Předchozí díl | Následující díl

Krásný ztráty

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2286  
Sdílet
| Poslat odkaz

Legendární fotograf disentu a Václava Havla Oldřich Škácha a zakladatel a ředitel galerie DOX v Holešovicích Leoš Válka v baru u Michala Prokopa. Uvádíme k uctění památky Oldřicha Škáchy, který včera, ve věku 72 let, zemřel

Krásný ztrátyLetošní sedmdesátník, fotograf, pro kterého je celý život nejdůležitější „být u toho“. Oldřichu Škáchovi se od šedesátých let, kdy se začal fotografií živit, před objektivem odehrálo mnoho: fotil sovětské budování lepších zítřků, českou bohému, mezi kterou ho zavedl spisovatel Pavel Kohout, sovětskou invazi v roce 1968, život v disentu a skoro celou tu dobu fotografoval Václava Havla, což činí dodnes. Krátkou dobu strávil v Německu a ve Francii v emigraci, ale poměrně brzo se vrátil domů, čímž si přivodil na mnoho let nemalé potíže. Dvorní fotograf Havlova filmového debutu Odcházení, v jehož závěrečné scéně i hraje bulvárního fotografa.

Zakladatel, investor a současně ředitel největší soukromé galerie u nás Leoš Válka není původním vzděláním ani teoretikem umění, ani galeristou. Původně se věnoval opravám výškových budov, a když v roce 1981 emigroval do Austrálie, založil si tam s kolegy firmu se stejným zaměřením. Po návratu domů v roce 1995 založil malou developerskou firmu, která se věnovala půdním vestavbám a rekonstrukcím průmyslových objektů. Tak našel i prostor, ve kterém s obrovským osobním nasazením vybudoval ze svých a dalších soukromých prostředků unikátní galerii DOX, která vyvolává obdiv a uznání odborné i laické veřejnosti. Možná si vzpomenete, že právě tam byla poprvé v Česku vystavena slavná skandalizovaná Entropa.

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Zemřel Havlův dvorní fotograf Oldřich Škácha
  Zemřel Havlův dvorní fotograf Oldřich Škácha

  29.3.2014 12:05

  Praha - Po dlouhé nemoci dnes v Praze zemřel dokumentární fotograf Oldřich Škácha. Oznámil to spisovatel a dramatik Pavel Kohout. Škácha fotografoval osobnosti disentu a byl dvorním fotografem Václava Havla. Bylo mu 72 let.

Diskuse diváků
 • Vít Sedláček 23. 12. 2013 14:46

  Pachatel se vrátil na místo činu?

  Je to neuvěřitelná ironie, když dnešní repríza pořadu s bývalým generálním ředitelem České televize, Jakub…

 • Lenka Malinovská 22. 12. 2013 10:54

  Poslední Krásný ztráty

  Škoda, vždycky to bylo z.ajímavý. Možná už to bylo vysvětleno, asi jsem to prošvihla, pro…

 • Jana Bidlová 22. 12. 2013 10:39

  Údiv

  Některé pořady by mohly běžet dalších 1000. pokračování a pořád by bylo o čem. A to je zrovna tento …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 37 minut – Rok výroby: 2011
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo je…
Michal Prokop
Michal Prokop

hudebník a moderátor