Předchozí díl | Následující díl

Krásný ztráty

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dramatik, spisovatel a bývalý ministr kultury Milan Uhde, jenž v těchto dnech oslavil významné životní jubileum, hostem v baru Michala Prokopa společně s Miroslavem Donutilem (2000). Režie T. Kopáčová

Letošní jubilant Milan Uhde patří k výrazným osobnostem československého disentu i polistopadové politiky, zůstává však především předním dramatikem a spisovatelem poválečného období. V roce 1958 absolvoval obor český a ruský jazyk na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a v následujících letech působil jako redaktor významného brněnského literárního měsíčníku Host do domu a zároveň externě vyučoval na JAMU (1967–1971). V roce 1970 byl však časopis zakázán a Milan Uhde se následně kvůli kritickému článku v Rudém právu zařadil na seznam proskribovaných autorů. Svá vrcholná dramatická díla tudíž byl nucen psát pod pseudonymy, ovšem díky spolupráci s Divadlem na Provázku měly jeho hry zajištěn vstup na jeviště. Uhde rovněž publikoval v samizdatu, spolupracoval se zahraničními divadly, rozhlasovými a televizními stanicemi. Svou pozici disidenta utvrdil podpisem Charty 77 a v roce 1989 založil s dalšími příslušníky disentu nakladatelství Atlantis, jehož se stal šéfredaktorem. Tento post však následující rok vyměnil za politickou kariéru. Stal se druhým polistopadovým ministrem kultury (1990 – 1992) a následující rok byl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny. Poslanecké činnosti se Milan Uhde vzdal roku 1998 a stal se spisovatelem z povolání, zůstává nicméně aktivní ve veřejné sféře. V novém tisíciletí působil jako místopředseda Rady Českého rozhlasu (2002–2006) a dvakrát předsedal Radě České televize (2011–2014).

Ve svém dramatickém díle pro jeviště, rozhlas i televizi Milan Uhde především postihoval bezprostředně či formou aktualizovaných parafrází absurdní rozměry i morální důsledky života v totalitním režimu. Například v satirickém politickém kabaretu pro divadlo Večerní Brno Král Vávra (1964) navázal na odkaz K. H. Borovského v hyperbolických obrazech autoritativní světovlády a jeho pozdější drama Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl (1986) bylo životopisnou parodií o Karlu Marxovi. Nejvěhlasnějším Uhdeho dílem však zůstává muzikál Balada pro banditu, inscenovaný roku 1975 Divadlem na Provázku.

Právě tento legendární počin, jehož autorství muselo být celou normalizaci tajeno, a také láska k rodnému městu Brnu, spojuje Milana Uhdeho s dalším hostem Michala Prokopa – hercem Miroslavem Donutilem, jehož role Nikoly Šuhaje naopak ihned proslavila a jeho provázkovské období mu nakonec umožnilo rovnou přestoupit na prkna Národního divadla.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Natálie 20. 6. 2016 08:03

  ...

  Jeden z nejlepších českých herců, Vladimír Dlouhý, je ho taková škoda!:(

 • Lenka 15. 5. 2015 09:58

  Tomáš Klus x David Svoboda

  ač jeho hudbu neposlouchám, moc si ho vážím, je to skvělý,skromný a upřímný člověk. Dokáže i nezištně p…

 • Vít Sedláček 23. 12. 2013 14:46

  Pachatel se vrátil na místo činu?

  Je to neuvěřitelná ironie, když dnešní repríza pořadu s bývalým generálním ředitelem České televize, Jakub…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 37 minut – Rok výroby: 2000 – ST  4:3
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo je…
Michal Prokop
Michal Prokop

hudebník a moderátor

* 13. 8. 1946