Česká vláda uznala Kosovo. Proč tak najednou, když čekala tři měsíce? Jak to poznamená vztahy se Srbskem?

UZNÁNÍ KOSOVA

Česká vláda uzná nezávislé Kosovo. Na dnešním zasedání v Teplicích rozhodla, že naváže s touto zemí diplomatické styky. Proti uznání se vyslovili ministři z KDU-ČSL. Nesouhlasí také představitelé opozice. Čekají nás další vášnivé spory mezi politiky? Pozvání do studia přijali Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí za ČSSD, a Tomáš Dub (ODS), místopředseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. A jak se na rozhodnutí české vlády dívá Srb žijící v Praze? Zeptáme se redaktora Rádia Svobodná Evropa Drago Stavljanina. Co si myslíte vy? Souhlasíte s rozhodnutím české vlády uznat nezávislost Kosova? Odpovězte na naši anketu.


UMĚNÍ NEBO VANDALISMUS?

Zaplatit 60 000 korun, nebo jeden měsíc do vězení. Takové jsou varianty trestu, ke kterému byl pražským obvodním soudem odsouzen výtvarník David Brudňák. Loni v dubnu v metropoli vyměnil skla na padesáti semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. Dalších 82 000 musí uhradit za způsobenou škodu. Co na rozhodnutí soudu říká odsouzený umělec? Kdy se jedná ještě o umění, a kdy už se pod tím skrývá vandalismus? Debaty ve studiu se zúčastní umělci Milan Knížák, nyní ředitel Národní galerie, a malíř Milan Salák.


VÝROČÍ PTP

„Pétépáci“ si připomněli 40. let od založení své organizace. Samotné pomocné technické prapory vznikly ale už v roce 1950. Komunistický režim do nich zařazoval „politicky nespolehlivé muže“. Byla služba v PTP tak bezstarostná, jak ji známe z filmu Černí baroni? Nebo režim využíval členy jako levné pracovní síly k těžkým pracím? Na osobní zkušenosti se zeptáme Vladimíra Lopaťuka, předsedy Ústřední rady Svazu PTP.


Stopáž38 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrMagazín