Dnešní témata: Spor o plomby; Německé tápání; Pražské opeerní slučování

Obsah dílu

Přehrát vše

Spor o plomby

Když už se koalice po dlouhých sporech dohodla, že amalgámové plomby budou placeny z pojištění, ozvali se stomatologové. Koaliční varianta se části z nich nelíbí a varují, že vypoví smlouvy s pojišťovnami, pokud si tyto plomby nebudou hradit sami pacienti. Měly by být plomby zahrnuty v tzv. standardech? Ustoupí vláda nátlaku zubařů? A mohou pacienti správnou péčí předejít kazům stoprocentně? Debatovat budou zdravotnický expert Věcí veřejných Jiří Štětina a Pavel Chrz, prezident České stomatologické komory.


Německé tápání

Německo stále nedokáže určit zdroj nebezpečné bakterie e.coli. Dnes se ukázalo, že za epidemií, která stála život už 22 lidí, podle všeho nejsou ani zeleninové klíčky. Proč německé úřady předčasně poukazují na možné zdroje nákazy, když nemají svá tvrzení potvrzená testy? Proč je tak obtížné zdroj bakterie najít? Do Berlína se spojíme s naší zpravodajkou Evou Pláničkovou, ve studiu bude Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu AV ČR.


Pražské operní slučování

Pražskou divadelní scénu čekají velké změny. Státní opera se v roce 2012 majetkově propojí s Národním divadlem, sloučit se mají baletní soubory obou scén. Sbory a orchestry zůstanou oddělené. Přinese scénám propojení lepší finanční zázemí, jak slibuje ministerstvo kultury? A jaký dopad bude mít transformace na uměleckou úroveň operních scén? Diskutovat budou ministr kultury Jiří Besser /za TOP 09/ a odvolaný pověřený ředitel Státní opery Praha Radim Dolanský.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Štětina /za VV/ o způsobu placení za amalgámové plomby

"Zubní kaz je onemocnění, na jehož ošetření má nárok každý pacient. A jestliže máme zdravotnickou reformu, ve které říkáme, že budeme platit standard, tak co jiného by už to mělo být než zubní kaz."


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Chrz, prezident České stomatologické komory, o způsobu placení za amalgámovou plombu

"Nerad bych sahal panu poslanci Štětinovi do svědomí, ale zřejmě si nečistí zuby správnou technikou, protože opravdu základem zubního kazu je zubní povlak, který se usazuje na jednotlivých zubech. Po jeho dokonalém vyčištění nemůže vzniknout kaz."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín