Norsko: vyšetřování masakru; Austrálie: prezident Klaus odmítl kontrolu; Čeká USA bankrot? ; Izraelský orchestr hraje Wagnera

Obsah dílu

Přehrát vše

Nepříčetný vrah?

Obhájce Anderse Behringa Breivika tvrdí, že je jeho klient zřejmě nepříčetný. Za vraždu 76 lidí by mohl jít za mříže až na 30 let. Norští žalobci totiž zvažují, že obvinění z terorismu přehodnotí na zločiny proti lidskosti. Byl norský ultrapravicový terorista napojen na širší, organizovanou síť, jak tvrdí? Selhala norská policie? A existuje odpovídající trest za takový zločin? Téma pro Jiřího Přibáně, profesora práva z Cardiff Law School, bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby ČR Andora Šándora a pro psychiatra Zdeňka Bašného.


Prezident bez rámu

Prezident Václav Klaus se při cestě po Austrálii vzepřel bezpečnostní prohlídce v australském parlamentu, kde měl mít rozhovor pro veřejnoprávní stanici ABC. Pobouřilo ho, že by jako hlava státu, musel projít bezpečnostním rámem, navíc pokud jde o účast v televizním vystoupení. Mohou státníci porušovat pravidla, která platí pro běžné občany? Zeptáme se Jindřicha Forejta, ředitel protokolu Kanceláře prezidenta ČR.


Krachují USA?

Spojené státy dluží nejvíc v historii – 14 bilionů dolarů, i tak si administrativa bude muset půjčit, pokud nechce zkrachovat. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová proto Washington vyzvala, aby co nejrychleji zvýšil strop státního dluhu. Hrozí Spojeným státům bankrot? A za jakých podmínek si bude Amerika dál půjčovat? Nejen na to se zeptáme Miroslava Ševčíka, děkana Národohospodářské fakulty VŠE.


Izraelci hrají Wagnera

Izraelský komorní orchestr se rozhodl prolomit 70 let staré tabu. Na tradičním letním festivalu v německém Bayreuthu zahraje skladbu Richarda Wagnera - Siegfriedova idyla. Dílo německého skladatele přitom využili a obdivovali nacisté. Proč se orchestr rozhodl prolomit desítky let staré tabu? Posledním hostem Událostí, komentářů bude Martin Nejedlý, tajemník Společnosti Richarda Wagnera.


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín