Ohlédnutí za uplynulým rokem ve světové kinematografii: Potřebujeme filmové umění a kulturu vůbec? Připravili H. Cielová a Š. Uhrík

V posledním letošním vysílání měsíčníku Filmopolis se ohlédneme za uplynulou festivalovou sezonou a zrekapitulujeme si její vrcholy. Když si opět připomeneme oceněné filmy na nejprestižnějších akcích roku v Berlíně, Cannes nebo Benátkách, musíme konstatovat, že festivalové poroty složené z předních světových tvůrčích osobností vyslaly vesměs jasný signál: To, co si zaslouží ocenění, uznání a větší pozornost není rozhodně zábava pro masy, ale naopak umění s velkým U, něco, co lze zařadit ke kulturnímu dědictví lidstva.

Proto si chceme v pořadu ještě jednou položit otázku, do jaké míry jsou filmové umění a kultura vůbec pro lidstvo důležité. Nebo je vše, co neslouží primárním konzumním potřebám davu odsouzeno k zániku? Odpovědí nám nebudou jen slova mnoha filmařů, ale také jejich filmy, které s tímto tématem přímo, nebo nepřímo souvisí.

A ještě poslední bilance uplynulého roku: Na světových festivalech ani letos český film příliš nezářil. Jednou z mála světlých výjimek je paradoxně snímek domácí kritikou povětšinou zatracovaný: film Osmdesát dopisů režiséra Václava Kadrnky získal několik ocenění, to poslední na sklonku roku v řecké Soluni.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument