Dnešní témata: (Ne) zelený ministr, Americká tragédie, Nekonečná korupce, Tenorová hvězda

Obsah dílu

Přehrát vše

(Ne)zelený ministr

Nástupcem Pavla Drobila ve funkci ministra životního prostředí bude poslanec ODS a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Bude už sedmým šéf resortu během dvou let. Je to dobrá volba pro „zelené ministerstvo, když Chalupa říká: "Musíme zajistit, že to nebude Brusel, občanská sdružení, sebechytřejší vlády, odbory či ekoteroristé, kteří budou rozhodovat o tom, jakým životním stylem budou Evropané žít."? Téma pro Tomáše Úlehlu, poslance a místopředsedu Výboru pro životní prostředí, pro Vojtěcha Koteckého, programového ředitele Hnutí Duha a pro Kateřinu Eliášovou, redaktorku z Aktuálně.cz.


Americká tragédie

Střelci z Arizony, který v sobotu v Tucsonu šest lidí zabil a čtrnáct postřelil, hrozí trest smrti. Kongresmanka, která byla hlavním terčem útoku, přežívá v kritickém stavu. A právě i ona patří na seznam demokratických politiků, k jejichž „odstranění“ před nedávnem na svých stránkách vyzvala Sarah Pailinová z amerického konzervativního hnutí Tea Party. Je sobotní útok výsledkem vyostřené politické situace ve Spojených státech? Téma rozebereme s Danielem Anýžem, redaktorem a bývalým zpravodajem Hospodářských novin v USA.


Nekonečná korupce

Českou politickou scénou v posledních týdnech otřáslo několik korupčních kauz. Naposledy včera. Ministr dopravy Vít Bárta tvrdí, že Chomutovskou pobočku Ředitelství silnic a dálnic pro Ústecký kraj řídí takzvaní kmotři ODS a ČSSD Patrik Oulický a Petr Benda. Dá se vůbec korupce vyřešit? Nebo je to prostě nemoc všech mladých demokracií? A jaké jsou její důsledky? Nejen o tom se budeme bavit s Robertem Klitgaardem, předním odborníkem na problematiku korupce z Claremont Graduate University.


Tenorová hvězda

Obecním domem se rozezní hlas jedné z největších operních hvězd současnosti – německého tenoristy Jonase Kaufmanna. Před českým publikem vystoupí premiérově a zazpívá nejslavnější operní kusy. Čím je tak výjimečný? A k jaké operní hvězdě minulosti by se dal přirovnat? Hostem Událostí, komentářů bude hudební kritička Helena Havlíková.


Řekli v Událostech, komentářích

Robert Klitgaard, odborník na problematiku korupce, o možnostech řešení korupce:

"Velký omyl protikorupčních strategií je, že si myslí, že problém je s právem, ale ten problém je v kultuře. Samozřejmě dobré zákony jsou nezbytné pro vládu, ale esence korupce spočívá v ekonomice. (…) Když změníte pravidla hry, když změníte informace, které jsou lidem k dispozici, když se vám podaří chytit skutečně velkou rybu, máte možnost rozložit vysoce zkorumpovaný systém."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín