Tripartita: konec dialogu? ; Noví ministři; Zelené Německo? ; Svět podpatků

Obsah dílu

Přehrát vše

Konec dialogu?

Odboráři předčasně opustili dnešní jednání tripartity. Vláda s nimi údajně málo komunikuje o připravovaných reformách a jejich návrhy ke změnám důchodového nebo daňového systému přehlíží. Na 21. května svolali demonstraci a nevylučují i další tvrdší protesty. Ministr Drábek se proti kritice odborářů ohradil a v prosazování reforem míní pokračovat. Chová se vláda k odborům jako k rovnocennému partnerovi? Snaží se hledat kompromis? Nebo je problém komunikace na straně odborů, kterým nejde jen o obhajobu zájmů zaměstnanců, ale o politický vliv, jak tvrdí oponenti? Hosty úvodu Událostí, komentářů budou ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.


Noví ministři

Svých resortů se ujali dva nově jmenovaní nestraničtí ministři Nečasova kabinetu. Vnitro bude řídit bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, vedení dopravy přebírá dosavadní náměstek ministerstva Radek Šmerda. Naplní nová jména deklarovanou snahu ODS a TOP 09 o odstřihnutí vlivu bezpečnostní agentury ABL na politiku? Nemůžou se stát jen novou fasádou, která bude zastírat staré pořádky? Otázky pro Ondřeje Kundru z Respektu.


Zelené Německo?

Obliba opozičních Zelených v Německu trhá historická maxima. V Bádensku-Württembersku mají historicky prvního zemského premiéra a preference v průzkumech jim teď dokonce dávají šanci získat se sociálními demokraty většinu i na celonárodní úrovni a tím pádem pomýšlet i na post kancléře. Profitují němečtí Zelení čistě jen z anti-atomového boomu, který vyvolala japonská jaderná katastrofa? Můžou si popularitu udržet dlouhodobě? A mají na to, stát se politickým lídrem celého Německa? Téma pro vedoucího zahraniční redakce Českého rozhlasu – Radiožurnálu a bývalého zpravodaje v Německu Jiřího Hoška.


Svět podpatků

V Českém Krumlově začíná výstava s názvem Vrcholy módy – Historie na podpatku. Do Evropy vůbec poprvé dorazily unikátní exponáty bot z kanadského Baťova muzea. K vidění budou díla světových designérů i historické rarity. O výstavě i o historickém vývoji designu bot si budeme povídat s ředitelkou Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově Hanou Jirmusovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS

„Vláda absolutně neakceptuje řadu připomínek. Reformy, které dnes předkládala, jsou prakticky totožné s tím, co jsme odmítali. Na naše zásadní připomínky zkrátka není brán zřetel.“


Řekli v Událostech, komentářích

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí, o předčasně ukončeném jednání tripartity

„Odbory, zdá se, o tu diskusi nestojí, protože si dobrovolně vybraly způsob demonstrací, nátlaků místo toho, aby férově jednaly na těch standardních platformách, které jsou dohodnuty.“


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín