Předchozí díl | Následující díl

Krásný ztráty

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Kabaretiér, literát a autor písňových textů Jan Vodňanský, jenž včera oslavil 75. narozeniny, hostem v baru u Michala Prokopa (2002). Režie T. Kopáčová

Letošní jubilant Jan Vodňanský se do povědomí veřejnosti dostal v polovině šedesátých let, kdy se stal součástí autorské dvojice společně s hudebníkem Petrem Skoumalem. Tento tandem vydržel celých dvacet let, i navzdory k tomu, že se v období normalizace nesetkával s přízní vyšších míst. Jejich legendární představení našla jeviště a publikum v Činoherním klubu a později na jiných malých scénách. Do paměti diváků se z nich nejvíce zapsal kabaret S úsměvem idiota z roku 1969. Jejich divadelní programy měly formu scénických koláží parodických scének, básní a písniček, které zaujaly slovními hrami i osobitým absurdním a intelektuálním humorem. V něm bylo místo i pro ironické komentáře k politické situaci v zemi. Po podpisu Charty 77 byla Vodňanského umělecká činnost omezována, a v osmdesátých letech se tak téměř výhradně věnoval tvorbě pro děti – především písničkovým textům. Po roce 1989 se opět krátce spojil s Petrem Skoumalem, rovněž pořádal v zahraničí představení pro krajany a přednášel filozofii na Karlově univerzitě. Jako jedinečného autora literatury pro děti jej ministr kultury před několika lety ocenil titulem (dosud) Žijící národní poklad.

V baru Krásný ztráty se Jan Vodňanský setkal s významným českým egyptologem, vědcem a pedagogem Miroslavem Vernerem, za jehož týmem stojí nejprestižnější archeologické nálezy v oboru.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Natálie 20. 6. 2016 08:03

  ...

  Jeden z nejlepších českých herců, Vladimír Dlouhý, je ho taková škoda!:(

 • Lenka 15. 5. 2015 09:58

  Tomáš Klus x David Svoboda

  ač jeho hudbu neposlouchám, moc si ho vážím, je to skvělý,skromný a upřímný člověk. Dokáže i nezištně p…

 • Vít Sedláček 23. 12. 2013 14:46

  Pachatel se vrátil na místo činu?

  Je to neuvěřitelná ironie, když dnešní repríza pořadu s bývalým generálním ředitelem České televize, Jakub…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2002 – ST  4:3
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo je…
Michal Prokop
Michal Prokop

hudebník a moderátor

* 13. 8. 1946

Jan Vodňanský
Jan Vodňanský

humorista, básník, zpěvák

* 19. 6. 1941