Komunistická minulost soudců; Klaus podpořil Hegera; Panika kolem dioxinů; Korektnost nebo cenzura?

Obsah dílu

Přehrát vše

Komunistická minulost soudců

Česká justice se vyrovnává se svojí předlistopadovou minulostí. Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo seznam soudců a státních zástupců, kteří byli členy KSČ. Impulsem k tomu bylo rozhodnutí Ústavního soudu z listopadu loňského roku, podle kterého má veřejnost právo znát politickou minulost soudců. Bude ministerstvo zatím neúplný seznam doplňovat? A ovlivňuje předlistopadové členství ve straně rozhodování soudců i dnes? Debatovat budou ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil /ODS/, první viceprezident Soudcovské unie Tomáš Mottl a historik a publicista Petr Zídek.


Klaus podpořil Hegera

Prezident Klaus podpořil zdravotnické reformy Leoše Hegera /TOP 09/. Hromadné odchody lékařů označil za vydírání. Odborové kluby ale zahájily druhou fázi kampaně. Podrobnosti v reportáži.


Panika kolem dioxinů

Evropa se děsí dioxinů. Ve vejcích a mase se šíří z Německa, kde byly karcinogenní dioxiny odhaleny i v krmném tuku. Sousední Slovensko už dočasně pozastavilo prodej potravin německého původu, které by mohly být kontaminované. Mělo by tak učinit i Česko? A jak ohrožuje dioxin lidský organismus? Rozebereme s prezidentem Agrární komory Janem Velebou a toxikologem Miroslavem Šutou.


Korektnost, nebo cenzura?

Dobrodružství Huckleberryho Finna čeká v USA nové vydání. Skutečně nové. Slovo negr, které použil Mark Twain, nahradí totiž slovo otrok. Jsou takové zásahy do díla přípustné? Téma pro překladatele a publicistu Jana Čápa.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Mottl, první viceprezident Soudcovské unie, k seznamu soudců, kteří byli členy KSČ

"Mám obavu, jestli ta Pandořina skříňka, která se tady otevírá, není vedena právě těmi, kteří v minulosti tak stateční nebyli. Proč hovořím o Pandořině skříňce - byl bych nerad, kdyby to vyvolalo spirálu zpochybňování soudních rozhodnutí jen z toho důvodu, že byly vydány soudci, kteří byli členy bývalé KSČ."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Pospíšil /ODS/, ministr spravedlnosti, k seznamu soudců, kteří byli členy KSČ

"V České republice nemohlo nastat to, co nastalo třeba v bývalé NDR, kde všichni komunističtí soudci byli odvoláni a přišli soudci ze západních zemí současného Německa, kteří nebyli členy komunistické strany a měli kvalitní vzdělání. Česká republika musela postupně obměňovat soudcovský sbor. Postupně docházelo k personálním změnám a ty změny budou ještě následovat."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín