčák /TOP09-STAN/, poslanec, o daňové reformě

"Pro toto koaliční řešení hlasovali všichni přítomní ministři. /…/ Podle koaliční smlouvy se v takovouto chvíli tento návrh považuje za dohodnutý a není možno připustit odchylky ve sněmovně."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín