Eva Jiřičná, šarmantní architektka z Londýna a Kurt Gebauer, hravě provokující sochař z pražské Ořechovky v baru u Michala Prokopa

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dnes oba učí na stejné škole – Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, kde se jejich naprosto odlišné životní cesty zkřížily.

Zatímco architektka Eva Jiřičná se ocitla díky sovětské invazi do Československa v londýnském exilu více méně proti své vůli, sochař Kurt Gebauer prožil neveselá sedmdesátá a osmdesátá léta u nás doma. Pokoušel se je rozveselit svými výtvarnými provokacemi ve veřejném prostoru – počínaje slavnými trpaslíky rozličných povah a zálib a konče slavnými prsatými dámami, koupajícími se v zatuchlém „Českém rybníce“, výtvarném hitu konce osmdesátých let.

Eva Jiřičná u nás není příliš veřejně známá, třebaže její jméno je ve světové architektuře pojmem. Z Velké Británie se prosadila do celého světa, především díky osobitým návrhům luxusních interiérů. Tahle výrazná propagátorka skla, kovu a hi-tech architektury se ovšem podílela i na řadě významných světových staveb – v Londýně například na Domu milénia a v Čechách vedle vnitřního zařízení Tančícího domu třeba na výjimečné oranžérii na Pražském hradě.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2003
 P ST