Dnešní témata: Pokuty do policejní kasy?, Krvavý Kavkaz, Jak vykládat listopad 89?, Česká architektura ve světě

Obsah dílu

Přehrát vše

Pokuty do policejní kasy?

Peníze z blokových pokut řidičům přímo do rozpočtu dopravní policie – o této revoluční změně podle zjištění České televize uvažují odborníci z nově zřízené mezirezortní dopravní komise. Policie tvrdí, že by získané prostředky využila třeba na nákup nových radarů a na celkové zlepšení své práce. Zvýšila by taková změna bezpečnost na českých silnicích? Nebo by se policisté místo sledování opravdu nebezpečných přestupků přeorientovali na ty, na kterých nejvíc vydělají? Otázky pro šéfa dopravních policistů Leoše Tržila.


Krvavý Kavkaz

Napětí v kavkazském regionu se opět krvavě projevilo – teroristický útok v ruském Vladikavkazu zabil nejméně 17 lidí, desítky dalších zranil. V jakém stavu je severní Kavkaz? Mluvit o tom budeme s expertem na kavkazský region Tomášem Šmídem z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.


Jak vykládat listopad 89?

Videomateriál komunistické StB, který měl znevěrohodnit revoluční události roku 1989, se na veřejnost nakonec nedostal. Klip objevili historici z Ústavu pro studium totalitních režimů a chtějí na něm demonstrovat manipulační praktiky tehdejšího režimu. Pomáhat má i při výuce dějepisu. Co se děti o listopadových událostech ve škole dozvídají? Pomůžou podobné materiály k ucelenému výkladu dění roku 1989? Téma pro spoluautora výukového DVD o listopadu 89 Jaroslava Pinkase a historika Miroslava Vaňka.


Česká architektura ve světě

Nejen filmem žijí v těchto dnech italské Benátky. Souběžně se tam koná i 12. ročník mezinárodního bienále architektury. Česko na přehlídce reprezentuje Martin Rajniš, autor nové poštovny na vrcholu Sněžky. V Benátkách představuje svůj koncept dřevěné a k přírodě šetrné architektury. Daří se české architektuře na mezinárodní scéně zaujmout? Hosty závěru Událostí, komentářů budou komisařka české expozice Radomíra Sedláková a architekt Adam Gebrian.


Řekli v Událostech, komentářích

Leoš Tržil, ředitel Dopravní policie ČR

„Teoreticky by část peněz z blokových pokut, které policie uloží a jsou příjmem státního rozpočtu, mohla jít na prevenci, ale i represi v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Třeba na podporu činnosti policie nebo na modernizaci jejího technického vybavení.“


Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín